Crap Koi pentru acvariu in casa

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Ciuchi
Mesaje: 859
Membru din: Mie Sep 09, 2009 22:40
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Crap Koi pentru acvariu in casa

Mesaj de Ciuchi »

Am vazut intr-un pet shop astazi niste crapi koi micuti. Sunt specie de acvariu sau sunt puieti de acei koi care exista si prin balti?
Daca are cineva asa ceva acasa, imi poate spune cat de pretentiosi sunt? Au nevoie de ceva anume, acvariu cu sistem de oxigenare, la cate zile schimba apa etc.
As vrea sa iau si eu unul si vreau sa stiu la ce sa ma astept. Ramane asa mic sau in timp il bag in cada sa testez nada pe el? :lol:

Despre asa ceva este vorba:
Fişiere ataşate
042509210926_a.jpg
042509210926_a.jpg (126.44 KiB) Vizualizat de 6077 ori
Daniel Ciuchendea

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Crap Koi pentru acvariu in casa

Mesaj de Alexandru Mihai »

Nu te mai satura Dumnezeu de pești și pescuit.... :mrgreen:

ps: scuze off topic... :D
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Am un prieten care are cateva sute de bucati in acvariu acasa. Se fac mari pestii. El are vreo 10 buc care au sarit de kg. Pe cei mari i-a mutat intr-un iaz.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Ciuchi
Mesaje: 859
Membru din: Mie Sep 09, 2009 22:40
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Crap Koi pentru acvariu in casa

Mesaj de Ciuchi »

Alexandru Mihai scrie:Nu te mai satura Dumnezeu de pești și pescuit.... :mrgreen:

ps: scuze off topic... :D
Mama Maxule am inebunit cand i-am vazut cat sunt de frumosi.
Daca nu-mi iau macar unul sa ma uit la el dimineata cand imi beau cafeaua n-am facut nimic :lol:
Daniel Ciuchendea

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crap Koi pentru acvariu in casa

Mesaj de Claudiu Garlea »

Eu am avut. Crapii koi ii tineam de primavara pana incepea frigul, in fantana arteziana, iar Golden Fish-ul ii tineam pe toata perioada anului intr-un acvariu. Ca specii foarte rezistente, cei din acvariu aveau un aparat pentru oxigenare, apa nu e ok sa o schimbi pe toata, e bine un 30%, apa care o lasi in bidoane de sticla cam 2-3 zile si nu o torni pe toata, ce ramane pe fund o arunci, mai ales daca pui apa de la "Apa Nova". Daca sunt hraniti corespunzator, cresc destul de mari, cel putin Golden Fish-u, se face cat palma in acvariu, sunt senzatie. Crapi koi, vezi de unde ii achizitionezi si de exemplar, sunt intre 60-200lei si se fac destul de mari, poate cat un crap romanesc daca au un regim adecvat, Golden Fish-u incep de la 6 lei cred. Ca hrana, pelete de mici dimensiuni.

Am o broasca testoasa, care rade orice boilies, preferatul ei, cel cu aroma de squid.

Avatar utilizator
Ciuchi
Mesaje: 859
Membru din: Mie Sep 09, 2009 22:40
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Mesaj de Ciuchi »

Pai nu stiu exact de care sunt. I-am vazut la un pet shop in marketul Auchan, scria crap koi pe eticheta si e 20 ron/pestisorul.
Daniel Ciuchendea

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crap Koi pentru acvariu in casa

Mesaj de cornelserbu »

vezi ca un acvariu fara sistem de filtrare si oxigenare a apei, nu face doi bani, dar gasesti pe net totul despre acvaristica, chiar si pentru incepatori
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Ciuchi
Mesaje: 859
Membru din: Mie Sep 09, 2009 22:40
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Crap Koi pentru acvariu in casa

Mesaj de Ciuchi »

Nu m-apuc eu de acvaristica nea Cornele. Si nici complicaciuni nu-mi trebuie ca n-am timp de asa ceva :D
Nu vreau decat unul singur, de decor asa, de dragul de a avea un suflet de crap prin casa :lol:
Ma gandeam ca nu sunt asa pretentiosi, ca specia de beta de exemplu. La aia nu trebuie sistem de oxigenare, ci doar sa schimbi apa la 3-4 zile. Se pun cateva picaturi de nu stiu ce lichid in apa si aia e, doar il hranesti.
Daca au nevoie de sistem de oxigenare, filtrare etc renunt.
Oricum am inteles ca nu e specie de acvariu ci acelasi crap koi care se gaseste si in lacuri si care ajunge la dimensiuni la care poate ajunge si un crap comun. Deci probabil ca dupa juma' de an - 1 an trebuie sa-l duc intr-un iaz, balta ceva :)
Daniel Ciuchendea

Avatar utilizator
Rusu Andrei
Mesaje: 137
Membru din: Vin Feb 19, 2010 0:05
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Crap Koi pentru acvariu in casa

Mesaj de Rusu Andrei »

Carasii aurii si crapii koi sunt cei mai rezistenti pesti de acvariu si cei mai putin pretentiosi insa sunt si cei mai murdari ( adik kkciosi :lol: )
Iti trebuie obligatoriu filtru si la acestia care sa-ti curete apa si trebuie facuta curatenie destul de des.
Eu am luat unul pentru copil si binenteles a ramas pe mine sa am grija de ei iar uneori imi vine sa trag apa la wc dupa ei :evil: dar nah,acum mi-e mila
Deci,nu te lega la cap cu ceva de care nu te pasioneaza
Sa cresti un crap koi intr-un acvariu mic este acelasi lucru (dupa 1-2 saptamani,dak nu ai grija de el, nu il mai vezi prin peretii verzi ai sticlei de la acvariu :mrgreen: )

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crap Koi pentru acvariu in casa

Mesaj de zfcristian »

filtrare cu 2 canistre, filtru uv pentru ca se kk de rup si eu iti recomand si un sistem de racire a apei altfel vara ... iti vor fierbe in apa
in functie de unde stai si cati vrei sa iei trebuie sa decizi intai volumul acvariului apoi decizi filtrarea in functie de volumul de apa
pestii vor creste in functie de conditiile din acvariu , pentru pestii care cresc mari spre 1 kg ai nevoie cam de 100 lt de apa pe cap de peste , se pot tine si mai inghesuiti dar nu iti recomand
sa nu te chinui sa pui plante naturale , nu poti tu cumpara plante cat pot ei sa scoata din substrat si sa distruga

Ps : daca vrei ceva mai normal pot sa iti arat ce am acasa, 220 lt, filtrare 2 canistre, filtru uv

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”