ALP

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Vlad Pavlovici
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 10, 2005 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici »

Mircea, ai la dispozitie un instrument media – un website. De ce nu faci tu interviurile pe care ni le propui noua? E usor sa dai lectii, dar contributia ta care este?

Departe de mine ideea ca ALP ar fi o revista perfecta. M-as bucura sa avem colaboratori romani ca regula si colaboratori straini ca exceptie, pastrand acelasi standard de calitate. Si de fapt m-as bucura sa avem o revista de crap romaneasca. Pana acum n-a fost posibil. Se pot discuta motivele, daca vrei, dar te asigur ca nu conspira nimeni impotriva romanilor, de dragul strainilor.

Apropo, nu vrei sa faci un interviu cu Nitu sau Matty pentru unul dintre numerele urmatoare? Discutam detaliile in particular, daca esti interesat.

mih_carp
Mesaje: 98
Membru din: Vin Oct 06, 2006 15:38
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de mih_carp »

@ shubu,
Cred ca m-ai inteles gresit . Nu vreau sa spun ca cei din provincie ar fi in vreun fel inferiori celor din Bucuresti.Doar ca anumite persoaneau niste idei preconcepute despre ce inseamna pescuitul.Am foarte multi prieteni din provincie si pot sa spun ca majoritatea isi impartasesc parerile sau ideile despre tot ce tine de pescuitul crapului. Am vrut doar sa arat ca unii pescari nu pot impartasi din experienta lor si altora. Si apoi am vrut sa fac o paralela intre pescarii de competitie(Senzorii) si pescarii de placere(amicul meu :oops: ).Am vrut doar sa arat diferenta de mentalitate.
Mantis&Mantis Gold RULES
Mihai Tomi
Pescar de Crap

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

Vlad Pavlovici scrie:Mircea, ai la dispozitie un instrument media – un website. De ce nu faci tu interviurile pe care ni le propui noua? E usor sa dai lectii, dar contributia ta care este?

... dar te asigur ca nu conspira nimeni impotriva romanilor, de dragul strainilor.

Apropo, nu vrei sa faci un interviu cu Nitu sau Matty pentru unul dintre numerele urmatoare?
Vlad, principalul meu "problem" este timpul. M-am marginit in principal sa-l bat la cap ba pe Andrei, ba pe Vladut, sa scrie articole pt ca ei au si material si poze si experienta si poate cel mai important, ei imi sunt cel mai aproape. Dar la interviuri in sine, nu ma gandisem.

Nici pe departe n-as fi insinuat ca exista vreo conspiratie, vroiam sa spun ca poate cu un pic efort s-ar fi putut publica lunar si un articol cu savoare locala.

Drept urmare hai s-o incerc si p-asta. L-am sunat pe Tata Nitu, e de acord, a spus ca are si multime de poze, ramane sa stabilim ce si cum.
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Vlad Pavlovici scrie:Val, tonul cu care pui problema nu lasa loc de multe discutii si ti-as putea spune ca revista nu e pentru tine. Daca tu nu ai gasit in ALP nimic care sa-ti fie de folos in Romania, desi in patru ani de existenta am publicat zeci de articole de crap de toate felurile, atunci esti un caz special si un cititor mult prea exigent pentru ce putem noi sa-ti oferim.

Sa-ti raspund insa la subiectul care te preocupa. Ca sa publici articole ale autorilor romani, trebuie ca acesti autori sa existe. Sa existe ca autori, nu ca pescari. Din sirul celor amintiti de tine (si de altii) mai sus, singurul care stie sa scrie e Andrei. Iar pe Andrei il publicam. Alti autori nu cunosc. Matty, Nitu, Rosioru, Oana si cine mai vrei tu nu scriu si cred ca nici nu-si pun problema sa scrie.

Al doilea aspect este cel al calitatii scrisului. Pe cititor asta il intereseaza. Nu conteaza daca autorul e roman, englez, alb, negru, albastru sau verde, atata vreme cat are de invatat din ce scrie. Ai lucrat cu mine, cand colaborai la ALP, si stii ca nu am ezitari sa resping texte, indiferent cine le semneaza. Cel mai mare pescar roman al tuturor timpurilor (oricare ar fi ala) s-ar putea sa nu poata sa scrie trei randuri. Dupa cum cel mai mare autor de pescuit s-ar putea sa fie un pescar mediocru. Stii ceva despre valoarea de pescar a lui Sadoveanu? Inclin sa cred ca era nesemnificativa.

Mai e si chestiunea fcrecventei acestor articole. O revista are nevoie de colaboratori profesionisti, fiindca trebuie sa poti conta pe un flux constant de articole. Nu-i avem – sau cel putin nu ni s-au prezentat. Nu faci revista cu articole intamplatoare, o faci cu serii de 5-10 articole pe orice tema, bine scrise si bogat ilustrate cu sute de fotografii de calitate, pe care sa le primesti din timp. Stii multi crapisti romani care sa faca asta?

Daca autorii tai preferati din Romania ne pot da articole bune si cu o anumita frecventa, te asigur ca-i vom publica. Altfel, nu vad rezolvare. Am cerut multor pescari romani articole pe o tema sau alta, aproape niciodata n-am primit nimic, desi in discutii multi au fost interesati de idee. Una e sa cochetezi cu scrisul si alta e sa te apuci de treaba si sa mai si ajungi la un rezultat publicabil pe cont propriu (nu cu sprijinul redactiei).

Ti-am spus toate astea nu pentru tine, tu le stiai demult (si mesajul tau nu o simpla opinie), le-am spus pentru cine citeste discutia si poate crede ca lucrurile stau cum le prezinti tu. Autorii romani inca nu exista, asta e raspunsul.

....

Era sa ma opresc aici, fara sa-mi dau seama ca dovada cea mai concreta ca autorii romani nu exista e pe site-ul asta. Tu cate articole ale pescarilor romani ai publicat? Unde sunt toti autorii astia interesanti pe care vrei sa-i citesti in ALP? De ce ai texte de Selman si povestiri dupa texte de Woodrow daca englezii nu-ti spun nimic? De ce ai zeci de articole semnate de tine si abia unul, doua de altcineva? Ai avut la dispozitie un site pe care puteai publica tot ceea ce ne ceri noua – de ce n-ai facut-o?
Vlad , tu ma stii foarte bine ca sunt rau de gura atunci cind ceva nu imi place sau cred ca pot sa schimb ceva . Daca tonul exprimarii m-a scos din categoria cititorilor ALP imi asum chestia asta .
Acum , este bun raspunsul tau , dar nu tine cont de ceva foarte important intr-o economie de piata si anume de vointa cititorului . Faptul ca , acum , ALP este singura revista de pescuit , care apare intr-un format grafic si editorial complex si competitiv , nu inseamna ca trebuie sa luam ce ni se ofera , publicistic vorbind , doar pentru privilegiul de a o putea cumpara .
Faci o comparatie gresita in opinia mea , intre pasiunea mea pentru situri , transmisa acum lui Mircea , pasiune care s-a sprijinit timp de vreo 2 ani de zile pe noptile mele nedormite si un colectiv redactional angajat asa cum este cel de la ALP , sudat , competent si cu targeturi de piata . Nu eu sau Mircea trebuie sa cautam dorinta cititorului ( vizitatorului in cazul nostru ) pentru ca la costurile de intretinere ale unui site pot face cite unul pentru fiecare subiect despre crap . Noi putem fi exclusivisti , voi nu !
Intelegi gresit parerea mea despre ALP si afirmi ca nu mi-ar fi folosit deloc in acesti ani . Mi-a folosit foarte mult si inca mai gasesc ceva de citit pe acolo ( ma refer numai la crap ) si pentru asta am cumparat-o in fiecare luna ,am colectionat-o si inca imi propun sa o cumpar .
Doresc insa un pic de schimbare in ceea ce priveste crapul . Au aparut chestii tari in Romania , echipe bune , concursuri cu premii mari , echipamente la fel ca oriunde in lume , samd dar voi propuneti aceleasi articole traduse din englezi .
Vreau sa te intreb daca nu ti-ar fi mai usor in loc de o traducere ( si tu faci traducerile astea ca lumea ! ) sa-ti pierzi timpul acela cu "perierea" unui articol scris de tata Nitzu ( imi cer scuze anticipat fata de tata Nitzu -am dat exemplul dinsului pentru ca este un pescar exponential ) .
Eu zic ca piata l-ar aprecia imediat cu mai mare impact publicistic imediat si de cursa lunga . Dar pentru asta acesti pescarii trebuie incurajati sa scrie , indrumati si convinsi ca nu se vor face de ris la publicare . La extrem, daca este un pescar exceptional si chiar nu poate lega 3 rinduri , merge si forma de interviu . Si te asigur ca va exista si un soi de emulatie intre pescarii buni , pentru ca, nu-i asa, ambitiosi sunt toti .
Daca ne legam iarasi de semne de punctuatie , de tehnoredactare si de lipsa a 2 ii in anumite cuvinte , vom gasi acesti pescari atunci cind Sadoveanu se va ridica din mormint . Plus ca nu sunt convins ca un Townley sau un Briggs sunt absolventi de litere la Oxford si ca articolele lor nu sunt periate de cineva in Anglia . Se pare ca ei au inteles mai repede piata si stiu sa-si vinda revistele . No offence !

Cu aceeasi consideratie ,

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

@val
am sa-ti dau sa citesti un articol (sau interviu, nu mai tin bine minte) al lui Nitu Ioan din Pescar Modern.
execrabil. in primul rand ca si daca l-ar lua Patapievici la periat, tot un cacat ar iesi.
in al doilea rand, Nitu nu zice nimic. De fapt, ca de obicei, pe balta. Gargara.
apropo, cate ponturi ai aflat tu de la Nitu, ca te-ai intersectat cu el la destule concursuri?!?

" - taticule, cum o vrea D-zeu! lasa taticule, ca o sa traga. am nadit si eu acolo, si o sa vina crapcenii, taticule, daca vrea D-zeu...trage taticule si cu bila mare si cu bila mica si la carlig mare si la carlig mic si departe si aproape, totul e sa vrea D-zeu..." etc.

stai linistit val, ca stiu ce vorbesc!
The One Team

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

@vlad
Nu uita ca Mircea s-a inhamat la treaba cu administrarea siteului DOAR din PASIUNE, pe cand TU esti platit ca sa scri sau sa faci rost de articole....E o mare diferenta !
Sper sa nu mi-o iei in nume de rau, dar aici asa obisnuim, sa spunem lucrurilor pe nume ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@andrei

stiu frate , am dat un exemplu de pescar exceptional care AR PUTEA da ceva din casa ! Tu ai dreptate dar asta nu trebuie sa ii faca pe cei de la ALP sa nu caute informatie romaneasca adaptata ! Sorin a fost la 5-6 concursuri anul asta si a batut apa in piua cu Bugeacul ala ! Nu zic mai multe .

@vladut

cam asta e ideea !

@chirica

cred ca esti in afara discutiei astea , deci te rog abtine-te de la comentarii ! Esti penibil !

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

Domnilor, in majoritatea revistelor si in cea mai mare parte a ALP exista o sumedenie de articole si interviuri scrise si luate de catre redactori. Astfel, Malin Musatescu scrie aticole despre spiningul romanesc cu duiumul, Dan F. Secosan face acelasi lucru pentru stationar in timp ce Vlad scie un articol la 10 numere si acela despre o partida de pescuit proprie, nelipsind insa din niciun numar traducerile, bata-le vina, de care , zau, ne-am cam plictisit. Vlad, desi ne cunoastem foarte putin, indraznesc sa-ti propun sa incerci sa intri mai mult in viata carp-fishing-uli de pe la noi si sa scri mai mult despre el...tind sa cred c-ar interesa pe multi cum pescuiesc ai nostri crapul. Din partea mea nu-i decat un sfat, dar se pare ca parerea tinde sa se generalizeze...In final, te rog sa nu uiti ca vrem articole de la tine, despre noi...crezi ca cerem pre mult ?
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

Dragii mei, va cam ambalati degeaba ! ALP nu este o revista pentru elite. Toti am invatat cite ceva din ea(si nu numai craparii,zic eu), iar faptul ca acum informatia din ea nu mai e suficienta pentru unii, nu inseamna ca ea nu este foarte buna pentru toti pescarii din tara , mai ales pentru cei mai ..neexperimentati. Am avut si eu cu Vlad Pavlovici aceasta discutie cu ceva timp in urma, si i-am spus si eu, poate nu asa de vehement ca Val, ca eu nu prea mai gasesc in ea ceva nou, desi sunt abonat sau o cumpar lunar. O solutie foarte buna ar fi abonamentul la niste reviste(injurati-ma, dar englezesti !) dedicate strict carpfishingului, nu credeti ? Eu unul n-am auzit pina acum, de exemplu, pe cineva spunind ca ar vrea un abonament la Carpworld, si ca s-ar combina(nu in sensul topicului cu bisexuali :) ) cu cineva care ar vrea Crafty Carper pentru a-si schimba revistele, si deci si informatiile...
@Vlad ,
Stiu ca si timpul tau e limitat, dar zau ca n-ar fi rau sa-ti mai calci pe principii si sa fii un pic mai aproape de pescarii romani in competitii, care chiar daca nu pescuiesc 100% englezeste, au rezultate citeodata mai bune decit maestrii...sunt convins c-ar iesi materiale traznet !

@mirceaf,
parca ar trebui sa muti ultimele discutii la un alt topic...
Aa, si da-i cartonas galben militianului asta retardat :evil:

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

E al dracului de complicat.
Dreptatea e si de o parte si de cealalta.
Cititorii pe buna dreptate vor articolele pescarilor Romani.
Vlad spune scrietile si eu le public fara retinere.
Toate bune. Dar cum facem?
Andrei scrie bine, dar sa nu uitam ca inaite de a se apuca de competitii a fost ziarist.
Si eu si Mircea si multi dintre noi putem scrie romania cu i din a si pune virgula si punctul unde trebuie. Dar nu inseamna ca suntem si ziaristi. Nu avem stiinta articolului. Aici sunt niste reguli pe care trebuie sa le stapinesti.
Val o sa zica, pai sa le perie Vlad.
Iar ar fii o problema. Ar trimite articole fel de fel de Ticu si ar fii nevoie de mai multi Vlad.
Spun din nou, e al dracului de complicat.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”