Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Mihalcea Cristian
Mesaje: 213
Membru din: Dum Sep 04, 2011 16:35
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Mihalcea Cristian »

Salutare prieteni crapari :)...vreau cateva pareri in vederea achizitionarii unui echipament de pescuit la crap...lansete de 3.90, 3.5lbs pentru aruncari la distanta si mulinete cu tambur mare de asemenea pentru aruncari la distanta...suma posibila este de maxim 1000 ron lanseta respectiv 1000 ron mulineta...astept si oferte :)...sper sa ma ajutati sa cumpar ce este mai bun...va multumesc si o zi placuta!!!

Avatar utilizator
gabicarp
Mesaje: 189
Membru din: Mie Feb 23, 2011 13:28
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de gabicarp »

vezi ca pe forumul asta s-a mai discutat despre lansete si mulinete pentru distanta . s-a discutat chiar mult si gasesti foarte multe informatii despre subiectul asta .

Mihalcea Cristian
Mesaje: 213
Membru din: Dum Sep 04, 2011 16:35
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Mihalcea Cristian »

Multumesc pentru raspuns...am citit multe topicuri ale acestui forum insa nu m-a convins nimic in mod deosebit plus ca am precizat si un pret aici...degeaba citesc despre century , harrison , free spirit si altele ca nu sunt bani de asa ceva...pe langa asta ma gandeasc ca daca am afisat suma in care ma pot incadra exista posibilitatea sa primesc si niste oferte ;)...in concluzie astept pareri de la cei in masura sa le dea si sper sa le primesc cat mai curand..va multumesc!
Mihalcea Cristian
"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"
Nume utilizator schimbat din Brasoveanu

Nemo
Mesaje: 13
Membru din: Vin Noi 11, 2011 15:33

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Nemo »

Sal,
Pai daca am inteles bine 1000 lei/lanseta, atunci in asta incape si un Free Spirit, chiar un E-Class de 13, cu actiunea dorita de 3,5. :D
Varianta mai practica - cauta magazinul Decathlon cel mai apropiat si incearca cum ti se pare asta:
http://www.decathlon.ro/RO/team-supreme ... 147465385/

Sau asta:
http://www.decathlon.ro/RO/undite-mulin ... 147462240/

Sincer, in 3,5 mi se pare cam rigida, poate e suficient si 3.

Decathlonul nu are foarte multe produse, dar cele de top sunt chiar OK si exista si avantajul garantiei.

Inca o idee ar fi Wychwood, mult mai "british" ca si aspect si performante, dar nu stiu daca sunt disponibile in RO. Oricum, solutii pentru a le cumpara se pot gasi.

In ceea ce priveste mulinetele, niste precizari ar fi bine-venite - clasica sau cu baitrunner...
Eu sunt cam fun Shimano, chiar daca in acest moment folosesc altceva, mai ales ca nu pescuiesc in general la distanta.

Mihalcea Cristian
Mesaje: 213
Membru din: Dum Sep 04, 2011 16:35
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Mihalcea Cristian »

mulineta sa fie una careia ii place distanta :)...nu conteaza unde este "free runnerul"...
Mihalcea Cristian
"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"
Nume utilizator schimbat din Brasoveanu

inferno
Mesaje: 886
Membru din: Lun Dec 13, 2010 15:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de inferno »

in 1000 lei nu stiu ce lansete de distanta sa iei poate ceva sh sau poate MTX dar depasesti suma si mulinete ceva de la ocuma in suma asta nu stiu e prea mica suma daca vrei ceva pt mai mult timp . cu respect :D

Nemo
Mesaje: 13
Membru din: Vin Noi 11, 2011 15:33

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Nemo »

Brasoveanu scrie:mulineta sa fie una careia ii place distanta :)...nu conteaza unde este "free runnerul"...
Okuma Distance Max 4... :D
Simplu si fiabil.

Mihalcea Cristian
Mesaje: 213
Membru din: Dum Sep 04, 2011 16:35
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Mihalcea Cristian »

poate nu am fost destul de explicit...1000 ron lanseta/buc. si 1000 ron mulineta/bucata..total suma echipament 8000 ron..poate acum o sa primesc mai multe raspunsuri :D
Mihalcea Cristian
"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"
Nume utilizator schimbat din Brasoveanu

Nemo
Mesaje: 13
Membru din: Vin Noi 11, 2011 15:33

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Nemo »

Brasoveanu scrie:poate nu am fost destul de explicit...1000 ron lanseta/buc. si 1000 ron mulineta/bucata..total suma echipament 8000 ron..poate acum o sa primesc mai multe raspunsuri :D

De asta spuneam ca aici deja ar trebui sa incapa si Free Spirit... :D

Uite:

http://www.chronocarpe.com/canne-free-s ... 11301.html

Setul de 4 bucati.

Dar totusi, ce sa inteleg prin "pescuit la mare distanta"?

Un link cu un test de aruncari, folosind diferite lansete, doar cu plumb, fara montura. E in franceza, dar destul de usor de inteles, daca e ceva neclar, pot sa traduc. :)

http://www.prowess-fishing.com/u/pdf/Te ... rowess.pdf

Mihalcea Cristian
Mesaje: 213
Membru din: Dum Sep 04, 2011 16:35
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Mihalcea Cristian »

distanta inseamna peste 120 de metri ...cu cat mai mult cu atat mai bine...asa dar cu lanseta am inteles..cu mulineta ce parere ai...multan fain
Mihalcea Cristian
"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"
Nume utilizator schimbat din Brasoveanu

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”