Zece pe zece !

Pentru pasionatii foto-video.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
otto_ph
Mesaje: 417
Membru din: Mie Feb 29, 2012 12:33
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti
Contact:

Zece pe zece !

Mesaj de otto_ph »

Zece pe zece pentru unii poate fi o fractie, pentru mine insa este un pestic dragut care a avut placerea sa participe la reusita unei zile de pescuit desfasura, unde altundeva decat, pe balta Pleasa, in compania bunului meu prieten Radu Rosu, cunoscut de catre unii pescari drept Jesus.
Toata tarasenia a inceput intr-o zi "superba" de miercuri cand ma uitam a tamp pe geam, la fulgii care cadeau intr-una si la crengile copacilor care se cutremurau cu nadejde printre sutele de cabluri care impanzesc strada, de la stalpi la blocuri si viceversa, de te-apuca ameteala si ma intrebam unde sau prin ce dulap imi dosise nevasta slipii, slapii si palaria mare de soare, ca tare pofta mai aveam sa bag foarfeca intransele (vorba lui Rebreanu) si sa le inlocuiesc cu paltonul si sosonii lui Bunii, model anii 1970.
Deci, cum bantuiam eu prin casa sa-mi castig inexistenta, m-am hotarat sa trec la butoane ca sa fac un pic de slalom printre site-uri. Dupa mai multe accesari am dat si peste mandretea de meteo care anunta: miercuri naspa, joi mai naspa, vineri brrr, sambata naspa spre dragutel, duminica si luni belea de belea, soare ca la mama acasa.
"Oaaau", am zis si am si pus falangele pe telefon, am sunat si mi-am tras o rezervare la pontonul 10 de-o sa-i mearga fulgii. La cum era afara, ma gandesc ce-o fi zis baietii cand m-au auzit la telefon, dar nu-mi pasa, nu ma minte pe mine fratele meteo. Eeee, si uite asa, ziua parca a inceput sa se mai lumineze, atmosfera sa se mai destinda, sa mai apara cate un zambet in coltul gurii si sa incepi sa te gandesti la partida care urmeaza, ce iei la tine ca sa fie un succes, sa-i atragi pe toti, sa fi irezistibil si de nerefuzat in fata lor, sa fii beton. Si m-am gandit, m-am tot gandit ce sa fie, cum sa fie, si pana la urma am luat un colt de hartie si am schitat pe el reteta minune. Deci: doi litri de tuica (data trecuta am lua unul si nu ne-a ajuns), slana d-aia mai groasa de la Fagaras (tot mai multa), ceapa si usturoi verde, branza veche de oaie, pastrama (ah! sa nu uit sa iau clestele de gratar ca iar o intorc cu suportul de la lanseta si baga astia toti dracii-n curul meu), 6 oua fierte si vreo trei litri de vin, dar de data asta il fac de acasa sprit, ca-i mai bine. Aaaaaa, bai ce era sa uit, immmm ce mi-o luam. Cand plecam spre balta, sa trec pe la Tibi sa iau de 5 lei viermusi de 3 lei o cutiuta cu rame si o punga de THL, au, pardon, de TTX de 6 lei. Deci abia acum suntem gata... pam-pam! Aiurea! Unde puii mei am trecut chiflele, ca nu le vede ochiul meu.
In sfarsit, dupa atatea saptamani si luni de asteptare a sosit si ziua mult ravnita, si stiti ceva? Cei de la meteo chiar au avut ceva dreptate asa ca ziua incepea pe plus. Stivuiti in masina si inghitind la repezeala, pe nemestecate kilometru dupa kilometru am parcurs in tromba distanta pana la Pleasa unde dupa bine-meritata cafeluta de la poarta si schimburile matinale de saluturi si politeturi am intins-o direct spre ponton, am coborat tot din masina am tras-o repede in parcare si hai! la treaba. Am amestecat cu nadejde niste TTX, seminte de floarea soarelui prajite si macinate, o mana de faina de grau, o punguta de lapte praf, CSL, cateva linguri de dip de pruna si dupa ce l-am amestecat si omogenizat bine-bine i-am trantit in el o juma de cutie de viermusi, o mana de rame tocate marunt si am mai amestecat de vreo doua ori. Cu naditoarele incarcate si cu acele pline de carcalete la unele si plastice la altele m-am apucat de lansat cat mai luuuug spre pontoanele 20 si 21. Pentru partida respectiva am renuntat la tatonarea cu boilies-uri si bulgari de catapulta deoarece balta era destul de tensionata de numerosii pescari care ocupau toate pontoanele (absolut toate, chiar si cele dintre 9 si 10 ) si care aruncau de zor in apa diferite momeli care mai de care mai atractive. Pe langa asta mai era fumul de la gratare mai o gura bogata sa dadea "ciumeg" de cartier mai niste chicoteli, deci clar, era de distractie (sanchi! si noua nici nu ne placea ). Ne placea, nu ne placea, dar i-am cam tras un pui de recital, dupa cum au zis cei de la administratie, care au tot bagat la talpa pe la noi ca se cam umpleau sacii de ciortanei de 1 si 1,5 kg unul dupa altul dar noi nu vroiam sa le facem poze decat cand plecam, ca sa-i vedem pe toti cati se strangeau (20, 30 de buc). Toata balta cu geana pe noi, "mai frate la ce dau aia ca m-au zapacit". Va dati seama ca unii au venit sa ma intreba la ce dau, asa ca mi-i iam facut repede prieteni cand le-am raspuns la ce dau.
- Va salut, la ce dati?
- Buna ziua! La lansete!
Mamaaaa! sa vezi ce moaca au facut!
Asta a fost valabila pentru cativa musterii pe care am pus ochii de cand am venit ca asa clanta aveau in fizic despre pescuit de-i stia toata balta si care au dat din greseala peste Otto. Pentru ceilalti cat si pentru cei care citesc le-am spus detaliat ce contine nada de arc si la ce dau ca nu ma durea gura sa le explic (uneori chiar imi face placere si chiar ma simt super cand lumea pare interesata de ceea ce fac).
Lasandu-i la oparte pe prea minunatii "pescari de duminica" pot spune despre trasaturi ca de asta data au fost putin altfel, in sensul ca toti ciortaneii au "tras" la smucitura, niciunul nu a rulat usor sau cursiv swingerele pe fir. Nu mai conteaza ca a fost de toata distractia sa prinzi unul dupa altul, distractie care a avut pentru noi si o surpriza placuta. Pe la ora trecuta de 13 la una dintre lansete, care era incarcata cu carcalete (immm, papa bun ) a inceput usor sa i se miste swinger-ul dar fara sa tiuie si senzorul, asta facandu-ma sa dau repede zum la retina si sssssst, mergeti pe burta ca speriati pestii, am ramas in pozitia nr.6 (caine batut) aplecat asupra lansetei. Intr-adevar, dupa vreo zece secunde senzorul nu a mai dat rateu si s-a pus frate pe un tiuit acut, rodpod-ul s-o ia la vale iar tamburul a inceput repede sa piarda fir ca a trebuit sa-i trag frana sa nu-si ia "zapacitul" frumos talpasita si s-o taie spre poarta. Dupa cateva minute bune in care m-a plimbat de colo-colo, facandu-ma sa mai scot o lanseta pe mal pentru a evita vreo incurcatura, am reusit sa-i vad mustatile la mal sa-l mincioguiesc oleaca si sa-l var in sacul de cantarit. Cum "ochiul" de pe stalp vede tot si nu iarta nimic, n-am apucat decat sa-l cantaresc ca m-am si pomenit cu nenea Alin venind spre mine cu aparatu-i atarnand de gat si pedaland de zor. Vinovatul de toata debandada asta era un comun mare, frumos si sanatos de 10 kg care acum astepta cu rabdare sa-l tragem in poze si sa-i redam libertatea ca sa poata si altadata sa ne incante cu prezenta lui. Tocmai de aceea am zis ca am luat UN ZECE PE ZECE.
Dupa ce am dat "feribotul" la apa, am mai avut cateva capuri de ciortanei dupa care totul s-a linistit. Pe la ora 17.15 baietii care erau pe pontoanele 20 si 21 si-au mutat tabara la noi la ponton rezervandu-l pana marti (din ce au spus ei) motiv pentru care am inceput sa strangem si sa ne pregatim de uscheala. Stand la cioace cu ei am aflat ca sunt din Brasov si dau cu "sapa" pe la baltile de la Doripesco, balti pe care le cunosc si eu foarte bine de la competitiile la care ma duc. As mai fi stat la "limba lunga" cu ei dar venise "oama" mea cu baietii sa ne ia cu masina cu tot ca deh! eu "nu gaseam" permisul siii intelegeti dumneavoastra. Cand m-a vazut , moaaa asa luminat la fata si cu voie buna mi-a dat verde la mergatoare si ea s-a apucat cu baieti sa stranga cele ramase ca sa putem s-o "carelu" si noi spre casa.
Am uitat sa va spun de Raducuu, pupirii tata pe el de Peloponez, ce baiat simpatico, de doua ore dormea in masina, era (de la) ranga. Deh! el are alt stil de pescuit, un drill, o gusa, un drill, o gusa, mai naspa e cand intra el in dril... Dar cum toti suntem oameni si pescari ne numim si pe deasupra mai suntem si prieteni totul se subintelege.
As putea sa va mai scriu o mie de lucruri dar zic ca-i suficient pentru o ieseala la sfarsit de saptamana care a debutat bine si s-a incheiat la fel de bine. Pentru prietenii mei pescari si dornici de aventura Otto va transmite numai bine, fire intinse si zbuciumate la cat mai multe partide si nu-mi ramane altceva de facut decat sa-mi scot palaria in fata voastra sa ma inclin si sa va salut cu respect. Va pupa Otto.
Fişiere ataşate
10959705_633909783421361_8585096143401801979_n.jpg
10959705_633909783421361_8585096143401801979_n.jpg (24.77 KiB) Vizualizat de 1452 ori
1897738_633909750088031_5968785161118578502_n.jpg
1897738_633909750088031_5968785161118578502_n.jpg (11.87 KiB) Vizualizat de 1452 ori
11420_633909793421360_8312552298662302242_n.jpg
11420_633909793421360_8312552298662302242_n.jpg (26.55 KiB) Vizualizat de 1452 ori
Viata este de unica folosinta, n-o cauta la 38!

- Otto Fishing Team -

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “FOTOGRAFIE, IMAGINI VIDEO SI POVESTIRI DE LA PESCUIT”