Liber la furat

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Liber la furat

Mesaj de bogdan5 »

Asta-i viata, unii tre' sa ieie, altii tre' sa deie.
Nu asa ne invata prof. Rugina cand eram noi mai mici si sfiosi?!?
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Liber la furat

Mesaj de Lucian SV »

iulixa scrie:
bogdan5 scrie:Asta-i viata, unii tre' sa ieie, altii tre' sa deie.
O coincidenta care face fix 2.4 miliarde lei.
prostia şi domnia nu se prescrie, altceva se întâmplă cu chestiile astea. :wink:

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Liber la furat

Mesaj de bogdan5 »

danicos scrie:Pe unde se afla Ghita? Voi stiti ceva? Ca am inteles ca vrea sa dea banii care i-a ramas ,,in plus'', la buget, in caz ca fug corporatiile straine, cu gologanii poporului. Sau Sova, sau Hrebenciuc, Constantinescu si multi, multi altii! Ca am auzit zvonuri, pe surse, ca da si Iohanis banii nedeclarati din meditatii.
Ghita- :roll: ...¨ El Fugitivo”( una victima inocente de la justicia) :shock:
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Liber la furat

Mesaj de Florin Pata »

Cineva care mi-a citit postarile pe acest subiect,m-a intrebat in privat cum pot sa fiu impotriva multinationalelor dupa ce de "1 milion" de ani am lucrat si voi lucra in multinationale. Eu am crezut ca am fost destul de clar in cele spuse in P.S. ! Sa fiu mai concret :
- sustin 100% activitatile multinationalelor si am nevoie de produsele si serviciile lor
- unul dintre lucrurile importante facute de multinationale este mentinerea unor preturi relativ egale si concurentiale pe piata
- al doilea lucru important este faptul ca pot produce si comercializa produse de top avand resurse financiare imense pentru cercetare,inovare si tehnologia necesara
In concluzie deja am subliniat faptul ca sunt nemultumit doar de faptul ca multinationalele au un tratament preferential din partea statului roman,pe acest "stat" roman il contest si nu pe multinationale ,pentru ca actioneaza in directia distrugerii totale a capitalului autohton !

iulixa
Mesaje: 253
Membru din: Mar Aug 27, 2013 11:01
Puncte: 0
Localitate: Constanta/Bucuresti

Re: Liber la furat

Mesaj de iulixa »

Florin Pata scrie:Cineva care mi-a citit postarile pe acest subiect,m-a intrebat in privat cum pot sa fiu impotriva multinationalelor dupa ce de "1 milion" de ani am lucrat si voi lucra in multinationale. Eu am crezut ca am fost destul de clar in cele spuse in P.S. ! Sa fiu mai concret :
- sustin 100% activitatile multinationalelor si am nevoie de produsele si serviciile lor
- unul dintre lucrurile importante facute de multinationale este mentinerea unor preturi relativ egale si concurentiale pe piata
- al doilea lucru important este faptul ca pot produce si comercializa produse de top avand resurse financiare imense pentru cercetare,inovare si tehnologia necesara
In concluzie deja am subliniat faptul ca sunt nemultumit doar de faptul ca multinationalele au un tratament preferential din partea statului roman,pe acest "stat" roman il contest si nu pe multinationale ,pentru ca actioneaza in directia distrugerii totale a capitalului autohton !
Exact despre asta e vorba...
Tratamentul inegal distorsioneaza piata pe care aceste companii activeaza, in detrimentul firmelor autohtone. Oricum, MN pleaca din start cu avantajul puterii financiare, care se transforma in putere de negociere etc. Natural, fac economii de scara si apeleaza la outsourcing, leasing de personal etc.
Ca sa fim sinceri, aceste puncte tari ale lor fac ca potentiala lor impozitare sa aiba un efect marginal in a crea conditii echitabile de piata, ramanand in discutie aspecte legate de etica politicilor economice ale statului.
Pe de alta parte, statul este pus sub presiune si poate actiona in sensul impozitarii MN pana la punctul in care acestea decid sa inchida businessul in RO, caz in care statul colecteaza si mai putin, aparand totodata si problemele sociale asociate (somaj...).
Problema nu e simpla deloc, mai ales cand ai un guvern extrem de slab.
P.s. Observ in ultima vreme ca vehementa impotriva MN vine tocmai de la cei care au lucrat/lucreaza pentru aceste companii. Eu sunt sigur ca stiu ei ceva.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Liber la furat

Mesaj de Florin Pata »

iulixa scrie: P.s. Observ in ultima vreme ca vehementa impotriva MN vine tocmai de la cei care au lucrat/lucreaza pentru aceste companii. Eu sunt sigur ca stiu ei ceva.
[/quote]


In general multa lume generalizeaza iar acest fapt nu genereaza niciodata concluzii concrete.Si multinationalele sunt de mai multe feluri si actioneaza in mod diferit.Una e sa vina pe piata ,sa inchirieze/cumpere sedii,sa angajeze romani si sa-si distribuie propriile produse in Romania platind o gramada de bani la stat si alta e sa mituiasca guvernele si sa ia de exemplu petrolul , rafinariile , gazul , electricitatea , apa , padurile , fabricile,etc. de AICI si sa ne vanda"produsele" la preturile maximale din UE si in plus externalizand profiturile !

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Liber la furat

Mesaj de DumiD »

Corect 100%. Dar de la afirmatii ca toate multinationale jefuiesc statul si saracii romani sunt doar buni de plata e cale lunga. Acelasi partid guverneaza tara de 4 ani si il va guverna si urmatorii 4, cu o pauza jmechereasca de 1 an inainte de alegeri, dar cu majoritate parlamentara. Va deranjeaza politica fiscala? Sunteti liberi sa iesiti in strada. O tara intreaga e revoltata cu ce fac cu justitia si pe voi va deranjeaza, ca pe romania tv sau antena 3, ca nu stiu ce austrieci taie paduri si ca scot multinationalele bani din tara. Se fura prin alternanta, din 4 in 4 ani, sau din 8 in 8 ani, si in loc sa fiti revoltati veniti cu scuze de genul "si aialaltii au facut" sau " de ce nu iese lumea in strada sa nu ne mai taie padurile"

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Liber la furat

Mesaj de Florin Pata »

https://www.facebook.com/Nusuntemmanipu ... nref=story

Primul filmulet cu bannerul ! Ce mai :lol: , totul e democratic.........bla...bla...bla !
Libertate,libertate,democratie,democratie...dar ai voie sa manifestezi numai cu pancartele APROBATE :lol: !!!
Fişiere ataşate
16602911_1589498491062879_1196632083696792200_n.jpg
16602911_1589498491062879_1196632083696792200_n.jpg (97.86 KiB) Vizualizat de 1022 ori
Ultima oară modificat Vin Feb 10, 2017 0:54 de către Florin Pata, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Liber la furat

Mesaj de DumiD »

@ Florin Pata, reactiile fata de cum au inteles romanii sa-si apere democratia in strada sunt pozitive in toata lumea. Am ajuns sa fim dati exemplu, nici nu stiu daca e de ras sau de plans. E drept, sunt si reactii negtive, din Venezuela, Coreea de Nord, in fata la Cotroceni si pe crapmania.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Liber la furat

Mesaj de Florin Pata »

Din punctul meu de vedere ,asa limitat cum e, problema cea mai mare in Romania este justitia care este folosita de o parte "combatanta" ca arma politica impotriva celeilalte ! Nu exista absolut nici o opinie corecta in Romania care sa sustina faptul ca justitia functioneaza bine ,inafara de cei implicati ! Incepand din 2008 justitia a inceput sa produca abuzuri pe banda rulanta si din ce in ce mai des in ultima perioada ! Astia au incercat sa schimbe legea veche care permitea abuzurile, fapt cerut de CCR si CEDO in mod repetat ! Ca scapa Dragnea sau intra in puscarie...sincer nu ma intereseaza !
Se pare ca toti cei ce au iesit in strada,discutand la modul concret si NU emotional e ca legea sa ramana asa cum era inainte !!!
Eu sunt mai putin sensibil la "chestii" induiosatoare si natura functiilor pe care le-am detinut m-au invatat sa ma orientez strict catre rezultat. Deci care "chestii" sunt mai folositoare pentru tara :
- niste articole in presa straina...wow....cu luminite in piata :lol: si niste cuvinte
- niste like pe FB
SAU :
- pierderi financiare mari pentru Romania
- primim ordine de la ambasade...ca treburile sa ramana asa...ghici de ce
- ne-a facut macovei de tot rahatul in PE si am scapat "la mustata" de sanctiuni
- probleme cu MCV
- nici nu stiu cum a ramas dar trebuie sa vina niste "ioropeni" ca intr-o colonie sa ne dea ordine
- asa pe ascuns bancile straine(vezi Raiffeissen) au castigat legea cu francii elvetieni,multi romani vor plati mai mult
- multe proiecte bune pentru Romania au intarziat ca asa vrea nazistul
- la nivel diplomatic reactiile nu sunt placute
- multe

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”