sfat achizitie echipament crap

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: sfat achizitie echipament crap

Mesaj de Andrei91 »

ionut72 scrie:
Andrei91 scrie:Mulinetele okuma longbow 665 sunt prea mici,mai bine cauti un 885,acum pentru un incepator sunt bune ambele variante ..
Nu-s prea mici deloc ("prea mici", sensibil mai mici, sunt variantele 640 si 650 si 660). Si nu cauta varianta "885" (ca n-ai sa gasesti asa ceva la Logbow), ci poate ai vrut sa spui varianta 680!
Da scuza-ma ma gandeam la powerliner (865) si le-am incurcat rau de tot, intradevar e 680 si difera mult fata de 660, e vizibil mai mare, parerea mea pentru o diferenta mica de pret as opta pentru modleul mai mare..

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sfat achizitie echipament crap

Mesaj de Claudiu Garlea »

Recomandarea mea, daca va opriti la 2 lansete si 2 mulinete:

Ca si mulinete, v-a recomand: Okuma Axeon VII 60, Okuma Powerliner 860 - doua mulinete foarte bune in gama lor de pret.
In gama asta de pret, va puteti alege ce tip de mulineta doriti: cu baitrunner sau frana clasica.

Iar ca si lanseta (in functie de lungimea lansetei pe care o doriti). Eu va recomand: K-Karp Dominant, o lanseta calitate/pret foarte bun.

Iar aceiasi gama de pret, 300 -/+, putem gasi
http://www.totalfishing.ro/lanseta-okum ... 16557.html
http://www.totalfishing.ro/lanseta-mave ... -6805.html



Daca puteti ajunge la magazin sa le vedeti/comparati.

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sfat achizitie echipament crap

Mesaj de Claudiu Garlea »

Andrei91 scrie:
Da scuza-ma ma gandeam la powerliner (865) si le-am incurcat rau de tot, intradevar e 680 si difera mult fata de 660, e vizibil mai mare, parerea mea pentru o diferenta mica de pret as opta pentru modleul mai mare..

La Okuma Longbow, marimea 665 - 670 este de ajuns (pentru o lanseta de crap 3.60/390). Okuma 680 este destul de grea.

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: sfat achizitie echipament crap

Mesaj de bogdan5 »

vecinu scrie:cumpara 2 lansete cu doua mulinete noi .cel putin ai garantie
Lasati-o p'asta cu garantia, este doar pentru confortul psihologic, in practica nu se intampla nimic pe perioada garantiei care sa vizeze producatorul. Ma rog, la lansete s-au mai intalnit defecte de fabricatie dar extrem de rar.
cumpara 2 lansete cu doua mulinete
Si aici are o problema, daca pescuieste pe ape publice este ok, daca pescuieste pe locatii private nu-i face reducere 50% niciun patron ca are doar doua scule...se carpeste intr-un loc si se rupe in doua.
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sfat achizitie echipament crap

Mesaj de dancalinescu »

ovideli scrie:
cornea_andrei scrie:Va salut ! As vrea sa achizitionez 3 lansete de 3,90m - 3,5lb , 2 tronsoane + 3 mulinete . Bugetul nu trebuie sa depaseasca 1100 lei. Mentionez ca sunt incepator, pana acum nu am pescuit decat cu chinezarii. Ies de maxim 10* pe balta tot anu si de multe ori pescuiesc cu momitor. Pentru lansete m.am gandit la : Hakuyo mtx8 sau fl strategist si mulineta : Hakuyo xa 8000... Voi ce mi.ati recomanda?
1100 cam putin. Parerea mea este sa mai strangi ceva si sa iei lucru nou (cum ai zis si tu pana vezi ce si cum e cu SH), asta ca sa nu te complici dupa doi sau trei ani sa schimbi iar lansetele sau mulinetele.
Deci in locul tau as lua:
2 mulinete de genul http://www.totalfishing.ro/mulineta-oku ... 13595.html
2 lansete de genul http://danmitranescu.ro/205-857/LANSETE ... 75-lbs.php
atentie la talpa mulinetei daca se imbina cu mandrina fara joc sau mai rau sa nu intre, in rest ce sa-ti spun doar ca-ti va trebui mult antrenament sa o incarci (totusi 3,75lb)
total 1270lei, nu cred ca e diferenta asa mare. Sa intrebi nevasta inainte de a face achizitia, asta daca nu vrei sa dormi cu azorel :lol: .
Dupa doi trei ani cand prinzi smecheria fie le completezi pana la 4 buc. cu piese noi, fie SH (ai de unde alege)
Dle Ovideli, v-am vazut diversele recomandari facute colegilor de forum si pot sa spun ca erau foarte pertinente insa aici nu pot fi 100% de acord cu dvs.

In primul rand, omul s-a declarat incepator si cum ati zis si dvs., trebuie sa inceapa cu doua bucati si pe parcurs sa faca pasul la 4. Foarte logic si corect.

Dpdv. al bugetului dansului de 1100 ron cum ca ar fi prea mic, aici nu sunt de acord cu dvs.
Ca incepator, ai probleme cu multe aspect ale pescuitului sportiv.
Nu ai o tehnica bine conturata, ai probleme mari cu directia si puterea aruncarii etc. In aceasta faza in evolutia dansului ca pescar, au loc multe aruncari proaste, pot aparea si lansete rupte datorita aruncarilor defectuoase sau a betelor supraincarcate (plumbi prea grei) etc. In general probleme specifice incepatorilor unde si lansetele cu pretentii (daiwa, maver, shimano etc) s-ar rupe datorita aruncarilor prost executate.
Considerati ca, in calitate de incepator, e bine sa va expuneti riscului de a rupe lansete de >= 300 lei cand puteti sa va exersati si sa va dezvoltati tehnica folosind lansete de specificatii tehnice asemanatoare dar cumparate la preturi la care iti permiti sa rupi lansetele exersand? Banuiesc ca raspunsul dvs. este "Nu".
Ca orice activitate care solicita un anumit nivel de pricepere, e bine sa iei lucrurile progresiv.
Si aici, ca incepator, iei lansete "Din Dragon" la 50 de lei bucata si pe masura ce inveti una-alta, treci la un Hakuyo si cand reusesti sa lansezi drept, mergi mai departe spre "marile pretentii". :lol:
PS: Eu vorbesc din experienta. Sunt incepator si doar ce am facut pasul "la Hakuyo" de la niste SERT-uri luate din Carrefour. Evident, ca incepator, nu pescuiesc cu mai mult de 2 lansete pana nu invat sa lansez corespunzator. :roll:
Numai bine,
Dan

cornea_andrei
Mesaje: 17
Membru din: Mar Feb 02, 2016 13:38
Puncte: 0
Localitate: cluj napoca / harghita

Re: sfat achizitie echipament crap

Mesaj de cornea_andrei »

Tocmai asta e si ideea. Pana acum am pescuit cu lansete si mulinete foarte proaste, gen un set combo : 50lei, si pescuiam cu momitor la circa 30m de mal.. Si, nu as cumpara lucruri foarte scumpe, cel putin nu acum la inceput . Oricum, apreciez sfaturile dvs.

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: sfat achizitie echipament crap

Mesaj de Andrei91 »

Mtx secound hand, okuma secound hand, uitate pe forum si urmareste piata un timp si imposibil sa nu gasesti ceva atracator in banii tai. Dar gandestete ca pe langa lansete si mulinete ai nevoie de avertizori,swingeri,minciog .. Pentru inceput sunt suficiente 2 lansete si 2 mulinete ..

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: sfat achizitie echipament crap

Mesaj de Alin Galbenu »

dancalinescu scrie:
ovideli scrie:
cornea_andrei scrie:Va salut ! As vrea sa achizitionez 3 lansete de 3,90m - 3,5lb , 2 tronsoane + 3 mulinete . Bugetul nu trebuie sa depaseasca 1100 lei. Mentionez ca sunt incepator, pana acum nu am pescuit decat cu chinezarii. Ies de maxim 10* pe balta tot anu si de multe ori pescuiesc cu momitor. Pentru lansete m.am gandit la : Hakuyo mtx8 sau fl strategist si mulineta : Hakuyo xa 8000... Voi ce mi.ati recomanda?
1100 cam putin. Parerea mea este sa mai strangi ceva si sa iei lucru nou (cum ai zis si tu pana vezi ce si cum e cu SH), asta ca sa nu te complici dupa doi sau trei ani sa schimbi iar lansetele sau mulinetele.
Deci in locul tau as lua:
2 mulinete de genul http://www.totalfishing.ro/mulineta-oku ... 13595.html
2 lansete de genul http://danmitranescu.ro/205-857/LANSETE ... 75-lbs.php
atentie la talpa mulinetei daca se imbina cu mandrina fara joc sau mai rau sa nu intre, in rest ce sa-ti spun doar ca-ti va trebui mult antrenament sa o incarci (totusi 3,75lb)
total 1270lei, nu cred ca e diferenta asa mare. Sa intrebi nevasta inainte de a face achizitia, asta daca nu vrei sa dormi cu azorel :lol: .
Dupa doi trei ani cand prinzi smecheria fie le completezi pana la 4 buc. cu piese noi, fie SH (ai de unde alege)

Si aici, ca incepator, iei lansete "Din Dragon" la 50 de lei bucata si pe masura ce inveti una-alta, treci la un Hakuyo si cand reusesti sa lansezi drept, mergi mai departe spre "marile pretentii". :lol:
PS: Eu vorbesc din experienta. Sunt incepator si doar ce am facut pasul "la Hakuyo" de la niste SERT-uri luate din Carrefour. Evident, ca incepator, nu pescuiesc cu mai mult de 2 lansete pana nu invat sa lansez corespunzator. :roll:
Numai bine,
Dan
Ca incepator, cu lansetele alea din dragon, nu inveti nimic. Punct
Ca incepator, daca-ti iei un MTX8,9 sau 14, nu vei reusi sa-l rupi, chiar daca supraincarci lanseta. Compozitia aia de 98% carbon + fibra de sticla, este ideala pentru incepatori.
Nu am nicio treaba cu Dan Mitranescu, chiar folosesc produse de alta marca, dar le-am folosit in trecut, si pot spune sincer, Mtx8 sau 9, este ideala pentru incepatori. Nu se rupe, chiar daca este folosita gresit, si este si foarte ieftina, pentru o lanseta de crap. Si mai are si garantie.
Lanseta duce, nu este cu actiune rapida, deci mai iarta din greseli, foarte grea nu este (oricum ca incepator, nu faci diferenta).
Imagine

mike83
Mesaje: 266
Membru din: Mar Ian 28, 2014 17:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sfat achizitie echipament crap

Mesaj de mike83 »

Si eu am inceput tot cu mtx-uri si au fost bune pt pretul lor. Niste lansete bune pt incepatori sunt si FL Strategist care la fel au un raport calitate/pret foarte bun. Le gasesti in dragon pe la 170 ron.
Referitor la mulinete erau la vanzare pe forum niste Okuma PL 865 undeva la 150-170 ron si in banii astia nu gasesti ceva mai bun. Nu te grabi sa-ti iei scule noi la inceput pentru ca le vei schimba destul de repede si automat vei pierde la revanzare.
Spor la cumparaturi :wink:

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: sfat achizitie echipament crap

Mesaj de ovideli »

dancalinescu scrie: Evident, ca incepator, nu pescuiesc cu mai mult de 2 lansete pana nu invat sa lansez corespunzator.
pana inveti poti sa lansezi si cu una, n-ai nevoie de doua lansete, important e sa devii expert cat mai repede si sa pescuiesti fara lansete, stand pe mal si pescuind doar cu gindul.
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”