Un pescar indecis solicita ajutor

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
phantom23ovy
Mesaje: 114
Membru din: Vin Feb 12, 2010 23:29
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Un pescar indecis solicita ajutor

Mesaj de phantom23ovy »

Buna ziua,

Am citit si recitit aproximativ toate topicurile pe aprox. toate forumurile insa nu pot sa ma decid. Pentru inceput tin sa precizez ca de aprox. 2 ani pescuiesc cu lansete JRK Skyliner 12.6' 3.25lbs si nu regret investitia facuta la acel moment, insa simt nevoia unei schimbari.
Acum la subiect - vreau cat de curand (inceputul lui martie) sa-mi achizitionez un set nou de 3 lansete insa nu ma pot decide care din modelele de mai jos merita mai mult.
-CHUB Rod Outkast 3,9M 3,5lbs [le-am vazut insa nu am lansat cu ele(nu testez cu lucru altuia),laudate de catre un prieten]

-GREYS Rod Prodigy Plus 50 3,9M 3,5lbs (inel de 50, firma, dar oare isi merita bani?)
-PROLogic Tournament Carp 3,9M 3,5lb (foarte laudata)

Deoarece nu sunt genul care sa-si schimbe sculele in fiecare sezon trebuie sa ma asigur ca fac alegerea corecta.
Ce imi puteti spune despre calitatea materialelor, care isi mentine cel mai bine proprietatile (nu se inmoaie blank-ul).

Momentan am mulinete Spro IncognitoLCS880.
Sper sa ma puteti ajuta.

ps. Bineinteles motivul principal al schimbari este nevoia(sau mai mult dorinta) de a lansa cat mai departe.

Traian
Mesaje: 125
Membru din: Joi Aug 23, 2007 20:00
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Un pescar indecis solicita ajutor

Mesaj de Traian »

Bineinteles motivul principal al schimbari este nevoia(sau mai mult dorinta) de a lansa cat mai departe

Daca ai posibilitatea testeazale pe toate nu te lua dupa gura lumii fiecare avem tehnica si statura diferita
Raspuns: PROLOGIC
Racean Traian Carp Angler
0744123134

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Un pescar indecis solicita ajutor

Mesaj de Andrei I »

am pescuit in 2009 cu 2 din modelele enumerate de tine respectiv chub outkast 4 buc si 2 buc greys platinium.

ambele sunt foarte bune, chub-ul este mai usor si mai placut in drill, greys este ceva mai grea si mai rigida, le-am luat pt distanta. Din cauza faptului ca erau mai grele aruncam doar putin mai departe decat cu chub, insa un amic mai bine legat decat mine a aruncat cu ele aproape cat a dat si cu century. greys sunt lansete de forta iar chub sunt ...versatile.

ambele ff bune calitativ. sper ca ti-am fost de ajutor.
Milionar excentric

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Un pescar indecis solicita ajutor

Mesaj de gor965 »

Andrei I scrie:am pescuit in 2009 cu 2 din modelele enumerate de tine respectiv chub outkast 4 buc si 2 buc greys platinium.

ambele sunt foarte bune, chub-ul este mai usor si mai placut in drill, greys este ceva mai grea si mai rigida, le-am luat pt distanta. Din cauza faptului ca erau mai grele aruncam doar putin mai departe decat cu chub, insa un amic mai bine legat decat mine a aruncat cu ele aproape cat a dat si cu century. greys sunt lansete de forta iar chub sunt ...versatile.

ambele ff bune calitativ. sper ca ti-am fost de ajutor.
Andrei, tu ai avut Platinium sau Prodigy ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Un pescar indecis solicita ajutor

Mesaj de Andrei I »

platinium..am vaz ca el vorbea de prodigy dar dpdv al greutatii, rigiditatii si calitatii blancului e acelasi lucru.

de fapt chub este produs tot de hardy-greys .. un fel de varianta populara a celor de la greys
Milionar excentric

alex_mures
Mesaje: 264
Membru din: Mar Ian 29, 2008 19:52
Puncte: 0
Localitate: Tg-Mures
Contact:

Re: Un pescar indecis solicita ajutor

Mesaj de alex_mures »

george
de Greys Torsion....ai ceva informatii?

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Un pescar indecis solicita ajutor

Mesaj de gor965 »

alex_mures scrie:george
de Greys Torsion....ai ceva informatii?
Nu ...doar ce-am citit pe net !
http://carp.greysfishing.com/cache/file ... IL2009.pdf
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Ciuchi
Mesaje: 859
Membru din: Mie Sep 09, 2009 22:40
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Un pescar indecis solicita ajutor

Mesaj de Ciuchi »

Greys Torsion l-am vazut si l-am studiat putin (nu l-am testat). Mi s-a parut un bat extraordinar... foarte bine lucrat, pare misto si in dril si din ce am auzit e foarte bun si pentru distanta.
Daniel Ciuchendea

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Un pescar indecis solicita ajutor

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

am 3 chub outkast 3.60,3.5lb cu inel de plecare de 50 cumparate in august 2009 care sunt bestiale si chiar te poti infige in ele fara greata si iti pot garanta ca poti "pescui" la 100 metri fara nici o problema.din anumite motive m-am hotarat sa le dau si poate te intereseaza.betele sunt f,f performante si sunt ca si noi :wink:
catch&release

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”