Textil pentru pescuit plantat

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Zmeul2014
Mesaje: 127
Membru din: Lun Mai 18, 2015 19:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Textil pentru pescuit plantat

Mesaj de Zmeul2014 »

Mă interesează un textil bun pt linia principală pentru pescuitul plantat. Plantat nu oriunde ci pe Dunăre într-o zonă cu curent slab sau 0 în funcție de cota apei. Sta pe loc la 150 m un plumb de 200 grame. Am plantat în trecut cu mono gros, dar apar probleme- firul mai face burtă, chiar dacă apa nu curge.
Și ca diametru, un 25 lb este suficient de gros?
Merci!
.....

Zmeul2014
Mesaje: 127
Membru din: Lun Mai 18, 2015 19:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Textil pentru pescuit plantat

Mesaj de Zmeul2014 »

Chiar nu folosește nimeni? Alin Galbeanu, am citit intr.un topic mai vechi unde explici ceva de gen intr.o partidă pe Ebro, dar nu precizezi ce fir ai folosit.
Din ce am analizat în oferta comercială de la noi, strict pt linie sunt puține opțiuni: fox, korda, pb și...cam atât...mai e ceva de la delphin
.....

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Textil pentru pescuit plantat

Mesaj de Dan Mitranescu »

Zmeul2014 scrie:
Mar Iun 14, 2022 8:18
Mă interesează un textil bun pt linia principală pentru pescuitul plantat. Plantat nu oriunde ci pe Dunăre într-o zonă cu curent slab sau 0 în funcție de cota apei. Sta pe loc la 150 m un plumb de 200 grame. Am plantat în trecut cu mono gros, dar apar probleme- firul mai face burtă, chiar dacă apa nu curge.
Și ca diametru, un 25 lb este suficient de gros?
Merci!
Firul textil se foloseste in general in situatii in care trebuie sa "tii de peste", ceva de genul "parte in parte" :) , ca sa nu intre in agatatura. Asta datorita faptului ca nu are elongatie.

Diametrul firelor textile nu se poate recomanda in lb, mai ales la noi. Asta este rezistenta la rupere. Teoretica in majoritatea cazurilor.
Chiar si cota in milimetrii este eronata la firele textile, dar pescarii si-au facut o idee cam cat este de gros un textil de o anumita dimensiune.
Avantajul textilului este ca in fata curentilor se aplatizeaza putin si taie apa mai bine.

Un alt sfat este sa nu mai iei in calcul asa mult brand-ul, ca s-a echilibrat calitatea de multa vreme. Ba chiar un 8X de la Hakuyo bate cam tot ce este pe piata la momentul asta in privinta inaintasului. Il voi face si pe Tazura si vine la sfarsitul acestei luni. O sa fie disponibil pe role de 100m, dar aduc si pe role de 300m atat pentru inaintas, dar si pentru cine doreste sa puna un fir foarte bun pe mulinete. La 300m vine in doua culori: rosu si verde. Pretul rolei de 300m este de 60 lei! :wink: ( la 100m - 28 lei! )

La acest moment, la un pret foarte bun este tamburul de 1000m :
https://danmitranescu.ro/287-fir-textil-m-line-bulk
( primele 3 )
Sunt fire 4X. Cel in varianta "soft" are o structura mai fina.
Rezistenta firelor 4X este putin mai mica in comparatie cu 8X-ul, dar pentru linia principala se pot folosi foarte bine.

Zmeul2014
Mesaje: 127
Membru din: Lun Mai 18, 2015 19:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Textil pentru pescuit plantat

Mesaj de Zmeul2014 »

Mulțumesc frumos pentru intervenție, domnule Mitranescu și sper să nu vă deranjeze următoarele remarci:
- la jig am folosit cam tot ce e "premium " pe piață- Avani, YGK, MORETHAN, PP ( ordinea asta mi.a venit în minte și e relativă)
- la somn am fost printre primii din țară care cumpăram Tuff Line de 1 mm , apoi când a apărut FAKE pe piață am trecut pe firele de la ZORAN
- în trusa mea de fire pt monturi la crap cred că sunt cel puțin 20 role de textil începând cu KRYSTON Super Mantis și terminând cu FOX EXOCET
- recunosc că am greșit când am cerut diametru de textil în lb, dar am mintea cam obosită și mai greșesc când scriu pe forum
Ceea ce NU ȘTIU eu- și de aceea am cerut ajutorul în acest topic, este cum se comportă
textilul la plantat, avantaje față de mono, dacă elimin problemele care apar când plantez cu mono etc. Nu am plantat niciodată cu textil și habar nu am cum se comportă. Știu doar că în agatatura e inferior monofilamentului gros( se taie mai repede, se afundă în lemn etc) , dar acest dezavantaj îl pot elimina cu înaintaș mono de câțiva metri.
Legat de mărci de textil pt linia principală la crap sunt total de acord cu afirmatia dvs cum că mărci mai puțin titrate și mult mai ieftine sunt cel puțin la fel de bune . Cu mare plăcere o să cumpăr niște textil recomandat de dvs și comercializat în magazinul ce vă poartă numele, numai să îmi spuneți și un diametru optim pt plantat. Eu mă gândesc că un 0.25 mm ce corespunde teoretic la O rezistență de aprox 14 kg ar fi ce trebuie
Numai bine și fire întinse!
Să vă tragă crapii ca boii'n jug ! :lol:
.....

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2780
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Textil pentru pescuit plantat

Mesaj de Alin Galbenu »

Salut,
Eu foloseam plantat firul textil, pentru ca pescuiam la 250m iar cu mono mi-a fost imposibil sa-l intind. Oricat as fi tras de el, facea burta si datorita elongatiei, ramanea cu burta si montura venea spre mine. Si nu puteam sa pun mai gros pentru ca nu mai incapea pe tamburi.
Desi acum nu mai folosesc pentru ca nu mai pescuiesc pe acolo si nici pe dunare, iti pot recomanda un textil pe care l-am folosit mai nou si mi-a placut si mai ales ca exista la role mai mari.
Acum sper sa nu consideri reclama, tinand cont ca sunt reprezentant Caperlan, dar altceva nu iti pot recomanda: https://www.decathlon.ro/p/fir-textil-3 ... mc=8559330
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Textil pentru pescuit plantat

Mesaj de Dan Mitranescu »

Zmeul2014 scrie:
Mie Iun 15, 2022 16:50
Mulțumesc frumos pentru intervenție, domnule Mitranescu și sper să nu vă deranjeze următoarele remarci:
- la jig am folosit cam tot ce e "premium " pe piață- Avani, YGK, MORETHAN, PP ( ordinea asta mi.a venit în minte și e relativă)
- la somn am fost printre primii din țară care cumpăram Tuff Line de 1 mm , apoi când a apărut FAKE pe piață am trecut pe firele de la ZORAN
- în trusa mea de fire pt monturi la crap cred că sunt cel puțin 20 role de textil începând cu KRYSTON Super Mantis și terminând cu FOX EXOCET
- recunosc că am greșit când am cerut diametru de textil în lb, dar am mintea cam obosită și mai greșesc când scriu pe forum
Ceea ce NU ȘTIU eu- și de aceea am cerut ajutorul în acest topic, este cum se comportă
textilul la plantat, avantaje față de mono, dacă elimin problemele care apar când plantez cu mono etc. Nu am plantat niciodată cu textil și habar nu am cum se comportă. Știu doar că în agatatura e inferior monofilamentului gros( se taie mai repede, se afundă în lemn etc) , dar acest dezavantaj îl pot elimina cu înaintaș mono de câțiva metri.
Legat de mărci de textil pt linia principală la crap sunt total de acord cu afirmatia dvs cum că mărci mai puțin titrate și mult mai ieftine sunt cel puțin la fel de bune . Cu mare plăcere o să cumpăr niște textil recomandat de dvs și comercializat în magazinul ce vă poartă numele, numai să îmi spuneți și un diametru optim pt plantat. Eu mă gândesc că un 0.25 mm ce corespunde teoretic la O rezistență de aprox 14 kg ar fi ce trebuie
Numai bine și fire întinse!
Să vă tragă crapii ca boii'n jug ! :lol:
Principalul avantaj oferit de textil este faptul ca se pot controla pestii mult mai bine la distanta, in special cand se pescuieste la limita agataturilor.
Nu pot sa fac o diferenta intre mono si textil in privinta felului in care taie apa. Textilul se aplatizeaza, monofilamentul este mai alunecos. Chiar nu pot sa apreciez diferenta, mai ales ca la textil diametrul real este greu de verificat.
Ce mai stiu este ca trasaturile sunt de senzatie indiferent de distanta la care se pescuieste! Crapul pare ca se agata direct de varful lansetei. :)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”