Tija rupta plumb

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Tija rupta plumb

Mesaj de Andrei91 »

Buna ziua, va rog dati-mi o idee din ce as putea face o intaritura pentru tijele la plumbii inline sa nu se mai rupa de la baza. Am vazut la cineva dar nu stiu exact care este metoda. Multumesc.

Avatar utilizator
mirceamrc28
Mesaje: 869
Membru din: Sâm Apr 17, 2010 12:43
Puncte: 0
Localitate: Mioveni

Re: Tija rupta plumb

Mesaj de mirceamrc28 »

Varnis siliconic sau tub termo,acolo unde se rupe

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Tija rupta plumb

Mesaj de Andrei91 »

Sa trag tubul termo peste tija pana la baza plumbului unde se rupe, incalzesc tubul termo sau nu ? Eu am vazut la cineva si daca nu ma insel avea un fel de manson de cauciuc, dar nu stiu unde pot gasi asa ceva.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Tija rupta plumb

Mesaj de DumiD »

75 de lei 1 kilogram de tije, deci cativa bani una. Tragi un nailon prin tija si ii faci o bucla. scoti tija veche, bagi firul ramas prin bucla pana la jumate si tragi. cu putin antrenament dureaza circa 5-6 secunde sa schimbi tija. e bataie prea mare de cap cu tuburi termo, si probabil si mai costisitor

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tija rupta plumb

Mesaj de Dan Mitranescu »

Tija se repara in majoritatea cazurilor si nu trebuie inlocuita.
Se taie firul de langa vartej, se impinge tija prin plumb, se taie aprox. 5mm din aceasta, se bercuieste cu flacara si se leaga la loc vartejul. Dureaza un minut.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tija rupta plumb

Mesaj de Dan Mitranescu »

Inainte sa reparam este mai important sa prevenim.
1. Stop pe cadere la fiecare lansare. In cazul sacilor solubili, la impactul cu apa acestia "intorc" brusc plumbul si tija se indoaie. Este recomandat sa punem stop pe cadere si cand se uita lumea la noi .... :)
Daca nu este sac solubil, o alta problema care apare daca nu se pune stop pe cadere este data de faptul ca plumbul se infige in substrat. La scoaterea acestuia tija se indoaie.
M-am vazut pe filmarile de la concursurile de casting. Puneam stop pe cadere si acolo. :D
2. Atentie la minciog, cand transportam pestele. Aici se indoaie cel mai des tija si in cele mai multe cazuri asta depinde strict de atentia noastra.
3. Atentie cand lucrati la montura sau cand incarcati momitorul ( cu lanseta pusa vertical, asa cum este recomandat ). Ridicand de carlig greutatea plumbului sau a momitorului indoaie tija. Nu de tot, dar suficient cat sa o slabeasca, ca apoi sa cedeze usor.

Tinand cont de aceste lucruri am ajuns ca in trei zile de pescuit si sute de kg de peste, sa repar maximum 10 tije.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tija rupta plumb

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:
Joi Oct 21, 2021 1:05
75 de lei 1 kilogram de tije, deci cativa bani una. Tragi un nailon prin tija si ii faci o bucla. scoti tija veche, bagi firul ramas prin bucla pana la jumate si tragi. cu putin antrenament dureaza circa 5-6 secunde sa schimbi tija. e bataie prea mare de cap cu tuburi termo, si probabil si mai costisitor
Cu un kg tije am pescuit 12 ani si am prins aprox. 40 tone de crap. :D

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Tija rupta plumb

Mesaj de Andrei91 »

Imi ia aproximatie 2-3 minute sa scot tija si sa refac montura ... nu asta e problema. In anumite circumstante patesc sa se rupa tijele, mai ales acum pe vreme rece chiar dupa fiecare lansare. O fi substratul tare, pescuiesc clipsat, dar m am saturat sa tot “leg” tije. Ma gandeam ca exista ceva pentru preventie. Multumesc pentru interventii...

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2780
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Tija rupta plumb

Mesaj de Alin Galbenu »

La imbinarea tijei cu plumbul, legatura facuta cu tub siliconic, varnis ceva, iar atunci nu se mai rupe.Dar trebuie sa le faci pe toate asa, dinainte.
Imagine

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Tija rupta plumb

Mesaj de danbd »

Salut

Un exemplu de tub cauciuc ce se poate folosi pentru imbracarea tijei pe zona senzibila.

https://danmitranescu.ro/accesorii-mont ... ngime-25mm

Se taie capatul cu diametrul mic si apoi se poate imparti in 2 bucati de aprox 1.2 cm

Chiar am facut la un moment dat miscarea, dar nu mai tin minte ce concluzie am tras.

O metoda sigura pentru reducerea riscului de rupere tije este scurtarea acestora.
Cand folosesc plumbi/ momitoare in-line, si daca nu am nevoie de distante extreme, tai tijele destul de mult.

Salut,

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”