Recomandare lansete Prut

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Recomandare lansete Prut

Mesaj de syyd »

Va salut. Intentionez sa imi achizitionez niste lansete pentru Prut. Conditii de pescuit: curent puternic, apa adanca, agatatura multa, distanta de pescuit aprox 30-40 m. Pestele vizat: crap si ten. Ce lansete imi recomandati pentru conditiile aste?

Trimis de pe al meu SM-G970F folosind Tapatalk


Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Recomandare lansete Prut

Mesaj de Szilveszter »

Am văzut pe la Mitrănescu niște „fier betoane“de somn la preț decent ,ar trebui să fie suficiente

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: Recomandare lansete Prut

Mesaj de syyd »



Trimis de pe al meu SM-G970F folosind Tapatalk


sollo
Mesaje: 108
Membru din: Lun Sep 24, 2012 17:39
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Recomandare lansete Prut

Mesaj de sollo »

orice lanseta de crap este buna si pe Prut daca intruneste cateva conditii .
sa fie minim de 3.5 lbs . ai curent puternic si va trebui sa folosesti plumbi chiar si de 150 gr , unii folosesc momitor cu plumb si de multe ori nada plus plumbul depaseste 200 gr .

plus ca in momentul in care a intrat pestele trebuie sa tragi de el puternic in primele minute pentru a nu pleca in agatatura.

doi ,sa nu fie o lanseta prea scumpa . La Prut conditiile de pescuit sunt alea care le cunosti .
nu cumpara teescopice , au un avantaj ca se strang si ca bagaj ocupa putin loc dar..... mereu inelul de varf in lansare cu un plumb ,momitor greu ti se va rasuci pe bat si mereu va trebui tot sa il pozitionezi corect.
daca esti mai inalt cumparati lansete de 3.90 .vei arunca si mai departe ,plus ca atunci cand le vei pozitiona cu varful in sus vor sta mult mai bine si mai putin fir va fi in contact cu apa .

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: Recomandare lansete Prut

Mesaj de syyd »

Multumesc mult. Ma gandeam la 3.9 din 3 bucati.

Trimis de pe al meu SM-G970F folosind Tapatalk


Driscu Radu
Mesaje: 304
Membru din: Mar Ian 24, 2012 8:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Recomandare lansete Prut

Mesaj de Driscu Radu »

Eu nu recomand ceva mai lung de 3 m.Multe locuri sunt greu accesibile,ideea este sa le poti folosi ulterior si la pescuitul din barca ,poate faci la un momentdat si o delta.

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: Recomandare lansete Prut

Mesaj de syyd »

Te referi la niste lansete de 3 m puternice cu varfuri flexibile? Ce-i drept la Prut mai mult de 40-50 nu tb sa arunci.

Trimis de pe al meu SM-G970F folosind Tapatalk


marius25
Mesaje: 97
Membru din: Mar Dec 18, 2018 14:24
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Recomandare lansete Prut

Mesaj de marius25 »

FL Strategist 3m,3,75 lbs,incarcate cu momitoare talpa 150gr+nada duc fara probleme,te vor surprinde placut lansetele .Daca locurile unde pescuiesti sunt degajate 3,60 m, are si lungimea avantajele ei.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Recomandare lansete Prut

Mesaj de Lucian SV »

Baracuda Legendary

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”