Trepied cantarire

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Trepied cantarire

Mesaj de freespirit »

Laurentiu Cosma scrie:Ebay. Anglia. Locuiesc acolo. Livrat gratuit la pretul de 29,99 lire.
N-am fost atent la locatie...:)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Trepied cantarire

Mesaj de freespirit »

Tocmai am primit tripod-ul Fox, cu 137 lei. Este foarte robust, cu husa de trasnport.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Trepied cantarire

Mesaj de freespirit »

Nu sunt toate produsele pe stoc, nici nu apar, mi-a spus persoana cu care am discutat sa ii spun ce produse doresc, si le comanda direct de la producator, daca exista in catalog.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Trepied cantarire

Mesaj de freespirit »

Iata tripod-ul Fox, nu intuiesc, deocamdata, care este utilitatea perforatiilor din fiecare picior, cam cu vreo 4 cm mai sus de varful pe care se sprijina, eu ma gandeam, deja, cum sa ii fac 3 extensii, din inox, cu care sa pot jongla in cazul in care terenul nu este plan, si sa ii montez si o mini-nivela cu bula de aer, ca la trepied-ul foto-video.
In alta ordine de idei, desi pretul este aproape fara concurenta, tot ma gandesc ca puteau finisa cele 3 zone laterale ale piesei din plastic - n care sunt prinse cele 3 picioare - unde au fost bavurile, arata de parca le-ar fi pilit manual, nu era un capat de tara sa arate mai normal, in imagine se vede exact o latura cu zona nu atat de bine finisata, din nefericire, nu se vede prea bine in poza...
Fişiere ataşate
20160727_095404_20160727_095428.jpg
20160727_095404_20160727_095428.jpg (181.92 KiB) Vizualizat de 2177 ori
20160727_094036_20160727_094933.jpg
20160727_094036_20160727_094933.jpg (203.27 KiB) Vizualizat de 2177 ori
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Trepied cantarire

Mesaj de freespirit »

Laurentiu Cosma scrie:Folosesc trepiedul de la Daiwa http://www.tackleup.com/weighing-scales ... h-pod.html . Nu am ce sa-i reprosez.
Din ce material este cofectionata piesa in care se prind picioarele si carligul de cantarire? La Fox este dintr-un material sintetic. Chiar ma gandeam sa-i concep o carcasa din aluminiu, sau din alt material metalic, cu care sa o ranforsez.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
Laurentiu Cosma
Mesaje: 73
Membru din: Mie Ian 16, 2008 21:40
Puncte: 0
Localitate: Londra

Re: Trepied cantarire

Mesaj de Laurentiu Cosma »

La fel si la Daiwa, insa sunt convins ca au testat-o suficient, nu cred ca ar fi probleme cu ea. Am cantarit pesti destul de maricei si nu a fost ceva in neregula.
Nume utilizator schimbat din laurkro

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Trepied cantarire

Mesaj de freespirit »

Laurentiu Cosma scrie:La fel si la Daiwa, insa sunt convins ca au testat-o suficient, nu cred ca ar fi probleme cu ea. Am cantarit pesti destul de maricei si nu a fost ceva in neregula.
Ideea este ca materialele sintetice au o anumita perioada, dupa care incep sa se rupa, multe intre ele fiind biodegradabile, dupa cativa ani, ce bine pentru mediu, dar, si pentru producatori, din nefericire pentru cumparatori...:)...sper sa nu fie la fel si in cazul acestei piese, oricum, se poate face din aluminiu, sau din alt metal/material.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: Trepied cantarire

Mesaj de viorel doloc »

Caut și eu un trepied de calitate...recomandări?
Carp Passion

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trepied cantarire

Mesaj de Claudiu Garlea »

Salut.

Eu folosesc tripod-ul de la Fox. Nu a fost solicitat la maxim pana acum, insa sunt multumit de el. Cel mai mult imi place ca ocupa spatiu restrans la transport, ceea ce este un avantaj - https://www.totalfishing.ro/fox-weighin ... 65919.html

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: Trepied cantarire

Mesaj de viorel doloc »

Blocarea picioarelor se realizează prin răsucirea lor sau prin strângerea unei clapete?
PS. Despre ICC are cineva vreo idee?
Carp Passion

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”