CAMPANIE IMPOTRIVA PUNGASULUI TITE!

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

aoleu....ai imbatranit de tot...eram in dreapta ta, dar tu ce sa mai sti...te certai de zor cu mircea f. :lol: :lol: :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

vijeliosul
Mesaje: 311
Membru din: Lun Feb 20, 2006 1:26
Puncte: 0
Localitate: balta
Contact:

Mesaj de vijeliosul »

cornelserbu scrie:aoleu....ai imbatranit de tot...eram in dreapta ta, dar tu ce sa mai sti...te certai de zor cu mircea f. :lol: :lol: :lol:


daca maestrul statea cu spatele la garla are perfecta dreptate :twisted: ... deci stanga hahahahhaha :twisted:
prind cat prind si cand nu mai prind inseamna ca am secat lacul :)

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dan cotelici »

Vladut Mateianu scrie:Maestre, la intrebarea ta sa raspunda Dan, sa judece el daca sunt de vina croatii(ptr ca arbitrii si organizatorii CM nu au zis nimic) ! La noi insa, looseri cauta scuze si inventeaza reguli.... :evil:
Croatii nu au fost corecti.Cine a fost pana la urma looserul?In nici un caz Croatii!
Daca dupa astfel de exemple vreti sa ne ghidam, fie.............
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Asa e eu stateam cu spatele la apa si pescuiam pe cimp. in apa nu aveam loc de Cornel si Coco. :lol: :lol: :lol:
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

@Dan
Nu am vrut sa dau nici un exemplu.
Am vrut sa spun ca atita timp cit regulamentul nu pedepseste scoaterea lansetelor din apa, este permis si nimeni nu a comentat.
Am vrut sa subliniez gradul de civilizatie la un CM.
La noi ar fi fost infractiune.
Vreau sa spun ca suntem prea inversunati. In loc sa ne vedem de treaba si sa gasim solutii pt. a cistiga un concurs, mai bine stam cu ochii pe vecini. Si daca ne-au batut e clar ca a fost o furaciune.
Pai daca asta e ideea la toate concursurile, oare nu contribuim cu totii la incurajarea faradelegilor?
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dan cotelici »

cornel rosioru scrie:@Dan
Nu am vrut sa dau nici un exemplu.
Am vrut sa spun ca atita timp cit regulamentul nu pedepseste scoaterea lansetelor din apa, este permis si nimeni nu a comentat.
Am vrut sa subliniez gradul de civilizatie la un CM.
La noi ar fi fost infractiune.
Vreau sa spun ca suntem prea inversunati. In loc sa ne vedem de treaba si sa gasim solutii pt. a cistiga un concurs, mai bine stam cu ochii pe vecini. Si daca ne-au batut e clar ca a fost o furaciune.
Pai daca asta e ideea la toate concursurile, oare nu contribuim cu totii la incurajarea faradelegilor?
Maestre,
Paranoia generalizata.De ce s-a ajuns aici?
Pentru ca regulamentele au fost aplicate selectiv, pentru ca exploatarea lacunelor din regulamente s-a facut selectiv,pentru ca atacurile sunt concentrate intr-o singura directie si asta legata doar de apartenenta,etc.
Uite cateva exemple unele reale altele ipotetice.
Ce asteptari pot sa am daca sunt organizatorul unui concurs dar si participant?Daca-ti aduci aminte suspiciunile au fost facute publice inainte de inceperea concursului.Eram deja HOT.
Ce asteptari pot sa am daca tot sezonul arbitrat fiind mereu de acelasi tandem de arbitri castig 2 -3 concursuri?Sa ma astept sau nu la suspiciuni?
Ce asteptari pot sa am cand, pe principiul majoritatea a hotarat, se schimba un regulament international?
Ce voi face daca un regulament spune ca voi fi descalificat pentru un peste mort, desi am facut tot posibilul ca asta sa nu se intample?Ei bine am sa controlez sacii cu o jumatate de ora inainte de cantarire si daca e vreunul mort am sa-l arunc in stuf.
1.Sunt totusi vinovat.
2.Nu l-am prezentat la cantarire.Sunt nevinovat pentru ca regulamentul nu e suficient de explicit.
3.Regulamentul e absurd.

Care-i varianta corecta?
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Adauga la regulament: vei fi eliminat daca arunci pestele in stuf. :lol:
Serios vorbind, ai dreptate. La un regulament international nu se umbla.
Numai ca la noi ai vazut cum s-a pus problema. Suntem deacord cu regulamentul, dar sa-l schimbam pe ici pe colo.
Anul viitor nu se va mai schimba nimic si se va respecta intocmai.
Asta nu o sa schimbe situatia peste noapte. Tentative de furaciune vor mai fi. Pina nu se vor lua masuri imediat ce a fost prins, indiferent ci o fi acela, nu se indreapta nimic.
Si foarte important, zic eu, trebuie sa invatam sa ne respectam si sa recunoastem superioritatea adversarului.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
sandu p
Mesaje: 175
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 20:24
Puncte: 0

Mesaj de sandu p »

ceea ce am facut eu,exemplul de mai sus,POATE fi clasificat furaciune sau considerat strategie?
exemplul dat de dl. rosioru e si el semnificativ... nu exista regulamente ptr.astfel de cazuri,nu e prea etic,moral dar si eu mi-as sprijini echipa din care fac parte!
de ce ar castiga altcineva si nu cel din echipa mea?
logic,nu?
CARP IS NOT CRAP.

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dan cotelici »

sandu p scrie:ceea ce am facut eu,exemplul de mai sus,POATE fi clasificat furaciune sau considerat strategie?
exemplul dat de dl. rosioru e si el semnificativ... nu exista regulamente ptr.astfel de cazuri,nu e prea etic,moral dar si eu mi-as sprijini echipa din care fac parte!
de ce ar castiga altcineva si nu cel din echipa mea?
logic,nu?
Care exemplu?
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
sandu p
Mesaje: 175
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 20:24
Puncte: 0

Mesaj de sandu p »

cornel rosioru scrie:
sandu p scrie:am si eu o nelamurire,

participam la un concurs,eu trag tare la locul unu la concurenta cu x...,alt participant,sa spunem y,coleg de breasla,prieten,nu conteaza ce este...,coleg de stand cu x...,y n-are sanse la podium si nu-si mai iroseste boilies-urile de pomana...
eu ma duc la y cu bile si ma rog de el sa-l incurce pe x sa pot castiga mai usor.
y nu ma poate refuza si eu in final castig ajutat ,pasiv, de y...

cum se poate cataloga asta?...,e corect cum am procedat?...,e inselaciune?

Anul acesta la CM din Serbia in ultima zi de concurs echipa Croatiei din sectorul B a scos lansetele din apa, pt. a favoriza echipa Rusiei. Aceasta echipa nu era in carti, dar un peste prins ar fi coborit echipa Romaniei din C un loc. Acest lucru ar fi coborit Romania(la acel moment CM) pe locul 2 iar Croatia devenea campioana mondiala.
Au procedat corect Croatii?
Organizatorii, arbitrii si concurentii nu au comentat.
CARP IS NOT CRAP.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”