Monofilament vs textil linie principala

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Monofilament vs textil linie principala

Mesaj de marian_popescu »

Am cochetat si eu cu ideea într-o perioadă, însă nu va gânditi ca e mare afacere.
Pe baltă, diametrul redus al textilului te poate ajuta sa câștigi ceva distanță. Însă nu uitati ca un textil de calitate, care să fie si suplu, sa respecte diametrul nu găsești chiar la.orice colt de stradă. Iar în pescuitul la crap chiar iti trebuie metraj serios. Toate astea costă. Adică nu va gânditi ca le puteti obtine cu orice șnur luat din dragon.
Riscul de a face peruci, riscul de a fi tăiat în agataturi ...e mai slab la abraziune decat monofilamentul, tocmai de aceea la pescuitul in agatatura sau pe Dunăre se folosește mono gros.
Toate astea se adună. Si cred ca daca avantajele erau reale, ar fi descoperit (si folosit, deopotriva) băieții in concursuri

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: Monofilament vs textil linie principala

Mesaj de syyd »

Cel putin pe o lanseta o sa incerc. Sa vad diferente.
Cat priveste folosirea textilului in randul pescarilor de competitie, cred ca pe lacurile pe care pescuiesc ei este interzisa folosirea lui. Sunt balti unde este interzis si inaintasul textil.

Trimis de pe al meu SM-G970F folosind Tapatalk


marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Monofilament vs textil linie principala

Mesaj de marian_popescu »

Nu se folosea textul ca linie principală nici înainte să fie interzise.
Am si eu pe spod, dar numai pentru ca il mai folosesc si cu pluta de marcaj. Si pentru ca rezista mai bine pe line clip când nadesc la punct fix

Tritoiu Dragos
Mesaje: 327
Membru din: Lun Apr 14, 2014 23:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Monofilament vs textil linie principala

Mesaj de Tritoiu Dragos »

Eu am inceput sa folosesc textil ca principal de cativa ani(nu exclusiv), dar nu pentru a pescui la distante mari(pentru distante mari plantez si asta cu mono de 40). Am folosit initial firele de 0.16 de la Dan Mitranescu intai cele in 4 si dupa in 8. Dar cateodata se mai incurca in special cele in 4 daca nu esti atent sa le uzi sau sa vezi daca s au asezat bine pe tambur. Anul trecut am folosit si 0.16 de Claumar..asta e mai gros decat cel ale lui Dan dar parca sunt mai matasoase si nu am patit sa se incurce. Dar probabil daca ai tine cont de distanta ai arunca mai putin cu ele. Oricum avantajul cu oricare dintre ele e ca ai mai multa baza ca nu se vor rupe in caz ca da ceva mare si mai trebuie sa si fortezi.

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: Monofilament vs textil linie principala

Mesaj de syyd »

Au aparut firele impletite in 9 cu profil rotund. Cel putin teoretic cu un 0.14 ar tb sa poti ajunge la distante mai mari decat cu un 0.25 mono.
Adica ne-ar putea ajuta si pe noi, aruncatorii "normali" sa atingem distante ceva mai mari.
La care se adauga minusurile si plusurile amintite.
Pentru inceput o sa incerc pe una sau doua lansete, sa vad avantaje si dezavantaje.
Sanatate si timp sa fie!

Trimis de pe al meu SM-G970F folosind Tapatalk


senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”