Sky-Pod vs Ranger Pod

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Cristian Victor
Mesaje: 610
Membru din: Joi Feb 04, 2010 21:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Sky-Pod vs Ranger Pod

Mesaj de Cristian Victor »

plusuri, minusuri, recomandari (dintre cele doua)... multumesc
Nume utilizator schimbat din cri

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sky-Pod vs Ranger Pod

Mesaj de Lucian Manea »

cri scrie:plusuri, minusuri, recomandari (dintre cele doua)... multumesc
Buzzbari mai mici la Ranger decat la Sky, deci un minus pt Ranger.
Ranger a aparut dupa ce a fost lansat Sky-ul, deci e un model mai nou.

Intre cele doua Sky-ul este alegerea mea. Insa arunca si un ochi la Solar Worldwide, mai ales ca s-a ieftinit daca stii unde sa cauti.

Numai bine,
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

Cristian Victor
Mesaje: 610
Membru din: Joi Feb 04, 2010 21:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sky-Pod vs Ranger Pod

Mesaj de Cristian Victor »

Solar am avut... voi alege dintre cele doua, multumesc
Nume utilizator schimbat din cri

silviu_ms
Mesaje: 346
Membru din: Dum Mar 08, 2009 14:09
Puncte: 0
Localitate: Targu-mures

Re: Sky-Pod vs Ranger Pod

Mesaj de silviu_ms »

ce mu ti-a placut la solar? Ma gandesc sa imi iau si eu unul ca tot e la reducere :mrgreen:

andronic cristian
Mesaje: 154
Membru din: Lun Feb 08, 2010 19:20
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Sky-Pod vs Ranger Pod

Mesaj de andronic cristian »

Din punct de vedere a posibilitatilor de montaj Ranger-ul ofera mai multe variante (la montarea cu varful in sus la pescuitul plantat e net superior sky-ului). Barele duble asigura o fixare mai rigida a buzzbar-ilor . Aici un mare minus pentru Sky modul in care se fixeaza suportul buzzbar-ilor pe bara centrala : un singur surub montat excentric si incomod de manevrat. De fapt cam toate clemele si suruburile sunt greu de manevrat la Sky (cel putin la cele noi. :roll:) Nu am masurat buzzbarii la cele doua dar cred ca e doar o impresie deoarece Rangerul are doua bare centrale care e drept ca reduc spatiul pentru mulineta/mulinetele de langa acestea. Rangerul are in suportii pentru buzzbari cate o nivela cu bula de aer pentru reglarea rod-pod-ului.
Oricum Ranger nu au multe persoane si in virtutea obisnuintei si istoricului glorios :) al Sky-ului multi pescari nici macar nu au dat atentie posibilitatilor Rangerului. E parerea mea ca posesor de Ranger dar am pescuit si cu Sky-ul (chiar in paralel in aceeasi partida). Diferentele de care am vorbit se vad mai bine cand le montezi sau strangi in restul partidei sunt cam la fel. Optiunea de alegere va fi cu siguranta subiectiva. :!:
Campion National 2010
Vicecampion National 2013

tonny
pescar de competitie
Mesaje: 1015
Membru din: Dum Apr 11, 2010 9:44
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia

Re: Sky-Pod vs Ranger Pod

Mesaj de tonny »

Un prieten de al meu foloseste Ranger,iar eu folosesc Sky-pod,dar cum zicea si un coleg in postarea de mai sus,Rangerul este dupa parerea mea mai bun din toate punctele de vedere si in viitorul apropiat sper sa imi pot achizitiona si eu unul.Bate Sky-Podul la toate aspectele si este mult mai practic si usor de utilizat :wink:
===Toth Stefan Anton===
=All4carp=

Cristian Victor
Mesaje: 610
Membru din: Joi Feb 04, 2010 21:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sky-Pod vs Ranger Pod

Mesaj de Cristian Victor »

Multumesc ptr recomandari... Ranger o sa fie; oricum, dpdv estetic, imi place mai mult decat Sky, dar nu stiam daca si functional se ridica la nivelul Sky-Podului.Buzzbarii nu sunt o problema, ptr ca am inteles ca se potrivesc cei de la Sky.
Solarul nu mi-a placut ptr ca se monta mai greu, in rest este un rod pod foarte bun, stabil si... "fitos"
Nume utilizator schimbat din cri

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Sky-Pod vs Ranger Pod

Mesaj de Vladut Mateianu »

M-ati facut curios cu Rangerul ! :D
Dar de teapan, este teapan ? :roll:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Osiris
Mesaje: 550
Membru din: Mar Dec 08, 2009 22:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sky-Pod vs Ranger Pod

Mesaj de Osiris »

Cu Buzzbarii de la SkyPod de 4 posturi, care se potrivesc perfect, fac Rangerul super ok si din punct de vedere estetic si al spatiului dintre mulinete.
Singurul minus fata de Sky ar fi lungimea: 160 cm fata de 205 cm.
In rest, stabilitatea si designul sunt net superioare fata de Sky.
Una peste alta sunt ffffff multumit si ffffff incantat de Ranger-ul meu.

andronic cristian
Mesaje: 154
Membru din: Lun Feb 08, 2010 19:20
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Sky-Pod vs Ranger Pod

Mesaj de andronic cristian »

Pai si eu tot buzz-bari de Sky de 4 bete am pentru ca l-am luat din Anglia si acolo nu am gasit atunci in magazin decat cu 3 poaturi asa ca nu stiu cum sunt buzz-barii de Ranger pentru 4 posturi. Dar pentru corectitudinea informatiei o mulineta mare (bbrlc) asezata imediat in dreapta barelor centrale atinge in acestea cu manivela.
Cat despre stabilitate promit ca le desfac pe amandoua si voi verifica inca odata acest lucru.
Campion National 2010
Vicecampion National 2013

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”