Ajutor !!!

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

msimarian
Mesaje: 84
Membru din: Mie Mai 02, 2012 10:27
Puncte: 0
Localitate: cluj napoca

Re: Ajutor !!!

Mesaj de msimarian »

Din cauza parazitilor si al stresului nu se mai hranesc.Antibioticele se administreaza in hrana, deci.............?Si oricum nu aveau nici un efect.Datorita faptului ca nu se hranesc, consumul energetic este mare la temperaturi de 24 -25 de grade (in apa ) imunitatea scade si apare mortalitatea.Pierderile sunt in functie de gradul de infestare, la o infestare puternica se poate pierde intreg efectivul.Tratamentul se facea cu un produs numit Triclorfon, dar care din pacate nu se mai fabrica de cativa ani.Substanta activa se numeste diflubenzurol, daca gasesti ceva pe net trimite-mi un mp.

DonSachy
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 15, 2016 11:53

Re: Ajutor !!!

Mesaj de DonSachy »

Sa stiti ca se hranesc destul de bine, seara ii vad in jurul hranitoarei asteptand mancarea, dupa ce le dau mancare nu-i mai vad. Cred ca mai am in jur de o suta kg peste si le dau 10-15 kg hrana/zi, sa fie putin? Mortalitatea cred ca a crescut din cauza oxigenului scazut, incepand de astazi vreau sa bag o pompa cateva ore pe zi, (la analize oxigenul a iesit 1,6 si ph-ul intre 7-8), va mai tin la curent. In legatura cu acest medicament am gasit pe net ca ar GALIFOS folosit in deparazitarea externa a animalelor
contine 0,15% Triclorfon, am sa intreb la DSV daca pot administra pestilor si in ce cantitati...

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Ajutor !!!

Mesaj de eugen dragnea »

oanavictor scrie:oxitetraciclina de la magazinele veterinare ,se amesteca in furaj .
cantitatile in functie de marimea lacului si densitatea pestelui .
cam un kg la 500 kg de furaj .........nu este asa de scump
Nea Oana...dupa cum ai dat acest tratament bactericid fara diagnostic clar si fara doze specificate pentru infestatia cu un parazit...nu ma mai mir de ce nu faci nimic cu atat intindere de apa,cred ca esti si tu pe stilu Becali: antrenor,maseour,nutritionist...si copil de mingii.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Ajutor !!!

Mesaj de eugen dragnea »

DonSachy scrie:Sa stiti ca se hranesc destul de bine, seara ii vad in jurul hranitoarei asteptand mancarea, dupa ce le dau mancare nu-i mai vad. Cred ca mai am in jur de o suta kg peste si le dau 10-15 kg hrana/zi, sa fie putin? Mortalitatea cred ca a crescut din cauza oxigenului scazut, incepand de astazi vreau sa bag o pompa cateva ore pe zi, (la analize oxigenul a iesit 1,6 si ph-ul intre 7-8), va mai tin la curent. In legatura cu acest medicament am gasit pe net ca ar GALIFOS folosit in deparazitarea externa a animalelor
contine 0,15% Triclorfon, am sa intreb la DSV daca pot administra pestilor si in ce cantitati...
In primul rand acest parazit nu provoaca moarte decat in infestatii foarte masive si doar prin anemie (il suge de toate cele pana da coltu ! :D )
In al doilea rand 10-15 kg hrana zilnica la 100 kg peste este enorm chiar daca ii dai furaj extrudat si mai ales in "ligheanul" tau de 1000 m2,pestii ti-au murit din lipsa de oxigen cauzata si de hrana multa...nu-i asa ca i-ai gasit cu gurile pe afara la 6 dimineata?!
In al 3-lea rand nu mai face nimic legat de paraziti deocamdata,ai probleme mai grave,este posibil sa le treaca in cateva saptamani,iar la toamna plasuieste toata balta si imbaiaza-i cateva zeci de secunde in saramura 1 % (la 100 litri de apa pui 1 kg de sare),ii lasi pana cand vezi ca incep sa se lase intr-o parte dupa care ii arunci inapoi in bazin (nu te speria daca nu-si revin imediat !) si este posibil sa ai 1-2 % mortalitate tehnologica.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dumitrache
Mesaje: 378
Membru din: Lun Sep 12, 2011 11:12

Re: Ajutor !!!

Mesaj de Dumitrache »

eugen dragnea scrie:
DonSachy scrie:Sa stiti ca se hranesc destul de bine, seara ii vad in jurul hranitoarei asteptand mancarea, dupa ce le dau mancare nu-i mai vad. Cred ca mai am in jur de o suta kg peste si le dau 10-15 kg hrana/zi, sa fie putin? Mortalitatea cred ca a crescut din cauza oxigenului scazut, incepand de astazi vreau sa bag o pompa cateva ore pe zi, (la analize oxigenul a iesit 1,6 si ph-ul intre 7-8), va mai tin la curent. In legatura cu acest medicament am gasit pe net ca ar GALIFOS folosit in deparazitarea externa a animalelor
contine 0,15% Triclorfon, am sa intreb la DSV daca pot administra pestilor si in ce cantitati...
In primul rand acest parazit nu provoaca moarte decat in infestatii foarte masive si doar prin anemie (il suge de toate cele pana da coltu ! :D )
In al doilea rand 10-15 kg hrana zilnica la 100 kg peste este enorm chiar daca ii dai furaj extrudat si mai ales in "ligheanul" tau de 1000 m2,pestii ti-au murit din lipsa de oxigen cauzata si de hrana multa...nu-i asa ca i-ai gasit cu gurile pe afara la 6 dimineata?!
In al 3-lea rand nu mai face nimic legat de paraziti deocamdata,ai probleme mai grave,este posibil sa le treaca in cateva saptamani,iar la toamna plasuieste toata balta si imbaiaza-i cateva zeci de secunde in saramura 1 % (la 100 litri de apa pui 1 kg de sare),ii lasi pana cand vezi ca incep sa se lase intr-o parte dupa care ii arunci inapoi in bazin (nu te speria daca nu-si revin imediat !) si este posibil sa ai 1-2 % mortalitate tehnologica.
Foarte interesant,dupa cum se vede aveti multe cunostinte in domeniu :D

msimarian
Mesaje: 84
Membru din: Mie Mai 02, 2012 10:27
Puncte: 0
Localitate: cluj napoca

Re: Ajutor !!!

Mesaj de msimarian »

Noutati?

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor !!!

Mesaj de Alexandru Popescu »

Da! Haideti repede sa prindem din ei si sa facem o saramura, ajutam omul,platim pestii, el curata balta si in primavare baga alti pesti mai sanatosi.

Glumea. Imi pare rau sa aud asta.Bag de seama ca bagi foarte multi bani si sincer vad ca pierzi in loc sa castigi. Mult noroc si sfat,nu te mai lua dupa google. Incearca sa gasesti pe cineva specializat in asa ceva si sa iti recomande exact ce trebuie pe situatia ta si in urma unor analize.
...

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor !!!

Mesaj de nit_matias »

Intra in contact cu Florin Albu, chiar daca probabil platesti, inveti ceva si nu pierzi pestii.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

DonSachy
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 15, 2016 11:53

Re: Ajutor !!!

Mesaj de DonSachy »

Mi-au murit cam jumatate din pesti (poate chiar mai bine) am prins zilele trecute si tot au paraziti...in schimb nu sunt asa tare afectati..voi goli iazul si in primavara il voi popula...sper sa nu ma lovesc de aceiasi problema si la anul.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”