Sugestie fir textil pentru monturi

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Ynellayl
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 01, 2021 9:20
Puncte: 0
Localitate: Bucureşti
Contact:

Sugestie fir textil pentru monturi

Mesaj de Ynellayl »

Bună dimineața ! Va rog să-mi sugerați un fir textil cu rigiditate aproape nula, genul de fir care, dacă îl suspendați liber, formeaza un unghi și nu un arc de cerc, fara teflon, rășini și alte soluții menite să-i crească rezistenta la nod, abraziune etc. Va fi folosit la legarea cârligelor, rezistenta 8 - 20 lbs. Role de la 10 la 100+ metrii. Vă mulțumesc !
Vlad

Avatar utilizator
kppus
Mesaje: 55
Membru din: Mie Feb 28, 2018 19:07

Re: Sugestie fir textil pentru monturi

Mesaj de kppus »

Vezi pe site la DanMitranescu.

Sent from my M2012K11AC using Tapatalk

Fir Intins!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Sugestie fir textil pentru monturi

Mesaj de Dan Mitranescu »

Ynellayl scrie:
Mar Iun 01, 2021 12:00
Bună dimineața ! Va rog să-mi sugerați un fir textil cu rigiditate aproape nula, genul de fir care, dacă îl suspendați liber, formeaza un unghi și nu un arc de cerc, fara teflon, rășini și alte soluții menite să-i crească rezistenta la nod, abraziune etc. Va fi folosit la legarea cârligelor, rezistenta 8 - 20 lbs. Role de la 10 la 100+ metrii. Vă mulțumesc !
Il folosesc de cand a aparut atat la legatul carligelor cat si pentru inaintas. ( 0,25 ) Pe Sarulest, la plantat, cu plumbi de 260g , bidoane, inaintas de 0,65mm, .... agatatura, ... si nu duc grija legaturii de la ac, chiar daca pare extrem de subtire in comparatie cu celelalte componente ale liniei.
La inaintas nu il rupe nimeni. Sunt pescari care au pescuit si cu 0,20, dar personal nu-mi place pentru ca-mi taie degetarul. Am inteles totusi ca cei mai puternici aruncatori rup 0,20-ul.
Se leaga foarte bine cu monofilamentul, este matasos si chiar daca nu pot sa pretind ca stiu toate firele textile din lume, totusi am vazult foarte multe la viata mea si consider ca Maxxx Evolution 8 Braid este cel mai rezistent fir textil raportat la diametru.
https://danmitranescu.ro/fir-textil/185 ... ametru-025

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”