Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
romanraul
Mesaje: 541
Membru din: Mar Sep 10, 2013 23:41
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de romanraul »

Din pacate au aceeasi problema.... Piesa din plastic care a avut probleme si la 14000 XTB.... Vad ca tot se incapataneaza cu kk-turi din plastic shimano....
Membru Fondator - Enjoy Fishing Team
Web : www.enjoyfishing.ro
Facebook : Enjoyfishingclub

Avatar utilizator
mihai turiac
Mesaje: 582
Membru din: Vin Mar 21, 2014 0:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de mihai turiac »

Si de ce ar fi asta o problema ?
Friends Carp Team

Today is the oldest you've ever been
And
The youngest you'll ever be again

Avatar utilizator
romanraul
Mesaje: 541
Membru din: Mar Sep 10, 2013 23:41
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de romanraul »

Sunt o mizerie chiar.... Dai o caruta de bani pe mulinete precum ci4 14000 XTB si dupa o partida ti se taie plasticul ala la galet, iar de fiecare data cand schimbi lanseta iti pocneste firul si lasi totul in apa... Da.... chiar nu e nici o problema.....
Cunosc multi care au cumparat ci4 14000 XTB si ci4 BBRLC si aceeasi problema....
Si vad in imagine ca si acest model au tot din plastic.... Da, nu e nici o problema.... Fiecare face ce vrea cu banii lui, dar de bun simt cum au facut la 14000 xtb speed cast puteau face si la acest model dupa ce zeci de pescari s-au plans pe crapmania de aceeasi problema....
Membru Fondator - Enjoy Fishing Team
Web : www.enjoyfishing.ro
Facebook : Enjoyfishingclub

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de George-Alexandru »

Sunt perfect de acord ca acel plastic este o pacoste....dar mulinetele nu au fost gandinte pentru a fi folosite cu fire de 0.20-0.25.
George Alexandru
General Manager 4Carp
Presedinte C.S. Green Lake
ViceCampion National 2014

Avatar utilizator
Thomas Cristian
pescar de competitie
Mesaje: 1273
Membru din: Joi Oct 04, 2012 17:35
Puncte: 0
Localitate: Otopeni

Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de Thomas Cristian »

Macar daca la speedcast nu o sa mai fie problema asta, poate putem comanda piesa respectiva, si o monta la xtd ? Nu ma pricep, nu stiu daca merge, dar poate e o varianta. Bineinteles, nici mie nu imi place ideea sa dau o gramada de bani pe o mulineta si apoi sa bag in ea rulmenti, bucsi, etc.
Eu spre exemplu am medium bblc de 2 ani, si am fire de 0.22 stren si 0.35 pe tamburii de rezerva. Nu am patit NICIODATA chestia asta cu firul agatat in galet.

Avatar utilizator
exclusiv
Mesaje: 890
Membru din: Dum Mar 29, 2009 0:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de exclusiv »

romanraul scrie:Sunt o mizerie chiar.... Dai o caruta de bani pe mulinete precum ci4 14000 XTB si dupa o partida ti se taie plasticul ala la galet, iar de fiecare data cand schimbi lanseta iti pocneste firul si lasi totul in apa... Da.... chiar nu e nici o problema.....
Cunosc multi care au cumparat ci4 14000 XTB si ci4 BBRLC si aceeasi problema....
Si vad in imagine ca si acest model au tot din plastic.... Da, nu e nici o problema.... Fiecare face ce vrea cu banii lui, dar de bun simt cum au facut la 14000 xtb speed cast puteau face si la acest model dupa ce zeci de pescari s-au plans pe crapmania de aceeasi problema....
daca se intampla asta asa repede ,garantia nu rezolva problema??
poate ne lamureste cineva de la TF de exemplu...pentru ca nu e normal la banii astia sa nu fie valabila garantia...nu scrie nicaieri ca(virgula) conditiile optime de folosire sunt cu fire de la 0.30 in sus (am citit ceva mai sus ca ar fi o idee de ce se intampla asa)...
daca nu e valabila garantia in cazul asta...sincer,ar trebui sa nu mai cumpere nimeni mulinete Shimano pana nu se remediaza povestea...asa ar fi logic si normal ...ca auzim ca s-au vandut mii de xsc-uri de la reprezentantii TF...
ale mele au piesa de metal(ci4xsa) si ma gandeam sa am un set si de xtd, dar auzind povestea asta,n-o sa dau never ever banii sa vad asa ceva ca se intampla...orice Shimano ar fi cu piesa aia de plastic care se taie...

Avatar utilizator
exclusiv
Mesaje: 890
Membru din: Dum Mar 29, 2009 0:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de exclusiv »

Thomas Cristian scrie:Macar daca la speedcast nu o sa mai fie problema asta, poate putem comanda piesa respectiva, si o monta la xtd ? Nu ma pricep, nu stiu daca merge, dar poate e o varianta. Bineinteles, nici mie nu imi place ideea sa dau o gramada de bani pe o mulineta si apoi sa bag in ea rulmenti, bucsi, etc.
Eu spre exemplu am medium bblc de 2 ani, si am fire de 0.22 stren si 0.35 pe tamburii de rezerva. Nu am patit NICIODATA chestia asta cu firul agatat in galet.
pentru ca e din metal...
la ci4 e din plastic..:))

Avatar utilizator
exclusiv
Mesaje: 890
Membru din: Dum Mar 29, 2009 0:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de exclusiv »

si culmea, chiar si la vechile aerotechnium xt piesa aia e din plastic...si sunt cele mai cautate mulinete

Avatar utilizator
edibss
Mesaje: 989
Membru din: Dum Ian 06, 2008 12:46
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de edibss »


Avatar utilizator
mihai turiac
Mesaje: 582
Membru din: Vin Mar 21, 2014 0:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de mihai turiac »

Eu nu am avut ptobleme nici cu xsc nici cu xtc, tocmai daia nu inteleg cum de se poate taia bucsa.....si folosesc fire de maxim 0.22
Friends Carp Team

Today is the oldest you've ever been
And
The youngest you'll ever be again

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”