Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Nemo
Mesaje: 13
Membru din: Vin Noi 11, 2011 15:33

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Nemo »

Brasoveanu scrie:Va multumesc pentru raspunsuri in special celor la subiect...eu sunt din Brasov si aici nu prea ai pe ce "sa pui mana" plus ca muncesc si nu am cum sa ajung sa vad ceva castinguri care banuiesc ca sunt pe la bucuresti!...asa dar sunt foarte atent la ce indrumari primesc aici...va multumesc inca o data si mai astept pareri poate si ceva oferte :)
Pai cum spuneam in primul post...vezi la Decathlon, sunt lansetele din gama Extreme si Team Supreme, mai ales ultimele.
S-ar putea ca 3 lbs sa fie suficient.
Mulinetele comercializate de Decathlon, mai ales cele sub marca proprie (Caperlan), nu sunt mare lucru, singurul avantaj ar fi ca sunt ieftine :lol: , in schimb lansetele sunt OK, au garantie si service-ul e destul de prompt in caz de probleme.

PS. In plus e deschis pina la 21.30, asa ca s-a rezolvat si cu problema serviciului... :wink:

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de zfcristian »

Nemo scrie: Pai cum spuneam in primul post...vezi la Decathlon, sunt lansetele din gama Extreme si Team Supreme, mai ales ultimele.
S-ar putea ca 3 lbs sa fie suficient.
Mulinetele comercializate de Decathlon, mai ales cele sub marca proprie (Caperlan), nu sunt mare lucru, singurul avantaj ar fi ca sunt ieftine :lol: , in schimb lansetele sunt OK, au garantie si service-ul e destul de prompt in caz de probleme.

PS. In plus e deschis pina la 21.30, asa ca s-a rezolvat si cu problema serviciului... :wink:
Auzi , tu lucrezi la Decathlon ?
Shimano, Daiwa, Century ,Harrison,Fox, Prologic , or reprezenta si ele pe piata de pescuit sau doar minunatiile alea de le recomanzi tu si de care nu a auzit nimeni sunt de top ?!?

In momentul in care omul a spus care ii este bugetul trebuie sa iti dai seama ca el cauta ceva de top .
Ms

Nemo
Mesaje: 13
Membru din: Vin Noi 11, 2011 15:33

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Nemo »

zfcristian scrie:
Nemo scrie: Pai cum spuneam in primul post...vezi la Decathlon, sunt lansetele din gama Extreme si Team Supreme, mai ales ultimele.
S-ar putea ca 3 lbs sa fie suficient.
Mulinetele comercializate de Decathlon, mai ales cele sub marca proprie (Caperlan), nu sunt mare lucru, singurul avantaj ar fi ca sunt ieftine :lol: , in schimb lansetele sunt OK, au garantie si service-ul e destul de prompt in caz de probleme.

PS. In plus e deschis pina la 21.30, asa ca s-a rezolvat si cu problema serviciului... :wink:
Auzi , tu lucrezi la Decathlon ?
Shimano, Daiwa, Century ,Harrison,Fox, Prologic , or reprezenta si ele pe piata de pescuit sau doar minunatiile alea de le recomanzi tu si de care nu a auzit nimeni sunt de top ?!?

In momentul in care omul a spus care ii este bugetul trebuie sa iti dai seama ca el cauta ceva de top .
Ms
:lol: :lol: :lol:

Nu lucrez la ei si nici nu-mi prea doresc. :lol:
Omul a spus ca vrea sa puna mana pe ceva, i-am recomandat o posibilitate. :D
Si cum spunea cineva mai sus, ideal e sa ai lanseta in mana, sa o simti cum lucreaza, cum se echilibreaza cu mulineta, e cam riscant sa cumperi dupa poze...

Era un post pe aici in care Vladut Mateianu recomanda sa mascati firma de pe lanseta pe care o incercati si avea dreptate, multe firme produc lucruri corecte din punct de vedere calitativ si la preturi bune, iar firme cu renume o dau in bara din cand in cand, cum e de exemplu Fox cu mulinetele Stratos.

Mihalcea Cristian
Mesaje: 213
Membru din: Dum Sep 04, 2011 16:35
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Mihalcea Cristian »

Nu trebuie sa va certati...Nemo are intr-o oarecare parte dreptate insa eu am fost in decatholn si am vazut produsele carpelan si nu am fost deloc incantat...
Mihalcea Cristian
"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"
Nume utilizator schimbat din Brasoveanu

Nemo
Mesaje: 13
Membru din: Vin Noi 11, 2011 15:33

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Nemo »

Brasoveanu scrie:Nu trebuie sa va certati...Nemo are intr-o oarecare parte dreptate insa eu am fost in decatholn si am vazut produsele carpelan si nu am fost deloc incantat...
Grea treaba...pai ideal ar fi sa rezervi o zi libera pentru un drum la Bucuresti pentru testari material si recomandari...
Verificat pe net orare, produse disponibili, locatie, mai un ajutor din partea celor de pe forum, asta ar fi cel mai nimerit lucru. :D

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Neamtul »

Lao scrie:Nu stiu de ce imi face impresia ca arunci lejer 140 metri cu fir de 0.25 mm si cu alte lansete mai ieftine decat Century NCS si mulinete bbrlc. :o
Magic cu BBLC arunca chiar mai departe decat NCS + BBLC, cel putin asa a fost la mine.
Century e mai bine finisata si lacul de la inele e ceva mai bun dar in rest Magicul nu trebuie sa se ascunda dupa NCS. Betele sunt aproape la fel de subtiri,blancul e aprox. la fel de puternic + ca Magic are inele mai mari si nu stiu de ce :? dar cred ca-s si mai bune calitativ.

Alta sugestie=> Fox Horizon model 2011 + Ultegra Ci4 10.000 XSA
Iti mai raman si bani de un cort si de un set de avertizori. :wink:

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Albert »

Aha..deci tu spui ca Senzor Magic are inele mai bune, blanc la fel de bun cu Century NCS.
Nici Valdut sau AV nu s-ar fi riscat la asemenea afirmatii :lol: :lol:
On-topic: eu am Shimano Tribal Extreme-A si ultegra TXB 5500...cam la 2000ron/pereche m-a dus. Sunt supermultumit de combinatie :)

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de RazvanG »

Brasoveanu scrie:Salutare prieteni crapari :)...vreau cateva pareri in vederea achizitionarii unui echipament de pescuit la crap...lansete de 3.90, 3.5lbs pentru aruncari la distanta si mulinete cu tambur mare de asemenea pentru aruncari la distanta...suma posibila este de maxim 1000 ron lanseta respectiv 1000 ron mulineta...astept si oferte :)...sper sa ma ajutati sa cumpar ce este mai bun...va multumesc si o zi placuta!!!

Mulinete eu spun Shimano Ultegra XSB sau XTB,si iti ajung banii si ptr un set de NG plus 3,9 m si 3,75 lb pe care le vand eu cu 4600 ron.Iti spun asta nu si ptr faptul ca vand eu acel set ci ptr faptul ca am facut un casting cu acele mulinete pe acele bete si am fost cat se poate de multumit :wink:
Nume utilizator schimbat din shimanobig in RazvanG

Avatar utilizator
Cristi Olaru
Mesaje: 602
Membru din: Mie Sep 22, 2010 9:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti-Otopeni

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Cristi Olaru »

shimanobig scrie:
Mulinete eu spun Shimano Ultegra XSB sau XTB,si iti ajung banii si ptr un set de NG plus 3,9 m si 3,75 lb
Uite o varianta " corecta ", si cred ca le si poti testa.
Tot ceea ce spui, vorbeste despre tine...

Avatar utilizator
danielcotoz
Mesaje: 620
Membru din: Sâm Dec 18, 2010 16:00
Puncte: 0
Localitate: satu mare

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de danielcotoz »

eu iti recomand pentru lansete fox fx3 (sunt putin mai rigide) sau matrix (le am eu si sunt super multumit) iar la mulinete e clar shimano ultegra xtb sau ultegra xta insa au scazut la pret si fourile stratos cu care te incadrezi in bugetul total. din cate am "cercetat" eu foxurile sunt mai potrivite pentru aruncari la distanta insa au dezavantajul la recuperare (doar 0.7m fata de shimano cam 1-1.2m).
acum depinde ce vrei si ce iti place.insa daca te gandesti bine iti raman bani si de un spod bun cred.
produsele din decatlon nu cred ca se pot compara cu produsele fabricate de catre corcianti care produc si inoveaza produse pentru pescuitul crapului (fox, korda, shimano, daiwa ..si inca cativa pe acolo)
spor la cumparaturi si nu uita ca nu le cumperi pentru 1 an (asa cred :D )

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”