ALP

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
mariancarp
Mesaje: 51
Membru din: Joi Aug 25, 2005 14:29

Mesaj de mariancarp »

Solutia este o revista ROMANEASCA de pescuit la crap in care sa apara articolele atat al autorilor romani cat si straini, SANT sigur ca ar sparge concurenta,poate editeaza ACPR-ul una ?

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Pai daca nu avem de cit un singur condei :lol:
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

@ mariancarp

solutia ta e relativa...ce concurenta ar sparge, fiindca nu exista niciuna, iar de vindut, probabil ca 1000 de exemplare ar fi cam mult...n-ar sparge nimic, iti spun eu !
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

si totusi era un sadoveanu pe aici ceva vreme in urma...prono parca..scria bine omu si era si pescar. sa fim seriosi Val, nu o sa te invete nimeni cum sa castigi nus ce concurs, intr-o revista.

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

George adica prono scrie f. bine povestiri, nu probleme tehnice.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

parerea mea este ca TOATE traducerile care au aparut de-a lungul timpului in ALP au fost interesante. mai mult, practicantul de carp-fishing care nu le citeste lunar este un ignorant. sa nu mai vorbesc ca aceste articole interesant semnate de pescari celebri englezi pot atrage catre acest sport mai multi pescari.
cu toata prietenia ce i-o port lui val pangica afirmatia lui :"ce ma intereseaza pe mine cum pescuieste tonley pe Orient, ca eu n-am sa ajung niciodata acolo!?!" este, la randul ei, deplasata, sa nu zic mai mult.
in fine, pe mine ma intereseaza sa citesc TOATE articolele semnate de pescari mari din lumea larga si, implicit, abordarile si viziunile fiecaruia asupra fenomenului, chiar daca nu sunt de acord cu ele, chiar daca nu am sa pescuiesc niciodata acolo, sau n-am sa folosesc respectivele monturi, etc.
din orice articol am cate ceva de invatat, chiar si din cele care apar in ultima vreme semnate Andy Chambers. Din aceste articole am invatat cum poti face reclama la ready-made-uri Nash ( dupa parerea mea niste mizerii, cu exceptia lui Monster Pursuit) pentru a ajuta un ocult magazin din zona Stefan cel Mare sa vanda respectivele produse.
Ce n-am inteles este ce legatura exista intre Andy si repectivul magazin?!? :wink: :wink: :wink:
The One Team

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

andrei vladeanu scrie:parerea mea este ca TOATE traducerile care au aparut de-a lungul timpului in ALP au fost interesante. mai mult, practicantul de carp-fishing care nu le citeste lunar este un ignorant. sa nu mai vorbesc ca aceste articole interesant semnate de pescari celebri englezi pot atrage catre acest sport mai multi pescari.
cu toata prietenia ce i-o port lui val pangica afirmatia lui :"ce ma intereseaza pe mine cum pescuieste tonley pe Orient, ca eu n-am sa ajung niciodata acolo!?!" este, la randul ei, deplasata, sa nu zic mai mult.
in fine, pe mine ma intereseaza sa citesc TOATE articolele semnate de pescari mari din lumea larga si, implicit, abordarile si viziunile fiecaruia asupra fenomenului, chiar daca nu sunt de acord cu ele, chiar daca nu am sa pescuiesc niciodata acolo, sau n-am sa folosesc respectivele monturi, etc.
din orice articol am cate ceva de invatat, chiar si din cele care apar in ultima vreme semnate Andy Chambers. Din aceste articole am invatat cum poti face reclama la ready-made-uri Nash ( dupa parerea mea niste mizerii, cu exceptia lui Monster Pursuit) pentru a ajuta un ocult magazin din zona Stefan cel Mare sa vanda respectivele produse.
Ce n-am inteles este ce legatura exista intre Andy si repectivul magazin?!? :wink: :wink: :wink:
Andrei cred ca ceea ce scrii este un pic in afara celor discutate de noi telefonic si nu vreau ca de ziua ta sa-ti stric petrecerea deci o sa raspund scurt .
Din ce postezi ma pui intr-o situatie de ignorant pe care sa stii ca nu o am , vizavi cel putin de ceea ce se scrie despre crap .
Nu am spus ca nu este interesant sa aflu cum pescuieste Tonwley pe Orient ci am spus ca ma intereseaza si cum pescuieste Vladeanu pe Hobaia . Si cum despre romani nu am citit nimic pina acum - cam apare saturatia.
Poate este alta explicatie si poate Vlad are dreptate pina la urma . Ma gindesc la o oarecare reticenta a pescarilor de crap din Romania de a scrie despre experientele lor pe diferite balti ( genul - nu dau din casa ! ) . De fapt daca stau bine sa ma gindesc in colectia de ALP nu exista nici un articol tehnic scris de romani , despre crap . Si tu si eu si Rosioru samd am scris coloratura despre competitii de crap . Poate gresesc si imi cer scuze anticipat vizavi de cineva care a scris tehnic si eu nu mi-l amintesc acum ( cred ca Adriano a incercat ceva , asta asimilindu-l pe Adriano ca roman ) .

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

@Andrei,
Sper ca m-ai inteles bine, eu n-am spus ca articolele sau traducerile din ALP nu sunt interesante sau ca n-ar trebui citite..ba dimpotriva, chiar aprofundate unele dintre ele. Numai ca eu unul as vrea si altceva, asta-i tot. Problema e , asa cum zice LV-ul, destul de complicata...

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

@ val
ca fost ziarist, ar fi trebuit sa cunosti faptul ca intre ceea ce se discuta la telefon si ceeace se scrie ulterior exista o mare diferenta! :D

nu pe tine te-am facut ignorant, ci pe cei care sustin ca sunt pescari de crap si nu citesc articolele respective. nu e cazul tau.
The One Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

@ val

ps articol tehnic scris de romani ai sa gasesti in numarul din decembrie 2006 al revistei mai sus amintite, intitulat "Crapi cu buze reci", scris de mandezu'.
din pacate, astazi e 15 decembrie (sunt sigur ca suntem in 15! :D ) si tu nu ai cumparat inca revista. vezi sa nu te pui singur intr-o situatie de ignorant... :D :D :D
The One Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”