Danny Fairbrass

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Moose_master
Mesaje: 235
Membru din: Mar Iun 07, 2005 18:50
Puncte: 0
Localitate: Montreal

Danny Fairbrass

Mesaj de Moose_master »

Ma uitam azi din nou la DVD-urile de la Korda. Pentru a nu stiu cata oara m-am intrebat care este motivul pentru care domnul mai sus mentionat nu foloseste frana mulinetei ? Ori este o tehnica secreta nemaipomenita, ori daca nu, este mandrie tipic englezeasca, adica ceva de genul : "bai sarantocilor, asa pescuiesc adevaratii baaaaai, nu cu frane, ambreiaje si alte figuri de secolul XXI".
Stie cineva explicatia acestui stil cu totul aparte ? Exista si alta explicatie decat "stupid pride". Zau, io personal nu inteleg aceasta tehnica si sunt al dracu de curios s-o inteleg.

Alta brezaie : lanseta n-o propteste in abdomen, ci o tine pe antebrat ca la lansetele de rapitor. Asta cum s-o interpretez ? Adica : "fiti atenti ce brand am "? sau "p-asta n-o stiati fraerilor". Am inteles de ce sunt crapii mutilati. Am vazut ca erau cam bididii, da de ce tine lanseta pe antebrat asta n-o mai stiu.

Are cineva vreo explicatie pertinenta ? Io in natangia mea nu am prea multe explicatii. De, sunt sofer ... deci la capitolul gandire ... mai slabu . Aici carte nu se cere, prost sa fii sa ai putere !

Luminati-ma fratilor, nu ma lasati in bezna.


Moose
APCR Canadian Branch

mihai pompiliu
Mesaje: 552
Membru din: Joi Noi 17, 2005 9:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de mihai pompiliu »

@moose cred ca metoda folosiri antireversului mulinetei am vazut-o prima data la frank warwick si spunea ca are un control mai bun al pestelui adica ai da drumul atat cat crede el decat daca ar folosi frana (eu nu am incercato inca ) si chestia cu antebratul e chestie de obisnuinta si eu tin lanseta tot pe antebrat ,te salut

Avatar utilizator
Alex C.
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Mai 28, 2005 22:25
Puncte: 0
Localitate: Brasov/Turku(FIN)

Mesaj de Alex C. »

intr-unu din filmele de la gardner, (gardner carpwise parca ii spune) am vazut o demonstratie despre cum se rasuceste firul pe mulineta daca este folosita frana. la un run egal cu 3 lungimi de lanseta la care este folosita frana mulinetei ne alegem cu vreo 40 de rotatii nedorite ale firului. unul din motivul pentru care destui pescari consacrati nu folosesc frana si prefera sa mulineze in sens invers atunci cand vor ca pestele sa ia fir ar fi acesta.
XquiZZiT aka Alex Carlan

Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Explicatia e logica si cred ca este unul din motive.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Moose_master
Mesaje: 235
Membru din: Mar Iun 07, 2005 18:50
Puncte: 0
Localitate: Montreal

Mesaj de Moose_master »

De cand pescuiesc inca nu mi s-a intamplat sa mi se rasuceasca firul(ma refer la mono) intr-un mod nedorit deci sa fac peruci sau mai stiu eu ce, dupa folosirea indelunga a aceluiasi mono pe tamburul mulinetei. Acum, dupa ce mi-ati explicat ce si cum, concluzionez ca nici o mulineta din lume nu aranjeaza firul "perfect" inapoi pe tambur. De fapt de la bun inceput, cand pui firul nou pe tambur, firul este pus rasucit sau ma rog, imperfect.
Mda, imi suna neclar, insa probabil ca sunt prea in urma cu technica.

Acum treaba cu antebratul : oare si la un balaure de peste 15 kg(hai sa zicem 18) adus de la 150 de metri, tot pe antebrat il aduci ? (intrebarea este pentru Mihai Pompiliu - care este numele tau mic ?). Dar la un balaure de 24 de kg adus de la 100 de metri ? Mai mult nu mai licitez ca ma iau fiorii.

Oricum, multumesc obsedatilor care mi-au raspuns.

Stima voua

Moose
APCR Canadian Branch

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

moose
mai ia filmul inca o data la vizionat... :lol: in tot ce face fairbrass, daca esti atent, si ma refer la dril, un contact cat mai bun cu crapul e esential. daca proptesti lanseta in brau nu mai ai acelasi feeling ca si atunci cand o tii in mana...nu e nici o bazaiala de mama ce brand am...tre sa fi remarcat ca foloseste ambele brate cand trage, in cele mai multe cazuri. si daca vrei pe fairbrass i-l ajuta fizicul mai bine decat pe multi dintre noi...( e sanatos cladit).
e drept ca nici crapii ce-i scoate in filmele underwater, nu sunt "balaurii" de care spui..
oricum ca sa concluzionez...mulinatul in sens invers e boala veche a crapistilor englezi, de pe vremea cand mulinetele nu erau chiar asha performante ca acum, si ca orice bad habit( nu ca ar fi) nu e usor sa scapi, iar cu antebratul o pun pe seama obisnuintei...daca l-ai cunoaste pe danny ai sti ca e un tip fff popular in randul pescarilor englezi, un individ sociabil, fara aere sau impresii!

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

uitam...cu rasucitul firului..inca din capul locului, cand incarcam un tambur cu noul fir mono, acesta se rasuceste...mai mult sau mai putin, functie de cat de bine facem aceasta operatiune...eu unul am incercat asha multe metode...in galeata cu apa, cu firul printr-un catalog mai stufos, cu pixul pe tambur, cu tamburul liber pe jos...intotdeauna firul se rasuceste...
avem si solutia ..dr spin de la gradner...in pachetelul cu plumbul sunt si instructiunile de folosire....in cele mai multe cazuri 3-4 lansari cu dr spin sunt suficiente pt a dezrasuci firul....nu uitati un fir rasucit se rupe mai usor ... :D :D

mihai pompiliu
Mesaje: 552
Membru din: Joi Noi 17, 2005 9:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de mihai pompiliu »

@moose ai dreptate la un peste mare si de la distanta mare cred ca te ajuta mai mult la recuperare daca tii lanseta in abdomen (numele mic este pompiliu) si cu rasucitul firului au dreptate baietii dar nu cred ca din cauza asta foloseste dany ( eu l-am vazut si pe frank warwick facand treaba asta cu antireversul ) e mult mai simplu sa folosesti frana si la sfarsit sa arunci de cateva ori cu un plumb rd spin ca sa scapi de peruci cred ca e vorba de obisnuinta si nimic mai mult ,te salut

Moose_master
Mesaje: 235
Membru din: Mar Iun 07, 2005 18:50
Puncte: 0
Localitate: Montreal

Mesaj de Moose_master »

Multumesc Pompiliu si Florin pentru explicatii.

Eu cred ca toate sunt metehne cu care s-au obisnuit de foarte multa vreme si nu ca ar fi vreo tehnica superlativa (vezi treaba cu rasucitul firului).

Obisnuinta este a doua natura si incerc sa-i inteleg.

Treaba cu antebratul la un balaure, insa as acceptao de la Joe Wider, Franco Columbu sau Schwarzenegger si nu de la un om construit normal.
Cred ca este tot meteahna datorata obisnuintei cu crapi de maxim 8 kg (chiar si un crap sui de 8 kg da meci frumos).

Ce admir insa la DVD-ul cu pricina este ceea ce se vorbeste, ci nu ceea ce imi arata personal prezentatorul. El este el si io sunt io. Fiecare cu ce stie. Ceea ce vorbeste si explica, insa merita toata stima.

Maine plec in cursa si am sa ma mai gandesc la ce mi-ati spus (io-s cam Toma necredinciosul si rumeg indelung argumentele).

Stima obsedatilor


Moose
APCR Canadian Branch

Avatar utilizator
Doru Ionica
Mesaje: 348
Membru din: Vin Feb 10, 2006 14:47
Puncte: 0
Localitate: craiova

Mesaj de Doru Ionica »

@Moose Cum reusesti sa proptesti lanseta in abdomen!!! :lol: Ce bete folosesti!? Daca toti ar trebui sa folosim abdomenu" ce s-ar face Maestrul Rosioru :( :lol: Oricum ma bucur ca l-ai prins pe Fairbrass,si mie mi s-a parut ca e inganfat si arogant cu mine (in filmele Korda) Altminteri e baiat de treaba!! Drum bun !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”