Paraziti pe crapi

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Paraziti pe crapi

Mesaj de Chira »

Buna ziua,

Am o baltuta de 30 pe 10 m si cam de 2m adancime in care am introdus ceva carasei si cam 10 crapi la 3 kg. Azi am fost la pescuit si am observat pe aripioarele pestilor si pe coada ceva paraziti de 2 mm transparenti cu 2 puncte negre(ochi cred) rotunzi si aplatizati(zici ca sunt pisici de mare). Am incercat sa fac poza dar nu prea se vede. Are cineva vreo idee despre ce ar putea sa fie? Chiar vreau sa tratez pestii dar nici macar nu stiu ce au.

Multumesc.

msimarian
Mesaje: 84
Membru din: Mie Mai 02, 2012 10:27
Puncte: 0
Localitate: cluj napoca

Re: Paraziti pe crapi

Mesaj de msimarian »

Parazitul se numeste Argulus foliaceus.Daca nu depasesc 20-30 exemplare pe un peste si daca pestele nu sta la suprafata apei cu dorsala afara, nu este o mare problema.Tratamentul este destul de scump, aproximativ 450 lei/1000 mc apa.

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Paraziti pe crapi

Mesaj de Chira »

Pestii nu par sa fie afectati. Sunt foarte bataiosi in drill si nu am observat sa stea la suprafata. O sa incerc oricum sa fac rost de tratament sa nu se agraveze situatia si sa fie prea tarziu. Multumesc mult de raspuns. M-am mai linistit. :))

msimarian
Mesaje: 84
Membru din: Mie Mai 02, 2012 10:27
Puncte: 0
Localitate: cluj napoca

Re: Paraziti pe crapi

Mesaj de msimarian »

Cand o sa gasesti substanta pentru tratament te rog sa-mi trimiti un mesaj cu denumirea ei.Din pura curiozitate! Ce o sa gasesti in 99% din tratatele de specialitate, si anume Trichlorfon, in doza de 1 gram/3 mc de apa, sa sti ca nu se mai face de aproximativ 10 ani.
Ca fapt divers, pana nu apar simptomele din postarea anterioara, nu face nimic, doar hraneste bine pestele pentru a nu-i scadea imunitatea.Pentru pestele de peste doua veri este necesar un numar de peste 100-120 de paraziti pentru a provoca moartea iar mortalitatea se inregistreaza de obicei vara, la temperature ridicate ale apei, in conditii de populare densa, in bazine prost intretinute, slab oxigenate si incarcate cu substante organice in descompunere.

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Paraziti pe crapi

Mesaj de Chira »

O data pe saptamana dau drumul la pompa si arunca apa sub forma de spray pe toata sup-rafata apei,oxigenata cred ca este apa.plante nu prea am decat nuferi( in rest le curat). Si de mancare au suficient( am o patiserie si le dau saleuri si ce mai fac pe aici) ,se bat pe chifle :)), plus srot de porumb, floarea soarelui, grau, orz si orzoaica.( sper sa nu gresesc cu alimentatia).

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Paraziti pe crapi

Mesaj de eugen dragnea »

Chira scrie:O data pe saptamana dau drumul la pompa si arunca apa sub forma de spray pe toata sup-rafata apei,oxigenata cred ca este apa.plante nu prea am decat nuferi( in rest le curat). Si de mancare au suficient( am o patiserie si le dau saleuri si ce mai fac pe aici) ,se bat pe chifle :)), plus srot de porumb, floarea soarelui, grau, orz si orzoaica.( sper sa nu gresesc cu alimentatia).
Saptamanal este prea des,consumi curent aiurea...de doua ori pe an este arhisuficient...legat de hrana,bagale niste gogosi si vreo cateva merdenele,daca vezi ca au ochii bulbucati toarna vreo 20 de fiole de insulina in apa sa le reglezi glicemia... :x
Pe bune acum,trebuie sa ai ceva debit de apa in bazin daca ti-au rezistat pestii pana acum...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Paraziti pe crapi

Mesaj de Chira »

Probabil le mananca ratele dulciurile si deaia au rezistat. Oricum nu le prea dau produse dulci,mai mult le dau coaja care o bat de pe paine si chiflele vechi.

msimarian
Mesaje: 84
Membru din: Mie Mai 02, 2012 10:27
Puncte: 0
Localitate: cluj napoca

Re: Paraziti pe crapi

Mesaj de msimarian »

Foarte bine, le mananca cu placere, dar tu ai reusi sa traiesti doar cu coji de paine? Pentru a se dezvolta normal crapul are nevoie de un continut de proteina in hrana de 25 - 30 %, proteina pe care in ce dai tu de mancare nu se prea gaseste.Incearca o reteta simpla, 50% porumb, 20% grau sau triticale, 20% orz, 5% srot de soia si 5% srot de floarea soarelui. macinate cat mai marunt pentru o asimilare mai buna, norma de hrana de 6-7 kg furaj/100 kg peste.
Daca mai ai neclaritati, le putem discuta cu placere.

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Paraziti pe crapi

Mesaj de Bogdan Timis »

intrebati orice patron de balta mare cum rezolva problema. Sigur au experienta si va pot indruma!
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Paraziti pe crapi

Mesaj de Chira »

msimarian scrie:Foarte bine, le mananca cu placere, dar tu ai reusi sa traiesti doar cu coji de paine? Pentru a se dezvolta normal crapul are nevoie de un continut de proteina in hrana de 25 - 30 %, proteina pe care in ce dai tu de mancare nu se prea gaseste.Incearca o reteta simpla, 50% porumb, 20% grau sau triticale, 20% orz, 5% srot de soia si 5% srot de floarea soarelui. macinate cat mai marunt pentru o asimilare mai buna, norma de hrana de 6-7 kg furaj/100 kg peste.
Daca mai ai neclaritati, le putem discuta cu placere.

6-7 kg furaj la ce interval?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”