Curiozitate

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Curiozitate

Mesaj de miyagi »

GClaudiu scrie:Daca le pun plante de care zici, le mananca. Stiu ca nu e iaz, nici nu stiu cum sa-l numesc, insa aia e o membrana de iaz, plantele de acvariu le mananca, am pus d-alea de plastic :)
Ia-ti si tu crapi d-aia albi cu rosu ca nu le mai mananca. Aia stiu sa manance numai bataie ca Dinamo :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: :twisted: :twisted: :twisted:
Si dup-aia mor de ciuda.:)
Ultima oară modificat Lun Noi 12, 2012 15:01 de către miyagi, modificat 1 dată în total.
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Curiozitate

Mesaj de miyagi »

Prietene prima problema a artezienelor in care pui pesti sunt pasarile ( vrabiile, daca vrei ) care aduc paraziti. Crapii Koi au un regim de intretinere aparte. Nu oricine reuseste sa le stabileasca biotopul. Ia citeste pe net niste materiale si vezi. Alta problema ar fi la tine ca amesteci pesti salbatici cu pesti crescuti in mediu controlat. Si de aici mai poti avea probleme. Apoi. Tu n-ai acolo posibilitatea sa refaci apa cu minerale si sa elimini substantele improprii vietii acvatice. Decat recirculand-o nu faci mare lucru. Plimbi aceeasi apa stricata si mai consumi si curent aiurea.
Incepe si tu numai cu peste salbatic pana inveti ce si cum.
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Curiozitate

Mesaj de miyagi »

Vezi ca folia aia se pune de regula dedesubtul sustratului, sa zic asa. Sustratul il faci din piatra spalata, indicat de rau ( sau ceramica cum e ponce-ul ) si un pamant mai argilos, cu ph, aciditate mica.
Gasesti si una si alta de cumparat pe la acvaristicile din supermarketuri.
Urban culture.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Curiozitate

Mesaj de Vladut Mateianu »

cornel.s scrie:Prietene prima problema a artezienelor in care pui pesti sunt pasarile ( vrabiile, daca vrei ) care aduc paraziti. Crapii Koi au un regim de intretinere aparte. Nu oricine reuseste sa le stabileasca biotopul. Ia citeste pe net niste materiale si vezi. Alta problema ar fi la tine ca amesteci pesti salbatici cu pesti crescuti in mediu controlat. Si de aici mai poti avea probleme. Apoi. Tu n-ai acolo posibilitatea sa refaci apa cu minerale si sa elimini substantele improprii vietii acvatice. Decat recirculand-o nu faci mare lucru. Plimbi aceeasi apa stricata si mai consumi si curent aiurea.
Incepe si tu numai cu peste salbatic pana inveti ce si cum.

Serios ? :roll: Ai iaz in curte si ai facut observatiile de mai sus sau ai citit pe undeva ?

Ptr ca la mine la iaz (si la iazul unui prieten) nu am avut probleme cu mineralele din apa (apa de put), plus ca am mai si consumat curent aiurea recirculand-o.... :D (ptr oxigenare)... Si mai avem si crapi koi, amestecati cu pesti salbatici.... Si sa vezi ce bine convietuiesc, mai mare dragul. Plus ca rezista si iarna in iaz, fara probleme majore...
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Curiozitate

Mesaj de miyagi »

Vladut Mateianu scrie:
cornel.s scrie:Prietene prima problema a artezienelor in care pui pesti sunt pasarile ( vrabiile, daca vrei ) care aduc paraziti. Crapii Koi au un regim de intretinere aparte. Nu oricine reuseste sa le stabileasca biotopul. Ia citeste pe net niste materiale si vezi. Alta problema ar fi la tine ca amesteci pesti salbatici cu pesti crescuti in mediu controlat. Si de aici mai poti avea probleme. Apoi. Tu n-ai acolo posibilitatea sa refaci apa cu minerale si sa elimini substantele improprii vietii acvatice. Decat recirculand-o nu faci mare lucru. Plimbi aceeasi apa stricata si mai consumi si curent aiurea.
Incepe si tu numai cu peste salbatic pana inveti ce si cum.

Serios ? :roll: Ai iaz in curte si ai facut observatiile de mai sus sau ai citit pe undeva ?

Ptr ca la mine la iaz (si la iazul unui prieten) nu am avut probleme cu mineralele din apa (apa de put), plus ca am mai si consumat curent aiurea recirculand-o.... :D (ptr oxigenare)... Si mai avem si crapi koi, amestecati cu pesti salbatici.... Si sa vezi ce bine convietuiesc, mai mare dragul. Plus ca rezista si iarna in iaz, fara probleme majore...
Poi stai breh!
Tu ai zis asa; primul lucru apa de put. De recirculat ai recirculat-o, dar ai arteziana sau un iazulet facut cat de cat pe structuri adecvate? La cat timp ai bagat salbaticii peste Koite? Ai tinut la carantina ceva sau au avut posibilitatea sa se aclimatizeze Koii? ce mananca in pragurile alea :)? Ai avut interventii fitosanitare? Unde-ai montat folia de izolatie?
Urban culture.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Curiozitate

Mesaj de Vladut Mateianu »

Ai iaz in curte ? :roll:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Curiozitate

Mesaj de Claudiu Garlea »

Si eu am apa de put.


Pai daca bag d-aia ros albastrii mie ca trantesc meciul cu " viitorii "pesti

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Curiozitate

Mesaj de miyagi »

GClaudiu scrie:Si eu am apa de put.


Pai daca bag d-aia ros albastrii mie ca trantesc meciul cu " viitorii "pesti
:lol: :lol: :lol: .
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Curiozitate

Mesaj de miyagi »

Vladut Mateianu scrie:Ai iaz in curte ? :roll:
Am la tara, dar e destul de mare si natural. Adica e facut intr-o zona mlastinoasa. Aici unde mi-am cumparat inca nu am facut ca iese tot asa mic si trebuie sa-l pregatesc cum trebuie.
Ma gandesc sa aduc piatra de cariera, de munte si sa fac o movila, iar cand "plimb" apa sa o aspir pana pe movila aia unde sa o eliberez ca sa spele toate pietrele pana-n bazin. Pe deasupra locul pe care l-am ales e la umbra, sub un cires. Altfel, mi-am luat statie pentru dedurizat apa si inca nu i-am facut testele de laborator. Trebuie sa mai vad ce nivel de sulfiti are, testele bacteriologice pentru coci etc. Urmeaza. Am de-abia un an de cand m-am mutat.
Urban culture.

carp_master
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 258
Membru din: Joi Mar 24, 2011 9:27

Re: Curiozitate

Mesaj de carp_master »

suna bine in teorie sper sa reusesti sa il faci
http://www.flufy.ro
Paturica cu maneci

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”