Europeanul, romanul si carburantul

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
cea mai buna
Mesaje: 193
Membru din: Sâm Dec 19, 2009 23:23

Re: Europeanul, romanul si carburantul

Mesaj de cea mai buna »

ionut72 scrie: Eu unul, avand in vedere nebunia si nesimtirea de pe strazi, vreau benzina 20 de lei litrul!
In aceasta situatie, deosebit de inteligent gandita de tine, vei cumpara boiles cu 200 lei/kg si vei ajunge la balta cu roaba.
When nothing is sure, everything is possible.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Europeanul, romanul si carburantul

Mesaj de freespirit »

Winston scrie:Noi ca si natie..nu avem coloana vertebrala...nu suntem in stare sa luam o hotarare sau sa ne ghidam dupa niste legi.La noi e pe principiul...cunosc pe cutarescu..ma doare'n..p
Uite un exemplu aici..
.http://www.bzi.ro/nesimtire-pompieri-lu ... deo-389626
Daca tu crezi ca TOTI nu vom merge o saptamana cu vre-un mijloc de transport cu gaz...te inseli amarnic.Nu se va intampla in veci treaba asta.
Pt ca nu ai cu cine ... :lol:
Mult este pana ne spune/obliga cineva, exemple am "fara numar", de salarii taiate cu 25% ce zici? Totul este sa vina omul(oamenii) potrivit(i)!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

acidutzu
Mesaje: 415
Membru din: Mar Sep 18, 2012 20:20
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Europeanul, romanul si carburantul

Mesaj de acidutzu »

freespirit scrie:Salutare tuturor colegilor de forum, de asemenea si cititorilor!
Deschid acet topic cu un exemplu: am auzit de la cineva despre o situatie din Elvetia(sunt o multime de exemple similare in Europa, si nu numai) in care nu demult s-au scumpit biletele pentru transportul comun, drept urmare elvetienii(care nu sunt romani!!) nu au mai folosit transportul o saptamana, dupa care autoritatile si conducerea regiei respective au revenit la tariful initial.
Cred ca nu trebuie sa mai amintesc ceea ce se intampla in Romania, unde ne putem asigura peste doua treimi din consumul de petrol si de gaze din productia interna, dar am ajuns sa avem preturile la combustibil la fel ca in tarile vestice care nu au aceleasi resurse! Tot aud aberatia conform careia "avem cel mai mic pret din UE la benzina si motorina", desi la cum au "sarit in aer" in ultimii ani, deja nu mai este nicio diferenta(nu putem numi diferenta cativa euro centi) insa imbecilii care debiteaza aceasta prostie nu stiu sa se raporteze si la veniturile de cateva zeci de ori mai mici din Romania fata de majoritatea celorlalte state europene! Nu trebuie sa mai amintesc situatiile in care cand creste pretul petrolului, hop in sus si pretul combustibilului, dar cand scade si la jumatate pretul petrolului, ori nu scade deloc, ori scade cu cateva subunitati(subdiviziuni) de leu pretul carburantului! Daca intreaba cineva de ce nu scade, vine sec(precum este si capul celui care il rosteste) si raspunsul "Avem petrol din stocul vechi, achizitionat la pretul vechi(mare)"! Dar nu intreaba nimeni cand creste pretul petrolui de ce creste si pretul motorinei si benzinei, nu sunt tot din stocul vechi, cumparat cu pretul mic?
Ceea ce propun eu este o discutie pe tema "Ce putem face ca sa fim si noi europeni, sau ca sa fim mai putin furati" in ceea ce priveste pretul carburantului, si nu numai! Putem posta solutii, putem discuta pe baza acestora, dar, cel mai important lucru, vreau sa discutam o propunere concreta prin care sa stabilim o perioada de o saptamana(in 2013 sau 2014) in care sa nu mai folosim niciun mijloc de transport(nici personal, dar nici comun) care consuma carburant conventional(benzina, motorina sau GPL)!
Sa aveti fire intinse, si minte brici!
P.S. Ganditi-va care ar fi cea mai buna perioada pentru noi, consumatorii, si cea mai profitabila pentru "hotii" cu robinet de motorina, benzina si GPL, si haideti sa ne trezim, sa le facem o figura ca sa nu uite niciodata!
P.P.S. Nu uitati! NU MERGETI O SAPTAMANA CU NIMIC CE FUNCTIONEAZA CU BENZINA, MOTORINA SAU GPL! Stabilim si votam cu toti perioada!
1. Acest topic imi aduce aminte de tristele vremuri de pe timpul lui ceasca, cand eu, ploiesteanul, care eram inconjurat de 4 mari rafinarii veneam sa cumpar benzina din Bucuresti, nu mai amintesc aici de mancare, imbracaminte, etc...
In februarie '89 ratia de benzina a fost de 11 litri!!! Pe timpul iernii in tara se oprea circulatia la autoturismele personale, in Bucuresti se circula!!! Circulam o duminica da si una nu!!!
2. Ultimul mare miting (in Bucuresti) a fost atunci cand bugetarilor li s-a luat 25% din salariu si in fata Palatului Victoria s-a dansat ''Dansul pinguinului''.
3. In Romania nu s-a facut nimic, nu se face si nu se va face niciodata!!!
De ce?
Nu stiu sa raspund!
P.S. Cel mai bun exemplu este ce se intampla acum cu Rosia Montana si cainii maidanezi, 2 chestii care a impartit tara in doua.
"Invingatorii nu pierd niciodata"

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Europeanul, romanul si carburantul

Mesaj de ionut72 »

vei cumpara boiles cu 200 lei/kg si vei ajunge la balta cu roaba.
Nu stau sa explic de ce afirmatia e gresita: teoria economica (sic!) corecta e disponibila tuturor in epoca net-ului! :D :D

Exemplu random: desi, in ultimul an, benzina s-a scumpit cu cca. 20%, mai multe boiliesuri s-au ieftinit tot cam cu atat (20-30%). Cel putin.

In plus, si de-ar fi asa, costul de oportunitate mi-ar permite (vorbesc in nume personal). Altfel, cu ce ajunge restul lumii la pescuit nu face parte dintre preocuparile mele. Asa ca, ramane cum am stabilit: benzina 20 de lei litrul! :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”