Sufix Blend 15lb

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Stef 12
Mesaje: 353
Membru din: Joi Noi 04, 2010 23:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Sufix Blend 15lb

Mesaj de Stef 12 »

Am si eu o intrebare referitor la acest fir pentru monturi. Pot sa-l folosesc si la alte monturi in afara de cele combi tinand cont de supletea firului? Intreb asta pentru ca anul trecut intr-un drill cu o salonta inainte de a o aduce la minciog mi s-a rupt intreaga montura(cu tot cu momitor) si ma gandesc ca ar fi putut si supletea firului sa fie un motiv pentru care s-a rupt(chiar daca salonta nu era foarte mare, in jur de ~5-6 kg).
Deci..merita sa folosesc acest fir si la altceva in afara de monturi combi?
Banii, interesele, gloria...pot oricand schimba istoria.

s0rynelu
Mesaje: 130
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 19:00
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Sufix Blend 15lb

Mesaj de s0rynelu »

Stef 12 scrie:Am si eu o intrebare referitor la acest fir pentru monturi. Pot sa-l folosesc si la alte monturi in afara de cele combi tinand cont de supletea firului? Intreb asta pentru ca anul trecut intr-un drill cu o salonta inainte de a o aduce la minciog mi s-a rupt intreaga montura(cu tot cu momitor) si ma gandesc ca ar fi putut si supletea firului sa fie un motiv pentru care s-a rupt(chiar daca salonta nu era foarte mare, in jur de ~5-6 kg).
Deci..merita sa folosesc acest fir si la altceva in afara de monturi combi?
Nu cred ca a fost firu de vina 15lb inseamna 6.8 kg....poate ai avut 1 nod mai slab sau firu deteriorat de la scoici etc...sau poate e mai vechi firu si nu mai are aceleasi caracteristici...sfatu meu e incerci un fir de 25 lb pe viiitor sa fi sigur ca nu se mai rupe....fir intins!!!
Imagine

inferno
Mesaje: 886
Membru din: Lun Dec 13, 2010 15:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Sufix Blend 15lb

Mesaj de inferno »

foloseste ceva mai gros si intereseazate sa nu fie veki

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sufix Blend 15lb

Mesaj de cornelserbu »

mai baieti, imbatranirea firului textil este foarte reletiva...in sensul ca imbatraneste mai greu ca noi :D ... asa ca lasati-o mai moale cu multi-filamentele vechi sau noi, ca doar nu sunt ciocoi :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: Sufix Blend 15lb

Mesaj de viorel dulamita »

...in acest caz s-a rupt linia sau inaintasul(daca avea); firul textil o "duce" mai mult ca noi :wink: . Pt forfat iti recomand herculine blend(si in monturi combi) si silky soft(f matasos)...

Avatar utilizator
Stef 12
Mesaje: 353
Membru din: Joi Noi 04, 2010 23:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sufix Blend 15lb

Mesaj de Stef 12 »

Da, aveam inaintas...
Banii, interesele, gloria...pot oricand schimba istoria.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”