ce ne asteapta?

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

Sile scrie:...Altminteri pestii nu citesc prognoze pe net si nici nu urmaresc stirile. :lol:
Asa e, nu citesc :lol:
Dar simt mult mai bine decat noi schimbarile...

Ideea este: daca nu se raceste sa avem iarna adevarata in feb/martie si se incalzeste mai repede, intra crapii la bataie mai repede sau asteapta perioada "normala"?
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

In cazul de fata pestele cum isi dozeaza rezervele daca e in cautare de hrana?
Aceasta miscare continua nu il slabeste?
Microorganismele care mor la temperaturi scazute in situatia data nu ataca sanatatea pestelui?
Si nu in ultimul rind, ritmul biologic care e vital la orice vietate, anul acesta a suferit modificari. Acest lucru nu-l afecteaza?
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
odsec
Mesaje: 684
Membru din: Vin Apr 29, 2005 14:10
Puncte: 0
Localitate: Odorhei

Mesaj de odsec »

am fost duminica la pescuit defapt nu la pescuit numai am umblat cu barca aproape 6 ore cu sonarul ca sa cunosc apa mai bine si acum vreau sa scriu ce am gasit interesat ,apa avea 2 grade la supraafata si la 14m tot atata era ,sonarul arata pesti si la 14m aici arata grupuri mari de pesti(aici apa avea 16 18 -20m)dar erau si la 8-7m stateau aproape de fund si ce era interesat ca am vazut (arata sonarul) si in ape de 3 -4m unde temperatura apei era de 3 grade la suprafata (si nu erau pesti mici dupa sonar ca am scos functia cu pesti mici si mijloci era un sonar destul de performant)asta era la capatul lacului unde apa e mai mica ,pesti erau langa un copac ,o creanga,defapt linga un obiect ce era in apa (asa este si vara) numai la 14 m stateau intre ape

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

@odsec
De unde stii ca apa avea la 8 m 2 grade ? Sonarul "citeste" temperatura la nivelul sondei . Atat.

@vali
Indiferent de anotimp, crapii intra la bataie cand apa depaseste 16 grade....Asa ca intr-un lac incalzit artificial, pot intra la bataie si in februarie ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

Vladut Mateianu scrie:@vali
Indiferent de anotimp, crapii intra la bataie cand apa depaseste 16 grade....Asa ca intr-un lac incalzit artificial, pot intra la bataie si in februarie ! :wink:
Am inteles. Deci ochii pe termometre.
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
edwyn
Mesaje: 79
Membru din: Sâm Oct 29, 2005 0:14
Puncte: 0
Localitate: London

Mesaj de edwyn »

Eu nu cred ca il afecteaza prea mult conditile climaterice din iarna asta, crapul se adapteaza repede si e rezistent.Conditile de anul acesta din tara sant oarecum asemanatoare cu cele din Anglia si aici crapul nu are de suferit daca nu ingheata el continua sa se haraneasca, bineinteles mai rar dar primavara isi intra in normal.
Dupa cum stim crapul creste si in Australia unde este socotit un daunator din cauza ca se inmulteste foarte repede si devoreaza tot si acolo nu e iarna deloc, daca vremea le permite ei nu tin neaparat sa intre in hibernare se adapteaza dupa temperatura apei indiferent in ce perioada a anului se afla.Cred ca singura cauza care-i poate afecta sant conditile extreme adica;vreme caniculara si temperatura apei foarte ridicate sau inghetul in baltile cu nivelul apei sacazut.
cu respect Petrescu Cristi Edwyn

Avatar utilizator
supercarpio
Mesaje: 91
Membru din: Joi Iun 16, 2005 19:53
Puncte: 0
Localitate: Boston, Massachusetts, USA

Mesaj de supercarpio »

Interesant subiect Vali.

Eu pescuiesc foarte des la copca pe apele de aici. Duminica trecuta, spre exemplu, am dat niste gauri in gheata (frig pe aici, -10C) si am prins crap de 4-5 Kg. Temperatura apei masurata cu termometrul +3C. Pestii activi vizionati cu camera subacvatica. Daca ii localizezi ii si prinzi. Am facut mai multe studii pe tema asta. O sa documentez in curind.

Numai bine!

-Marius

PS Apropo Vali conduci Subaru (asa se pare din avatar-ul tau)? Eu am doua, Impreza si Outback. Grozave masini!
-Marius (Dr. A)
Carp Anglers Group, USA
http://www.carpanglersgroup.com/

"The ..... is not what it used to be."

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

@Marius,
ai PM
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

CRAPUL NU HIBERNEAZA SI NICI NU STA IN GROPI IARNA! Organismul crapului se adapteaza repede la schimbarile de temperatura,se hraneste in continuare si iarna.Neavand stomac digera macarea cu ajutorul unor bacterii,aminoacizi,proteine si vitamine din mate.La apa de +20C digera mancarea in 3-4 ore,la +7-8C in 24-48 de ore,la +1-2C in 7-8 ZILE.Cu cat e apa mai rece cu atat ii lucreaza mai incet organismul.PA

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

De unde ai scos-o pe asta fraticule ? Ai studii de specialitate sau vorbestii asha ca sa nu taci ? CRAPII STAU IARNA IN GROPI SI HIBERNEAZA, stiu asta si copii pescari;or ! :roll: :oops:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”