ce ne asteapta?

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

ce ne asteapta?

Mesaj de Vali Vesa »

Stiu ca Vladut a lucrat o perioada la Nucet.
Parca si Tudor Gabriel spunea ca sotia lucreaza in domeniu. Sper sa nu ma insel.

Avand in vedere ca iarna asta "a fost intr-o vineri" :lol: oare la ce ne putem astepta in primavara? Asta pentru ca ciclul cu care eram obisnuiti noi si animalele, INCLUSIV CRAPII, n-a existat anul asta.

Ce facea crapul iarna sub gheata? Statea si se "odihnea".
Ce face el acum? Sta sau alearga dupa hrana?
O sa-l afecteze temperaturile astea mari?
Cand o sa intre "la bataie"?

Ce fac pestii in baltile cu nivelul apei scazut "pentru iarna"?
1-2 metrii (pe inaltime) de apa mai putin, implicit mai putin oxigen la acelasi numar de pesti, sau poate mai mare (vezi populari Tancabesti, 2-3 tone, sau mai mult).

Cum vede dl Oana Darvariul la primavara? Acum a mai pescuit cineva la crap? Circula sau sta la groapa?

Pareri, opinii mai mult sau mai putin avizate. Dar hai sa evitam "caterinca", e loc si pentru asta in alta parte :wink:
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

daiwa2007
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 02, 2007 16:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de daiwa2007 »

Am citit ca devine mai activ cand apa depaseste 7-8 grade dar asta nu inseamna ca nu mananca si iarna :roll: :roll: :roll:
VALI N
PESCUIESTE CAT CUPRINDE CA SA ITI ADUCI AMINTE !!
CLUBUL DE PESCUIT CRAP PELICANUL

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Mesaj de George-Alexandru »

da foarte interesant subiectul,abia astept sa vad opinii.
George Alexandru
General Manager 4Carp
Presedinte C.S. Green Lake
ViceCampion National 2014

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

daiwa2007 scrie:Am citit ca devine mai activ cand apa depaseste 7-8 grade dar asta nu inseamna ca nu mananca si iarna :roll: :roll: :roll:
Mananca, am prins si eu crap la copca la brisca (de salau), dar NUMAI daca nimereai din greseala groapa in care stau iarna. Ideea este daca e activ sau nu. Si daca asta afecteaza (si cum) prezenta lui pe balta.
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

mih_carp
Mesaje: 98
Membru din: Vin Oct 06, 2006 15:38
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de mih_carp »

Aici cred ca cel mai bine e sa acultam pareri de la cei care lucreaza sau au lucrat in piscicultura si de la biologi.
Noi ca pescari putem doar sa ne dam cu presupusul.
Eu cred ca nu poate fi rau atata vreme cat se plimba si mananca si nu sta pe loc si hiberneaza. Am vazut cu totii ca primavara crapul este slabit si aprox o luna pana isi reface fortele lupta cu un crap nu poate fi comparata cu una cu acelasi peste de vara. Poate ca in loc sa hiberneze si sa piarda in greutate va creste in greutate, iar primavara vom lupta cu pesti care nu sufera dupa lunga hibernare de iarna.
Ceea ce ma intreb si eu este cand intra la bataie?
Mantis&Mantis Gold RULES
Mihai Tomi
Pescar de Crap

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Da, interesant subiect.
Ptr piscicultorii care obtin bani din valorificarea pestelui ii asteapta un sezon prost, deoarece daca temperatura apei nu ajunge la valoarea la care crapul sa "hiberneze", acesta va continua sa caute mancarea, in conditiile in care aceasta nu se mai gaseste.Fitoplantonul si zooplantonul incep sa se dezvolte puternic cand apa depaseste14-16 grade, iar in conditiile actuale, cand apa are sub 8 grade, nu se mai gasesc.Fitoplantonul sta la baza lantului trofic dintr-o balta.
Asadar pestele negasind hrana, va consuma energie cautand-o, ceea ce il va slabi.Asta se va resimti foarte mult asupra pestilor din ciclul 1, 2 si 3 adica cei destinati consumului.
In schimb, ptr pescarii sportivi este bine, pestele incepand sa manance mai devreme(nu ar fi exclus sa se prinda crapi si in februarie, ca in martie e sigur) daca vremea tine asa. Iar la crapii mari destinati pescuitului sportiv scaderea in greutate nu este asa vizibila....
Plus ca, crapul fiind un peste bentonofag(adica isi gaseste mancarea in malul de pe fundul bazinelor piscicole, numit bentos) mai gaseste cate ceva de gustat... :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Numai ca isi mai ia si cate o "teapa " tot umbland aiurea cu nasul prin bentos...

Intrebarea me e alta: Ce se-ntampla cu parazitii care nu trec prin botezul iernii????
Legio - Patria Nostra !

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

insfarsit ceva interesant!!!![/list]

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Florentin Iuga »

Corect, Vladut. Crapul, ca si insasi maria sa Terra, functioneaza dupa cicluri (cicluri biologice in cazul lui). In perioada premergatoare sezonului rece se hraneste intens pentru a acumula rezerve suficiente pentru o perioada de aprox. 100-120 zile. Perioada asta insa, vizeaza trei etape. Primele 25-30 de zile sunt de reducere a motricitatii si implicit a capacitatii de hranire. Urmatoarea etapa este aceea de hibernare propriuzisa de reducere la minim a functiilor vitale si in mare, coincide aproximativ cu durata inghetului, a zapezilor, a temperaturilor negative consecutive, cam 60 de zile. In fine, a treia etapa, este reversul celei dintai. Un total deci de aprox. 60 de zile de repaos total si 60 de zile de activitate redusa. Pentru atat sunt dozate rezervele nutritive acumulate. Nu stiu insa ce se intampla in cazul in care se lungeste prima etapa la 60 de zile, a doua se scurteaza la 30-40, iar a treia (revenire rapida la temperaturi de primavara) se scurteaza la 20-30. Totalul ar fi acelasi. Rezerva i-ar ajunge. Asta spune teoria. Iar practica demonstreaza ca vietuitoarele sunt mult mai adaptabile la mediu decat ne asteptam. Singura problema este intr-adevar nivelul scazut al apei, a oxigenului si parazitozele care pot face ravagii in primavara. Din punctul asta de vedere, nu stiu ce ma face sa cred ca tocmai pestii batrani sunt mai expusi.
Iarna vine, de asta nu scapam, incepe in cateva zile. :(
Eu zic sa stati linistiti. Iernile din ultimii ani sunt primaveri fata de acum 20-30 de ani. Si totusi exista crapi de varsta asta si nu putini, au rezistat cu brio. Sa ne fereasca Dumnezeu insa de fenomenele extreme de tip ger cumplit + apa scazuta = gheata pana la fund :!:
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

Sile
Mesaje: 7
Membru din: Mar Sep 13, 2005 11:50

Mesaj de Sile »

Eu cred ca cel putin in apele curgatoare sau in baltile mari (ca suprafata si adancime) nu sunt probleme. In Dunare si Delta, la fel si pe alte rauri mari temperatura apei este scazuta (~4C). La fel ar fi fost si daca la suprafata apa ar fi fost inghetata si temperatura aerului mai scazuta. Baltile mari au inertie termica mare si cantitatea de energie pe care o pot absorbi de la soare in perioada asta nu-i asa de mare incat sa le modifice semnificativ temperatura. Asa ca pestii stau inca linistiti. In Delta chiar foarte linistiti. Nu-i asa Vladut? :D

PS Cantitatea de oxigen solvit in apa este mai mare la temperaturi scazute.
Altminteri pestii nu citesc prognoze pe net si nici nu urmaresc stirile. :lol:
Mie-mi place-n Delta.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”