Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Nemo
Mesaje: 13
Membru din: Vin Noi 11, 2011 15:33

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Nemo »

Brasoveanu scrie:distanta inseamna peste 120 de metri ...cu cat mai mult cu atat mai bine...asa dar cu lanseta am inteles..cu mulineta ce parere ai...multan fain

Cu mulineta...de ce sa cheltui 1000 de lei pe mulineta, cand pot sa cumpar un lucru bun cu aproximativ 300?

O mulineta pentru crap trebuie sa fie robusta, cu o frana progresiva si fara rateuri, tambur long cast daca asta se cere si sa echilibreze lanseta pe care e montata.
Okuma DTX, Axeon V2, Max Distance4...toate isi fac treaba, exista in marime 60 si 80...

Daca e neaparat nevoie de baitrunner, atunci gama se restrange, de la Okuma ramane Trio cu freerunner, model 2012 :D ,
in rest Shimano.

Eu personal folosesc Wychwood Signature FS60, dar nu pescuiesc la distanta. :wink:

Avatar utilizator
Sorin Daringa
Mesaje: 877
Membru din: Mar Aug 10, 2010 11:12
Puncte: 0
Localitate: Skjern-Denmark

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Sorin Daringa »

Century NCS si mulinete shimano bbrlc modelul vechi sau nou.Arunci cu un fir de 0.25 lejer 140m :wink:
Sau Magicuri cu bbrlc sau altceva longcast de la shimano :wink:
Imagine

Nemo
Mesaje: 13
Membru din: Vin Noi 11, 2011 15:33

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Nemo »

Winston scrie:Century NCS si mulinete shimano bbrlc modelul vechi sau nou.Arunci cu un fir de 0.25 lejer 140m :wink:
Sau Magicuri cu bbrlc sau altceva longcast de la shimano :wink:
Cam asa ceva...

Poate depaseste un pic la lansete, dar economiseste la mulinete.

Uite un link interesant, livreaza si in Romania, bani sa fie... :lol:

http://www.Linkurile sunt permise doar catre magazinele partenere Crapmania.ro/en/Shiman ... _2492.html


Arunca o privire si la lansete, poate gasesti ceva pe plac... :wink:

Avatar utilizator
dumi_id
Mesaje: 310
Membru din: Mar Mar 16, 2010 16:17
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de dumi_id »

Sonik SK4 + Ultegra Ci4 XTA 5500 (1500ron)
Este mai usoara decat BBRLC (495g vs 730g).
off topic: Cand te gandesti ca o mulineta de spin buna are greutatea cat diferenta dintre ele....

Mihalcea Cristian
Mesaje: 213
Membru din: Dum Sep 04, 2011 16:35
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Mihalcea Cristian »

de sonik Sk4 3.90 3.5lbs cu super ultegra 10000 XSA ce parere aveti?!
Mihalcea Cristian
"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"
Nume utilizator schimbat din Brasoveanu

Nemo
Mesaje: 13
Membru din: Vin Noi 11, 2011 15:33

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Nemo »

Brasoveanu scrie:de sonik Sk4 3.90 3.5lbs cu super ultegra 10000 XSA ce parere aveti?!
Mi se pare destul de grea mulineta, in plus e si mai scumpa.
Ultegra Ci4 XSA exista si in marime 10000, dar important e sa se echilibreze cu lansetele...

Avatar utilizator
Cristi Olaru
Mesaje: 602
Membru din: Mie Sep 22, 2010 9:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti-Otopeni

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Cristi Olaru »

Ai un buget care nu e la indemana oricui si care iti permite achizitionarea unor scule de foarte buna calitate. Nu trebuie facut rabat de la calitate in nicio directie, dar as incepe cu betele, care sunt ceva mai importante decat mulinetele. Din pacate, betele se impart in 2 mari categorii, cele facute in Anglia si restul. Iar in privinta mulinetelor, nu cred ca trebuie sa te gandesti la altceva inafara de Shimano, care iti ofera si o plaja mai mare de modele. O recomandare ar fi:

http://www.Linkurile sunt permise doar catre magazinele partenere Crapmania.ro/en/Centur ... _1858.html
http://www.Linkurile sunt permise doar catre magazinele partenere Crapmania.ro/en/Shiman ... s_112.html

Tine cont si de faptul ca la o asemenea cumparatura, orice comerciant adevarat, iti face o reducere de cel putin 5%. Daca faci o socoteala, vei vedea ca te incadrezi in bani, iar in privinta calitatii, nu mai vorbim.

Stai cu picioarele in apa rece si alege varianta care ti se pare cea mai corecta, dar nu fa rabat la calitate, in dorinta de a face economie. Parerea mea...
Tot ceea ce spui, vorbeste despre tine...

Avatar utilizator
Sorin Daringa
Mesaje: 877
Membru din: Mar Aug 10, 2010 11:12
Puncte: 0
Localitate: Skjern-Denmark

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Sorin Daringa »

Cel mai bun sfat pe care ti-l dau e sa cauti sa pui mana pe scule inainte.Nu arunca banii pe fotografii....Ce ti-am recomandat mai sus...sunt 2 ansambluri cu care eu am aruncat..dar nu am pescuit.Baietii fac iarna o groaza de castinguri..dute si vezi ce scule au acolo..
Imagine

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Lao »

Nu stiu de ce imi face impresia ca arunci lejer 140 metri cu fir de 0.25 mm si cu alte lansete mai ieftine decat Century NCS si mulinete bbrlc. :o

Mihalcea Cristian
Mesaje: 213
Membru din: Dum Sep 04, 2011 16:35
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Mihalcea Cristian »

Va multumesc pentru raspunsuri in special celor la subiect...eu sunt din Brasov si aici nu prea ai pe ce "sa pui mana" plus ca muncesc si nu am cum sa ajung sa vad ceva castinguri care banuiesc ca sunt pe la bucuresti!...asa dar sunt foarte atent la ce indrumari primesc aici...va multumesc inca o data si mai astept pareri poate si ceva oferte :)
Mihalcea Cristian
"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"
Nume utilizator schimbat din Brasoveanu

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”