Shimano Tribal TX4

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Perianu Mihai
Mesaje: 44
Membru din: Joi Sep 17, 2015 20:40

Shimano Tribal TX4

Mesaj de Perianu Mihai »

Nu mai este o necunoscuta faptul ca pescuitul la distanta a luat amploare. Dorind si eu sa evoluez, am inceput sa frecventez intalnirile organizate pe camp in idea ca am sansa sa intalnesc aruncatori buni si o gama larga de echipamente. Astfel am avut ocazia sa ma antrenez cu cateva lansete dintre care un interes deosebit mi-a ridicat seria TX a brandului Shimano. Am vazut si alte lansete bune insa raportul calitate-pret, designul, toleranta catre tehnici nu foarte bine puse la punct, m-a determinat sa focalizez atentia asupra brandului Shimano.Am testat TX5,TX7(voi revenii cu informatii) insa atentia mi-a fost acaparata in special de modelul TX4.

In randurile urmatoare va voi prezenta parerea personala deoarece cred cu tarie ca este o lanseta care ar putea ajuta multi pescari sa atinga distantele mult dorite.

Detaliile tehnice ale acestui model se pot gasi cu usurinta pe siteurile magazinelor care o comercializeaza, asa dar nu are rost sa plictisesc cu acestea dar exista cateva aspect care doresc sa le mentionez.

Lanseta vine intr-o husa impermeabila (descoprire facuta la finalul unui antrenamnet efectuat in conditii cu averse de ploaie).Desi prezenta apei era evidenta pe exterior, interiorul era perfect uscat.

Greutatea lansetei 460 grame (specificata de producator) este aproape de adevar. Spun acest lucru deoarece am cantarit lanseta, indicatia fiind 454 grame .

Materialul in care este imbracat talonul(partea dintre capatul inferior al lansetei si suportul de mulineta) este de tip EVA(ca si indiciu este acelasi folosit pe modelul de succes, Velocity) .

In urma unui test in care am urmarit puterea segmentului inferior(cotorul) , am descoperit o rezerva a acestuia foarte mare. Pozitionare mandrinei este la 72cm(lungimea talonului), Shimano facand un progres in acest detaliu. Acesta noua pozitionare a mandrinei asigura o performanta mai mare in lansari deoarece parghia pe care o realizeaza bratele este mai mare.

Bazandu-ma pe testul de curbura oferit de producator (3.5 lbs.+), am pregatit primul antrenament cu plumbi intre 115 si 118 gr. Lanseta a fost echipata cu noua mulineta Shimano Power Aero XSB 14000 , firul folosit fiind cu dimetrul real de 0.27 mm.

In cazul meu, zona optima de asezare a plumbului, este la 5-10 cm deasupra mufarii(spigotului).

Media aruncarilor (dus – intors) in cadrul primului antrenament a fost de 184 m , cea mai buna aruncare(vant usor din spate) fiind de 197 m .

La cel de-al doilea antrenament am decis sa testez si un plumb mai greu,asa dar am ales unul de 120 grame. Surpriza a fost ca desi am pus un plumb mai greu si pozitionat un pic mai sus pe blank  (compresare marita a lansetei), directia a fost mai buna iar distantele atinse au ramas foarte lungi. Am concluzionat din acest aspect ca talonul are o rezerva de putere foarte mare.

Din punct de vedere pescuit, desi nu am reusit inca sa fac acest lucru cu ea, inclin sa cred ca este perfect adaptata atat pescuitului cu plumb cat si pescuitului cu momitoare sau saculeti solubili. Lanseta ofera nu numai satisfactia unor lansari extreme ,ci si placerea drill-urilor. Socurile cauzate de zmuciturile pestilor vor fi mult atenuate de varful lansetei , astfel ca riscul pierderii capturilor este mult mai mic. De-abia aștept să ajung și la pescuit să îmi confirm cele menționate mai sus.

In speranta ca v-am fost de ajutor cu acest script informativ, va doresc fire intinse si capturi de poveste !







Trimis de pe al meu WAS-LX1 folosind Tapatalk

Avatar utilizator
gave
Mesaje: 760
Membru din: Dum Iul 11, 2010 0:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Shimano Tribal TX4

Mesaj de gave »

Mulțumim pentru info!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ady Toader
Mesaje: 311
Membru din: Mar Aug 28, 2012 14:18
Puncte: 0
Localitate: Galati

Re: Shimano Tribal TX4

Mesaj de Ady Toader »

Shimano TX4 - "Dragoste la prima aruncare"

Inainte de concursul de la Cluj, am iesit cu Cristi Mihalcea la un antrenament unde am avut ocazia sa testez si TX4.
Asa cum am scris si la inceput , a fost dragoste de la prima aruncare! Nu stiam cati metri am aruncat, insa mi-a placut cum a sunat lanseta ( pocnitura aia care o face lanseta cand este incarcata corect si optim ).
Distantele au fost obtinute in antrenament au fost 181 - 182 metri (media aruncarilor inainte - inapoi ), cea mai lunga aruncare fiind de 190m . Aceste rezultate sunt cu 1,5 - 2 metri peste TX7!
Pe loc am luat decizia sa merg cu TX4 la concurs, mi se pare mai potrivita la fizicul si tehnica mea de aruncare.
Dupa ce am participat cu aceasta lanseta la concusurile de casting de la Cluj si Codlea ,am decis sa scriu cateva randuri despre comportamentul lansetei si atuurile sale.
Datele tehnice le gasiti pe sitt-ul producatorului, asa ca trecem direct la partea tehnica!
Avand ca referinta antrenamentele cu TX5 si TX7, am folosit plumb de 116 grame, pozitionat la jumatatea distantei dintre inelul de 40 si spigot.
Ce imi place cel mai mult la aceasta lanseta este ca are cotorul "beton" , este foarte rigid,as putea spune ca este mai tare decat la spod , iar varful este moale cu revenire rapida ( aceasta facilitate ajuta la eliminarea "balanganitului" de la sfarsitul aruncarii si bineinteles la pescuit sigur vei avea parte de drilluri placute).
Mi-am comandat un set de 4 lansete pentru a putea sa le testez si la pescuit :)
Voi continua antrenamentele si concursurile de casting cu TX4 si voi reveni cu detalii!
#Shimano TX4

Marian Militaru
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 14, 2020 18:49

Re: Shimano Tribal TX4

Mesaj de Marian Militaru »

Vin și eu cu o întrebare,de ce nu sa mai scris nimic despre tx4?

Marian Militaru
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 14, 2020 18:49

Re: Shimano Tribal TX4

Mesaj de Marian Militaru »

Sa vorbit ceva în 2018,de atunci liniște....

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”