CHETA PENTRU ECHIPAMENT GEORGE IORGA !!!

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: CHETA PENTRU ECHIPAMENT GEORGE IORGA !!!

Mesaj de doru_croc »

gor965 scrie:Achizitionat Canon 7D + Tamron 17-50, f/2.8 + CF SanDisk 16 GB 30Mb/s (cost de achizitie 3500 ron). Urmeaza - blitz, baterie rezerva, card rezerva, eventual grip, obiectiv tele 70-200 f/4 fara IS (in viitor posibil sa iau un f/2.8 fara IS-pretul astuia il depaseste pe cel al aparatului si nu stiu exact daca se merita o asemenea cheltuiala)
Aparatul e in lucru acum la Cupa Claumar-Insoft (pozele sunt trase in format Jpeg si needitate).
Sa le folosesti sanatos si sa ne incanti in continuare cu imagini, mai ales pe cei care de acasa (sau in concediu medical, ca mine :lol: ).
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: CHETA PENTRU ECHIPAMENT GEORGE IORGA !!!

Mesaj de gor965 »

Multumesc baieti ptr. urari si sprijin! Am fost ocupat si n-am apucat sa dau raportul. :D
Ar dura cam mult sa explic de ce m-am hotarat asupra acestui model insa pe scurt ... vroiam un model APSC (cu factor de crop 1,6) ca sa am distantele focale mai lungi la obiectiv. Vroiam un aparat cu carcasa de aliaj de magneziu, whaterproff si dustproff. Vroiam un aparat bun ptr. natura si sport (viteza mare de shooting si un sistem de focalizare f. bun).Calitatea imaginilor nu e ca la 6D (care e totusi un full frame de generatie noua) dar e suficienta ptr. ce-mi trebuie mie. Restul specificatiilor lui 7D le gasiti aici : http://www.f64.ro/canon-eos-7d-body-18- ... ils_second
Pana ma invat cu el si pana ii iau un obiectiv pe masura (la ultimul concurs am folosit doar 17-50 si tare mi-au lipsit imaginile de la distanta) acestea sunt primele imagini cu si despre noua jucarie :

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Aparatul l-am luat cu ceva mai mult de 7500 cadre si acum, dupa concursul de la Peris are 8758.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: CHETA PENTRU ECHIPAMENT GEORGE IORGA !!!

Mesaj de viorel doloc »

Flicitari pentru noua "jucarie", George...sa te bucuri de ea, sa ne incanti si pe noi in continuare cu acele instantanee superbe, asa cum ai facut-o si pana acum.
Carp Passion

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: CHETA PENTRU ECHIPAMENT GEORGE IORGA !!!

Mesaj de Cristi Y »

Frumoasa initiativa Nini Horn ! Imi pare rau ca am ajuns sa citesc asa tarziu despre aceasta actiune si cu toate ca nu apar in pozele lui George , asa cum spune Nini :D mi-au adus de foarte multe ori bucurie foto-reportajele facute la concursuri

de aceea vreau sa aduc si eu o contributie si fac un upgrade la aparatul nou achizitionat , un obiectiv Canon semiprofesional EF 10-300 MM F 4-5.6 cu filtre

obiectivul l-am cumparat azi si i-l pot trimite in Ro sau i-l aduc eu cand vin in tara , pe 18 septembrie
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CHETA PENTRU ECHIPAMENT GEORGE IORGA !!!

Mesaj de miyagi »

George da drumul la treaba. Lasa explicatiile ca majoritatea nici nu ne pricepem si majoritatea majoritatii nici n-avem chef sa ne pricepem vreodata. Ai grija de el si baga cum numai tu sti. Rupe-i fashu lu` Teo :).
Urban culture.

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: CHETA PENTRU ECHIPAMENT GEORGE IORGA !!!

Mesaj de Cristi Y »

George , pe 11 vine Vladut la mine in UK si se intoarce pe 14 , daca vrei iti trimit obiectivul promis prin el , sau i-l aduc pe 17 cand ajung in Romania
Fişiere ataşate
IMG_1089.JPG
IMG_1089.JPG (149.68 KiB) Vizualizat de 1262 ori
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: CHETA PENTRU ECHIPAMENT GEORGE IORGA !!!

Mesaj de gor965 »

cornel.s scrie:George da drumul la treaba. Lasa explicatiile .....
Mie m-i se pare corect si normal sa justific fiecare leu primit. :D
Mai am un rest de 1400 ron pe care momentan nu stiu in ce directie sa-i distribui (ar trebui sa aleg intre accesorii (blitz, grip, baterie, card) sau un obiectiv) si as prefera sa vad ce ocazii se ivesc in urmatoarea perioada (eventual, pana la Black Friday).
Intre timp mai ma obisnuiesc si eu cu aparatul, invat meniul, vad ce poate obiectivul ... primele concluzii, dupa primul concurs, ar fi ca am castigat in rapiditatea de executie (nu mai stau 5 secunde intre doua declansari) si in claritate (mai am mult de invatat la sistemul de focus dar spre deosebire de un bridge care focalizeaza unde vrea el, un dslr bun focalizeaza unde-l pui tu).
Cristi Y scrie:George , pe 11 vine Vladut la mine in UK si se intoarce pe 14 , daca vrei iti trimit obiectivul promis prin el , sau i-l aduc pe 17 cand ajung in Romania
E ok la Vladut (daca nu-l incurca) ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: CHETA PENTRU ECHIPAMENT GEORGE IORGA !!!

Mesaj de gor965 »

gor965 scrie:........
Mai am un rest de 1400 ron pe care momentan nu stiu in ce directie sa-i distribui (ar trebui sa aleg intre accesorii (blitz, grip, baterie, card) sau un obiectiv) si as prefera sa vad ce ocazii se ivesc in urmatoarea perioada (eventual, pana la Black Friday).
A trecut Black Friday de Romanika si n-am prea gasit reducerea mult asteptata la obiectivul tele pe care-l aveam in vizor (speram la o reducere de 35-40% dar de fapt a fost un 15 %, asa ca ramane pe alta data). Din suma ramasa am mai achizitionat niste accesorii (conform facturii de mai jos). Mai am un rest de bani (o sa actualizez suma, ca am mai primit niste bani pe balta) pe care-l tin ptr. un blitz sau ptr. un alt obiectiv (mai la primavara).

Imagine
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: CHETA PENTRU ECHIPAMENT GEORGE IORGA !!!

Mesaj de gor965 »

Intre timp, voi mai pune aici cateva imagini mai bune pe care le-am facut cu aparatul asta (critica foto e binevenita):

Imagine

Imagine

Imagine
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: CHETA PENTRU ECHIPAMENT GEORGE IORGA !!!

Mesaj de doru_croc »

gor965 scrie:Intre timp, voi mai pune aici cateva imagini mai bune pe care le-am facut cu aparatul asta (critica foto e binevenita):

Imagine

Imagine

Imagine
Ce fata la CPK :lol:
A fost drilul epuizant sau whisky-ul...epuizat :lol:
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”