Sfaturi vaporas plantat

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Sfaturi vaporas plantat

Mesaj de Cezar Bibu »

M-am tot gindit in ultimul timp la achizitionarea unui vaporas de plantat. Cum nu sunt sigur de eficienta lui, rog pe cei care detin sa-mi dea si mie niste sfaturi in legatura cu achizitionarea/sau nu, a unuia . M-ar interesa autonomia, posibilitatea de reincarcare a acumulatorilor, avantajul unui sonar, etc.
Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sfaturi vaporas plantat

Mesaj de Vali Vesa »

:shock:
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Sfaturi vaporas plantat

Mesaj de Cezar Bibu »

Da Vali, nu esti singurul mirat.. :lol: :lol: Sunt tentat, dar nu sunt sigur !! :lol:

Avatar utilizator
Cristi Matei
pescar de competitie
Mesaje: 1246
Membru din: Dum Sep 23, 2007 20:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi vaporas plantat

Mesaj de Cristi Matei »

pe piata la ora actuala exista foarte multe navomodele pentru plantat: de la cele modificate din jucarii pt copii, cele executate manual de amatori, cele importate din diverse tari, cele profesioniste fabricate de producatori renumiti din tara si strainatate.
de la bun inceput tin sa va spun ca pescuitul plantat cu navomodelul poate fi practicat pe balti pe care le cunoastem foarte bine dar nu putem ajunge la punctele fierbinti situate la 150-200-250 m sau pe balti necunoscute unde consider ca este nevoie de sonar in dotarea navomodelului.
vorbind de acumulatori si autonomie pot sa va spun ca difera de la model la model: navomodele cu acumulatori de 6v sau navomodele cu acumulatori de 12 v si diferite valori de amperaj. incarcarea acumulatorilor este destul de greoaie pe balta dar se poate face cu invertor auto care transforma 12v in 220 v, cu panou solar sau incarcator adaptat la priza masinii. recomandat ar fi pentru o partida mai lunga sa aveti mai multi acumulatori. autonomia tine de existenta luminilor, 1 sau 2 motoare, regulatoare de turatie pentru motoare, cuve cu revenire,...
avantajul existentei sonarului ar fi ca va asigura posibilitatea depistarii zonelor de pescuit cu praguri, cu agataturi sau cu aqdancimi diferite: platouri cu apa mai mica sau zone mai adanci. trebuie luata in calcul calitatea sonarului deoarece nu orice sonar reda datele reale la adancimi mici sau adancimi medii.
va recomand studierea forumurilor de specialitate ale navomodelistilor si ale producatorilor de navomodele.
cu respect,

marius_m
Mesaje: 304
Membru din: Mar Iun 22, 2010 12:13
Puncte: 0
Localitate: PLOIESTI

Re: Sfaturi vaporas plantat

Mesaj de marius_m »

Buna seara! O parere personala:detin un navomodel "navigator", vi-l recomand, se poate opta cu sonar Humminbird Rf15 modificat .

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi vaporas plantat

Mesaj de cornelserbu »

cezarica, si eu "detin" un vaporas din asta, dar pentru tine recomand titanicul :lol: :lol: :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: Sfaturi vaporas plantat

Mesaj de doru_croc »

cornelserbu scrie:cezarica, si eu "detin" un vaporas din asta, dar pentru tine recomand titanicul :lol: :lol: :lol:
Nu, ca ala se scufunda din prima.
Cezar, pentru mine folosirea vaporasului este ca si cum as bea bere fara alcool. Si nu beau bere NA.
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

Avatar utilizator
Dan Andrei
Pescar de competitie
Mesaje: 481
Membru din: Mie Apr 08, 2009 20:28
Puncte: 0
Localitate: Campina PH

Re: Sfaturi vaporas plantat

Mesaj de Dan Andrei »

Exista si navomodele care sunt echipate cu acumulatori NiMh care se pot incarca in cca 2-2,5 ore la bateria auto sau navomodele de ultima generatie echipate cu acumulatori LiPo foarte compacti si usori,care se incarca in 1 ora la bateria auto :wink:
“Când ești mort, nu știi că ești mort. E greu doar pentru ceilalți..... la fel și când ești prost.”

Philippe Geluck.

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Sfaturi vaporas plantat

Mesaj de Cezar Bibu »

@Doru,

Nici eu ! :lol:
sa stii ca asa ziceam si eu pina de curind ! plus ca ,fara falsa modestie, precizia nu-mi lipseste. la distante medii, sa zicem.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”