Ciudatenie..

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

claudiu1986
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mai 11, 2014 10:11

Ciudatenie..

Mesaj de claudiu1986 »

Am fost zilele astea la balta Lunca Mihailesti in Buzau. Am stat 3 zile,2 nopti,am pescuit plantat din barcuta undeva la 100-180 de metri .Balta nu are agatatura e foarte mare. Colegii mei au pescuit doar la bomba dupa novac fara nici o trasatura, iar eu am pescuit numai la pop-ul galben de 14 si 16 de miere si ananas .Am dat cu momitor de 40 gr dar incarcat bine de tot,pt ca am pescuit plantat. Carlige de 2 de 4 si de 6 sasame.

Am avut in 24 de ore 12 trasaturi, toate rateuri adica nici macar nu am simtit pestele. Toate trasaturile au fost bruste fara ciugulit ,agresive ,cu plecari lungi de 4-5 metri de fir luat dar cand ridicam lanseta,nimic... Am tot schimbat lungimea firului de par,am lipit si pop-ul de carlig,l-am lasat si lung,am pus si doua bile si rezultatul acelasi,trasaturi foarte agresive dar fara intepare. Eu nu am gasit nici o explicatie si ma intreb daca nu cumva pesti i-mi luau momitorul si plecau cu el, desi era un momitor mare de la haldorado,si trasaturile se lasau cu luari de fir de pana la 7-9 metri.

Daca are cineva vreo ideea ce s-a intamplat... tinand cont ca doar la pop-up a tras si am incercat si bile de fund si porumb etc etc,si daca era vb de momitor ar fi trebuit sa aiba si colegii mei trasaturi identice.Vreau sa revin pe balta aia dar trebuie sa rezolv problema asta.

mircione
Mesaje: 863
Membru din: Mie Ian 16, 2013 18:35
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Ciudatenie..

Mesaj de mircione »

legatura carligelor era corecta...? presupun ca da...ai incercat si altfel de carlige ? alta firma ? alta marime ? bile mai mari ?

claudiu1986
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mai 11, 2014 10:11

Re: Ciudatenie..

Mesaj de claudiu1986 »

da carligele erau legate corect,cu varnis,exemplar, bile mai mari nu am incercat,i-ar alte carlige la fel nu am incercat,si eu ma gandesc tot la carlige,dar astea care le am par destul de agresive,ma gandeam totusi ca poate a fost un novac sau ten,in nici un caz crap,avand in vedere modul agresiv de a trage,si poate din cauza marimii ciudate a gurii sa nu fi intepat carligul..dar..alti pescari mi-au zis ca nu ar avea nici o vina carligul...habar nu am ce sa fac

mircione
Mesaje: 863
Membru din: Mie Ian 16, 2013 18:35
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Ciudatenie..

Mesaj de mircione »

nu stiu ce sa zic ....am avut si eu rateuri dar la al 2-3 run nu a mai scapat...dar 12 ...prea mult..incearca alte carlige...legate simplu fara varnis fara nimic...incearca un fir camasuit cojit doar 2 cm pana la carlig....fire incinse

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Ciudatenie..

Mesaj de gor965 »

S-ar putea sa fie caras, care apuca doar bila si pleaca cu ea ! Am patit ceva asemanator cand pescuiam pe un brat al Dunarii, cu boabe de porumb si carlige mari . Cand am micsorat toata montura (nr. de boabe pe firul de par si marimea carligului), am luat caras .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

mircione
Mesaje: 863
Membru din: Mie Ian 16, 2013 18:35
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Ciudatenie..

Mesaj de mircione »

se poate...eu unul am luat caras si la fir de par.....poate am fost mai bulanos :))))

claudiu1986
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mai 11, 2014 10:11

Re: Ciudatenie..

Mesaj de claudiu1986 »

ms pt mesaje si sfaturi,putin probabil sa fie caras,pt ca la o distanta de 150 de metri,fir de 0.35 la care se adauga si greutatea leadcore-ului si inaintasul,momitor incarcat de aproape un kg,putin probabil sa aiba forta un caras sa iti ia fir 4-5 metri de pe lanseta.O sa schimb o parte din carlige sa vad cum merge.Poate ca la carlig e cheia rezolvarii.

Ms frumos de sfaturi.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Ciudatenie..

Mesaj de Dan Mitranescu »

La plantat se pescuieste cu minimum 100- 110g , mai ales cand se planteaza la distante mari. Curentii din apa sau intrarea pestilor mari in fire pot sa traga montura de pe locul nadit si chiar sa o agate de structuri.
Trasaturile violente, mai ales cand lungimea firului este mare, sunt datorate pestilor care intra in fire, in special novac sa sangeriu. ( aia care se prind la bomba ... :wink: )
Pe zona de trecere a firelor este un loc care "tine" novaci si de aici "problemele". Poate chiar se vad sarind in acel loc. :wink:

P.S. mai ales la plantat, mareste acele . :wink:

claudiu1986
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mai 11, 2014 10:11

Re: Ciudatenie..

Mesaj de claudiu1986 »

dap,am schimbat acele,maine plec iar pe aceasi balta, :)) revin cu concluzia .

Multumesc,pt ajutor

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Ciudatenie..

Mesaj de oanavictor »

chinezescul [sanger ]se incurca in fire .se sperie .......fiind mai multi la un loc misca firul ,intinde dar ......nu are nimic in gura ........
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”