Inceputuri

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

din 1993 am pescuit (intensiv) numai la crap.
am inceput pe branesti 4, am continuat cu cornesti, ciocanesti, bila, tancabesti si sarulesti (95-96). apoi, iar tancabesti, pana prin 99-2000.
desi am avut si numeroase partide reusite, ulterior am realizat ca bagajul meu de cunostinte in domeniu era extrem de mic. practic, in vreo 7 ani nu asimilasem decat vagi (f. vagi) notiuni despre localizare si o mai mare precizie in drill. cam atat.
pescuiam cu porumb si patratica. de obicei plantam. unde duceam monturile cu barca? cat mai departe! de ce? nu puteam sa dau un raspuns... (sa fie mai liniste, eventual) nu ma preocupau structurile submerse, decat daca le descopeream dupa mai multe partide. in nici un caz nu le cautam.
nu schimbam locul in functie de anotimp sau conditiile meteo.
practic nu pescuiam la crap, ci stateam cu 4 lansete in apa si asteptam sa traga crapul.
pe la finalul mileniului am descoperit pe balta la tancabesti cateva persoane cu arsenale care mi-au taiat rasuflarea. erau dotarile pe care le vazusem live la cupa mondiala de la sarulesti. dotarea occidentalilor m-a impinsese la resemnare. cea a conationalilor mei, la indignare. la invidie. la gelozie.
vroiam si eu!
aproape concomitent un alt contact m-a facut sa realizez ca romanii care pescuiau ca strainii, de fapt erau doar dotati ca ei. pe mal decorul era schimbat, in apa se intampla acelasi lucru. iar asta am realizat-o cand am inceput sa pescuiesc alaturi de Zvonko (un sarb pe care il cunosteam inca de la inceputul anilor 90).
el mi-a aratat cum se face un boilies.
el mi-a aratat cum se nadeste cu el.
el mi-a aratat primele monturi.
la el am vazut cum se cauta un loc cu sonarul.
cu el am prins primii crapi la aceasta minunata nada care este boiliesul.
de altfel, noi doi am fost primii care am prins la boilies pe tancabesti. de fapt el a prins 4, iar eu am avut doi si i-am comis pe amandoi. imi amintesc ca el avea avertizori si swingere, iar eu dadeam pe cracane cu bambine cerc. nici nu mai conta, ma virusasem!
apoi mi-a fost simplu sa discern cu mintea mea care elemente din "arsenal" sunt esentiale si care sunt fitze.
din acel moment m-a interesat mult mai mult sa-mi cumpar masa si pistol, decat rod-pod si barcuta de plantat. mi-am cheltuit banii pe mix englezesc si substante si am pescuit cu avertizori ieftini si mulinete cormoran. am tinut un set de bete cativa ani, insa din banii pe care i-am prapadit pe ingredientele nadelor mi-as putut cumpara si eu antares (erau tare la moda atunci).
bref, au urmat multe partide ratate, facute pe cont propriu, cu tot felul de boiliesuri productie proprie. toti prietenii (in frunte cu vladut) ajunsesera sa ma ia la misto, pt. ca nu prindeam niciodata, iar ei, la momeli traditionale, umpleau sacii.
pot spune ca din acest punct de vedere am prins si eu vremuri de pionerat. nu am avut cu cine sa ma consult in ceea ce m-a interesat cel mai mult - nada & localizare. am insistat insa, enorm!
si-o sa mai insist! :D

ps despre monturi, echipamentul modern si importanta acestora, intr-o relatare viitoare.
The One Team

Avatar utilizator
Jujak
Mesaje: 219
Membru din: Joi Feb 02, 2006 13:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Jujak »

Dupa ceva timp, am inceput sa merg pe Tancabesti si primul pe care l-am
vazut cu echipament adevarat, nu era altul decit MAESTRU ROSIORU, si am
fost vrajit de arsenalul maestrului.

Inseamna ca ai ajuns relativ tarziu sa pescuiesti pe Tancabesti.Sa imi fie cu iertare dar cand au inceput craparii adevarati sa vina pe Tancabesti erau altii mai dotati in privinta sculelor,cum ar fi Nae Badulescu,Serban.... asta nu inseamna ca nea Cornel nu avea si el scule de competitie. :wink:

Avatar utilizator
Jujak
Mesaje: 219
Membru din: Joi Feb 02, 2006 13:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Jujak »

P.S. Si noul tau coechipier,Ronaldo,avea la vremea respectiva scule cu care nu-i era rusine. :wink:

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

ROGER

Pentru mine ''drumul drept in viata ''in carpfishing,l-am invatats-au mai bine zis L-AM DEDUS de la un belgian care este fotoreporter la CARP MAGAZIN .Acest nebun a stat pe SARULESTI IN 1995 din mai si pana in decembrie,iar pe 27 noiembrie in timp ce ningea el a prins un mustacios de 34 kg ,a mai stat cateva zile ,apoi a plecat ,a facut omul sarbatorile,si-a mai rezolvat niste probleme,iar pe 10 martie a venit din nou la serviciu[pescuit]si a mai stat inca 5 luni.Cat despre DREPT ,JUR CA SPUN ADEVARUL SI NU GLUMESC........ACEL OM [PIERRE] ESTE ......SCHIOP.

ANDREI
Primul care a prins la boillies pe Tancabesti a fost altul cu vreo trei s-au patru ani inainte ,avand si martori [RAZVAN PORK ,CATALIN prietenul lui RAZVAN, GEORGE dentistul ] acel om a prins vreo 5 bucati nadind de la mal.pescuitul efectuindu-se de dimineata pana seara
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
CORNEL IACOB
Mesaje: 182
Membru din: Lun Ian 10, 2005 18:16

Mesaj de CORNEL IACOB »

Hop si eu...

Am inceput sa pescuiesc de mic copil,pe la vreo 7-8 ani parca,iar primul peste prins a fost un somotei de circa 800 grame ,la paine,cu undita de piper de 4 metri lungime,pe Arges la Dumitrana.Tin minte ca nu aveam curaj sa pun mana pe peste si urlam dupa tata sa vina sa-l ia... :lol:
La crap am inceput prin anul 1988, cand mergeam cu colegii de serviciu la Izvoarele si parca Gogosaru'.Pescuiam cu porumb si patratica,aveam niste lansete de 2,1m din fibra si mulinete Rulex.Nu prea prindeam crap,mai mult caras...
Pot sa zic ca am inceput sa pescuiesc cu adevarat la crap in anul 1997 cand cineva m-a dus la Tancabesti.Din acel an am pescuit constant pe acest lac,am avut zile de neuitat,am trecut de la porumb aromat pus pe ace Gamakatsu galbene(nu mai stiu modelul), trecand apoi la porumb uscat pe fir de par, ajungand prin 2000 sa incerc la boiles(ready made,no-name,aduse de mine din Italia...puneam o bila galbena pe o lanseta,nici vorba de nadire si nu prindeam nimic l :oops: )
Primul peste prins la boilies a fost prin 2001 cand am prins una bucata salonta 4 kg fiind "la Vernescu" cu bunul meu prieten Fane...Tin bine minte ziua aia pt.ca atunci "l-am salvat " pe Adi Betivu de la inec ,in timp ce era in dril cu un crap de vreo 16 kile. :lol: Era asezat(infipt)intr-o camera de tractor,cu inca un amic de-al lui,el cu lanseta amicu' cu minciogu' si pestele ii tragea in larg cu totul... :D
Primele concursuri au fost tot pe Tancabesti,prin 2000, cand Vlad organiza un fel de concurs zilnic,cei mai mari pesti prinsi pana la ora 14 erau premiati cu o lanseta,un juvelnic si o undita.Au fost zile in care mergeam cu prietenii care ma insoteau si luam toate premiile...
Primul concurs "adevarat" la care am participat a fost Boiliesmania in 2003 la Tancabesti.N-am prins nimic ,dar am invatat multe de la cateva persoane despre care pot spune ca mi-au deschis mintea : Vladut,Andrei,Nae Badulescu si Maty.In afara de ei am mai invatat cate ceva(si bune si rele) de la prietenul meu Robert Ceaus,care m-a ajutat mult sa-mi procur primele echipamente profesioniste de crap.
Oricum ideea e ca poti sa inveti multe mergand pe balti unde pescuiesc "veterani" carpfishing-ului,sa stai pe langa ei,sa participi la concursuri si sa nu renunti daca la inceput nu vei castiga vreun premiu...
CORNEL ''ACQUA'' IACOB
SENZOR CARP TEAM
Asociatia Pescarilor de Crap din Romania

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

@cornel serbu
Multumim ptr aprecieri Cornele !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Andrei Tianu
Mesaje: 58
Membru din: Lun Ian 24, 2005 10:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei Tianu »

sper ca aici pot posta si cei care nu sunt pescari cu merite recunoscute si doar sunt "atinsi" fara scapare de virus :

pescuiesc de pe la 3-4 ani si ii datorez "microbul" tatalui meu care m-a luat cu el de fiecare data cand timpul si varsta mea o permiteau. Am invatat sa pescuiesc, sa fac nada si sa leg monturi pe balta (mare parte a lor din necesitate) si o mica parte din motivul ca respectivul avea capturi mai mari si mai numeroase si nu intelegeam de ce. Asa ca am furat meseria uitandu-ma, incercand si experimantand si primind de obicei raspunsuri de la foarte putini. Am folosit de la undite din piper si bambus pana la lansete telescopice rusesti.
Cam de prin '98 am inceput sa fac iesiri aproape exclusiv la crap si am inceput sa inteleg si necesitatea unui echipament adecvat. Deja stiam (pe baltile pe care le frecventam) cam unde sta si cam ce isi doreste jupanul crap. Foloseam arcul momitor, porumb pe rig (cercelush), un singur carlig, patratica mare de mamaliga (adaugam in compozitie ei si cozi de rac sau carne de scoica uscata si pisata), deja se folosea inaintasul din textil (ii dedusesem folosinta datorita numeroaselor rateuri - la lansare sau la recuperare). Incepusem sa imi aleg lansetele si mulinetele dupa alte considerente, punand accentul pe caracteristicile lor tehnice mai mult decat pe pretul si infatisarea lor. Nu am fost si inca nu pot sa spun ca sunt atras foarte tare de sectorul competitional (exceptand intrecerile amicale din grupul cu care ieseam de obicei) dar un echipament profi este din ce in ce mai dorit din considerente de comoditate, cu toate ca si ce am in momentul de fata isi face datoria cu brio pentru ceea ce cer de la ele.
Ce am invatat pana acum a fost sa nu fac rabat la calitatea monofilamentului/textilului si a carligelor folosite si pe cat posibil nada sa fie de cat mai buna calitate. Am incercat nadirea grea pe cat mi-a fost in putinta (incepand cu cauciucul de tractor, saltea gonflabila, barca) si terminand cu racheta si cobra (asta mai nou :D).
Sper sa intelegeti ceva din tot ce am debitat mai sus voi continua cu partea ce C&R maine pentru ca momentan au intervenit ceva probleme la munca din cauza carora trebuie sa inchei aici.
Daca nu merge din prima cu ciocanu'....incearca un ciocan mai mare !

Avatar utilizator
Roger
Mesaje: 114
Membru din: Mie Ian 19, 2005 11:57

Mesaj de Roger »

Cezar Bibu scrie:adica de cind aveam eu parul cret in cap ? :lol: :lol:
Zi-ne Cezare de cand vrei tu.Constituim o baza de date care poate mai tarziu sa fie o referinta.Un curs obligatoriu pentru debutanti si o lectura facultativa pentru ceilalti.
Ideea ca aici sunt pescari de crap constituiti intr-o gasca exclusivista mi se parea si mie adevarata la un moment dat.Acum cred ca de fapt sunt foarte putini,normal-se cunosc intre ei,se vad pe balta si in multe cazuri sunt prieteni.Mai sunt si exceptii.Stiam ca au ce povesti altora. :D Iar time-ingul e perfect.

Multumesc tuturor.
Alexandru Marcu

Avatar utilizator
tudorgabriel
Mesaje: 145
Membru din: Dum Ian 16, 2005 19:44
Puncte: 0
Localitate: galati

Mesaj de tudorgabriel »

@ cezar bibu
cand aveai parul cret cum stateai cu marmida :lol:

burada adrian
Mesaje: 65
Membru din: Vin Ian 28, 2005 15:44
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de burada adrian »

@Cornel

prietenul meu din barca( o barca de copii, nu camera :lol: )este si prietenul tau si se numeste Sorin Rudeanu aka Piticu .

N-am uitat acele clipe ,pentru care va multumesc incaodata.
Ce drill tare.
Sorin striga la mine,''ridical ba de pe fund'' iar eu i-am spus ''nu-l fortez ca am fir de 28(0.28).
Nu pot sa va spun ce reactie a avut Sorin cind a auzit ce fir am.
:lol: :cry: :P :shock: :shock: :?: :wink: :roll: :lol: :roll: :twisted: :wink:
-frumoase amintiri.........
ADRIAN BURADA - SI ...AJUNGE

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”