Intrebare despre Crap si Salinitatea Apei

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
supercarpio
Mesaje: 91
Membru din: Joi Iun 16, 2005 19:53
Puncte: 0
Localitate: Boston, Massachusetts, USA

Intrebare despre Crap si Salinitatea Apei

Mesaj de supercarpio »

Simplu: Un fluviu se varsa in Oceanul Atlantic. As dori sa localizez niste locuri noi de pescuit la crap in zona din apropierea confluentei. Nu prea aproape de apa sarata a oceanului insa nici prea departe.

Ce concentratie de sare in apa poate suporta crapul?

Banuiesc ca avem experti pescari care ar putea sa ma ajute cu niste informatii in acest sens (in special cei din zona Deltei Dunarii care pescuiesc in conditii asemanatoare).

-Marius
-Marius (Dr. A)
Carp Anglers Group, USA
http://www.carpanglersgroup.com/

"The ..... is not what it used to be."

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Imi pare rau Marius, se pare ca ne-ai cam blocat pe toti cu aceasta intrebare ! :oops: :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

Vlad Pavlovici avea o povestire despre o partida in conditii asemanatoare, in care doar spunea ca salinitatea apei era crescuta si a avut totusi cateva trasaturi.
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
edwyn
Mesaje: 79
Membru din: Sâm Oct 29, 2005 0:14
Puncte: 0
Localitate: London

Mesaj de edwyn »

Am citit mai de mult intr-o carte ca cica sar fi prins crapi cu plasele in Marea Neagra la catva km de la varsarea Dunarii in mare. Crapii ajung in mare fiind prinsi in ochiuri de apa dulce care nu se amesteca cu apa de mare din cauza diferentei de temperatura si inainteaza cativa km pana sa se dizolve complect.Se pare ca singurul efect al salinitatii mai crescute este albirea ochilor si mucoasei care-i acopera.

Avatar utilizator
carpkiller
Mesaje: 119
Membru din: Dum Ian 09, 2005 20:33

Mesaj de carpkiller »

Poate pe termen scurt, oricum odata ajunsi in mare se duc pe cursa, dc nu mor de la sare ii haleste rechinu` :D :D :D
Mare mi-ar fi mirarea cand pescuiesc vara la guvide cu scoica sa ma trezesc cu un crap in undita la Eforie sau la Mamaia. Sau poate ar trebui sa incerc cu boiliesuri :lol: :lol: :lol: :wink:

tudor
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mai 15, 2006 23:45
Puncte: 0
Localitate: pe apa
Contact:

Mesaj de tudor »

Nu poti compara pescuitul in raurile care se varsa in Marea Neagra cu cele care se varsa in Atlantic sau Pacific. Sau mai bine as zice "partea inferiora a acestor rauri".
Motivul foarte simplu este fenomenul mareelor (flux, reflux) care nu exista in marile inchise sau aproape inchise. Deci pestii care traiesc in fluviile care se varsa in Marea Neagra, de exemplu, pot ajunge usor pana la limita apa sarata/apa dulce. Aceasta limita nu se deplaseza mult si, in orice caz, ne se deplaseaza des. Pe cand in fluviile care se varsa in Atlantic curentul merge de la mare spre amonte o parte din zi, si apa devine deci sarata, iar la alte ore merge amonte spre aval si devine dulce. Sunt pesti care suporta aceasta schimbare (lavrac, laban, anghila, pastrav de mare, somon) insa crapul nu prea.
Pestii de apa dulce ajung sa se adapteze unei salinitati foarte moderate insa Atlanticul este mult mai sarat decat marea Neagra.
Deci mi se pare logic ca limita inferioara unde vei gasi crap pe un fluviu care se varsa in Atlantic sa fie acolo unde mareele isi inceteaza influenta.

Tudor

Avatar utilizator
supercarpio
Mesaje: 91
Membru din: Joi Iun 16, 2005 19:53
Puncte: 0
Localitate: Boston, Massachusetts, USA

Mesaj de supercarpio »

Multumesc pentru raspunsuri baieti! Este un subiect interesant care merita a fi dezbatut in continuare.

Ce am aflat eu pe aici este ca mareele influenteaza intradevar locatia crapului insa acest peste pare sa fie tolerant in privinta salinitatii. Pe aici am aflat de capturi record de crap in aceleasi locuri unde unii prind specii de pesti marine cum ar fi Seabass si Flounder.

-Marius
-Marius (Dr. A)
Carp Anglers Group, USA
http://www.carpanglersgroup.com/

"The ..... is not what it used to be."

tudor
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mai 15, 2006 23:45
Puncte: 0
Localitate: pe apa
Contact:

Mesaj de tudor »

Flounder nu stiu ce e insa seabass am prins si in apa dulce la 50km de mare. In romaneste ii spune lavrac sau lup de mare si trece fara probleme din apa sarata spre apa dulce si invers. Deci faptul ca s-au prins crapi in locuri unde se prind lavraci nu demonstreaza nimic, lavracul suportand foarte bine apa dulce.
Cred ca m-am exprimat gresit cind am spus ca vei gasi crapii acolo unde mareele nu mai au influenta. Ei coboara si mai jos o data cu refluxul cind apa devine dulce. Insa urca din nou in timpul fluxului. Deci mai greu cu pescuitul. Altfel trebuie sa fugi cind spre aval cind spre amonte cu tot materialul. Sau stai pe loc si astepti din nou refluxul cind se vor reintoarce crapii. :lol: :lol:

Tudor

Avatar utilizator
Alex C.
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Mai 28, 2005 22:25
Puncte: 0
Localitate: Brasov/Turku(FIN)

Mesaj de Alex C. »

Nu stiu cum suporta crapul schimbarile bruste ale salinitatii, gen flux-reflux, dar cu siguranta poate trai in ape cu un anumit grad de salinitate. Sunt ceva ani de atunci, dar imi amintesc ca am vazut crapi prinsi pe lacul Amara, langa Slobozia.
XquiZZiT aka Alex Carlan

Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”