Cat de greu poate fi sa faci poza cu un crap mare?

Pentru pasionatii foto-video.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
alex leonte
Mesaje: 88
Membru din: Mar Dec 22, 2009 13:48
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Cat de greu poate fi sa faci poza cu un crap mare?

Mesaj de alex leonte »

Primii ani dupa ce m-am apucat de pescuit la crap, cel mai greu lucru mi s-a parut sa ma pozez cu pestii pe care ii prindeam. Un timp chiar am evitat. Poate acest topic va veni in sprijinul celor care sunt la inceput de drum. Cred ca unii/toti din filmuletul de mai jos fac aceeasi greseala.


Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Cat de greu poate fi sa faci poza cu un crap mare?

Mesaj de Alin Galbenu »

Nu este usor sa faci poza cu un peste mare, intrucat acesta nu stie ca trebuie sa "stea" la poza. Insa, in aceleasi timp, este foarte usor.
Un lucru important, daca lumina permite, sa faci poza cu pestele imediat cum l-ai prins. Este mai obosit, si nu va face prea multe probleme. Daca l-ai pus la sac, dupa 6 ore va fi ca un cteno nervos :D
Nu trebuie sa-ti fie "frica" sa te uzi. Lasa-l sa te faca fleasca, va fi mai amuzant iar poza va iesi mai frumoasa.
In rest, iso scazut, diafragma deschisa la maxim si timp de expunere potrivit :D
Imagine

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: Cat de greu poate fi sa faci poza cu un crap mare?

Mesaj de iulius_gherase »

Cred ca filmuletul nu este exemplificativ pentru titlul topicului...in primul rand e de la o populare,pestii tocmai ce au fost adusi pe balta,nu erau dupa un drill istovitor ,poate putin stresati de la un drum..si apoi cantitatea de apa din saltea nu ajuta deloc,dar banuiesc ca avea in acest caz rolul sau si anume pentru a depozita pentru o perioada scurta exemplarul de crap si a putea fi putin analizat...practic crapii aia au fost scosi dintr-un bazin cu apa si mutati in alt bazin cu apa...baietii practic incercau sa tina la poza niste pesti pe care i-au capturat la mana din apa...cred ca alt filmulet ar fi fost mai elocvent
P.s. Pe unii baieti ii cunosc si stiu ca nu sunt la inceput de drum in pescuitul crapului si stiu ca au mai facut poze cu multi pesti,prinsi la lanseta,deci nu cred ca era lipsa de experienta
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

alex leonte
Mesaje: 88
Membru din: Mar Dec 22, 2009 13:48
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Cat de greu poate fi sa faci poza cu un crap mare?

Mesaj de alex leonte »

Asta cred si eu ca este principalul motiv pentru care pestii sunt atat de greu de pozat - cantitatea mare de apa. Stresul provocat de transferul dintr-un loc in altul poate fi comparat cu stresul unui drill sau de timpul petrecut intr-un sac de pastrare, o noapte intreaga.
Sunt insa si alte mici "secrete" pe care sper sa ni le dezvaluie cei care reusesc usor sa faca o poza cu un peste mare.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Cat de greu poate fi sa faci poza cu un crap mare?

Mesaj de gor965 »

Nu stiu ce inseamna ptr. fiecare un peste mare, insa principala problema cu care ma intalnesc de obicei la incadrare, e pozitia bratelor in functie de inaltimea saltelei. Pana sa apara saltelele de tip cada, parca era mai usor sa tii un peste la pozat, acum insa e mai incomod si dureaza mai mult, ptr. ca salteaua asta te obliga sa stai pe un plan cat mai putin inclinat si sa tii pestele relativ mai sus decat pozitia fireasca. Cele mai reusite imagini sunt cele in care poti fotografia de la nivelul pestelui si nu-ti apare salteaua in cadru, cea mai safety zona fiind oferita de apa. In cazul in care din varii motive nu se poate fotografia pestele in apa ori la malul apei, e bine ca pozitia de shooting sa fie astfel aleasa incat sa apara in cadru cat mai putin din saltea, iar pozitia bratelor pescarului sa fie cat mai joasa (nu in sus, nu in fata).
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cat de greu poate fi sa faci poza cu un crap mare?

Mesaj de arsinel »

Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Juli
Mesaje: 6
Membru din: Mar Sep 20, 2016 18:36
Puncte: 0
Contact:

Re: Cat de greu poate fi sa faci poza cu un crap mare?

Mesaj de Juli »

Super video-ul, foarte bine realizat! Deci la un peste mai mare mai bine facem video.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Cat de greu poate fi sa faci poza cu un crap mare?

Mesaj de DumiD »

Pavlovici are o față în pozele cu pești mari de zici că-i ostatic in Irak :lol: , zici că-i luni și trebuie să dea cu sapa...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “FOTOGRAFIE, IMAGINI VIDEO SI POVESTIRI DE LA PESCUIT”