Parere generator...

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Badx
Mesaje: 137
Membru din: Dum Mai 12, 2013 23:50
Puncte: 0
Localitate: Braila

Parere generator...

Mesaj de Badx »

Salut....sunt in cautarea unui generator de 2 kw.....pt a merge la pescuit in special....adica a sta afara ba in umezeala precizez ca nu in ploaie pot sa fac un paravan.... Eu ma gandea la un kipor ig 2000 sau kipor kge 2500 x ..... Sau ce recomandati?


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Avatar utilizator
SERBAN_77
Mesaje: 334
Membru din: Mar Ian 27, 2009 22:29
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Parere generator...

Mesaj de SERBAN_77 »

Badx scrie:Salut....sunt in cautarea unui generator de 2 kw.....pt a merge la pescuit in special....adica a sta afara ba in umezeala precizez ca nu in ploaie pot sa fac un paravan.... Eu ma gandea la un kipor ig 2000 sau kipor kge 2500 x ..... Sau ce recomandati?


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Mergi cu incredere pe Kipor, numai ca kipor kge 2500 x are1,6 kw nu confunda kva cu kw, importatorul este pe str. Abatorului Nr. 4f, Sect. 4 Bucuresti, mai bine dai o fuga si vezi ce model te aranjeaza.
Serban Ionescu
0744.627.647
ionescu.serban@yahoo.com

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Parere generator...

Mesaj de popescu59 »

La generatoare este exact ca la scule , depinde in primul rind de ce fonduri ai si cit vrei sa investesti in generator . Mai departe poti alege sunt foarte multe generatoare pe piata .

Badx
Mesaje: 137
Membru din: Dum Mai 12, 2013 23:50
Puncte: 0
Localitate: Braila

Parere generator...

Mesaj de Badx »

Nedumerirea este in legatura de climat din balta...adica umezeala mai ales cand ploua si praf mult....


Sent from my iPad using Tapatalk HD

danutlupu
Mesaje: 287
Membru din: Mar Aug 23, 2005 14:11
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Parere generator...

Mesaj de danutlupu »

2 KW pt pescuit nu stiu la ce-ti trebuie sincer, dar daca e vorba de insonorizat solutia e IG 2600.

IG-urile sunt digitale, au invertor si isi moduleaza automat puterea adica se tureaza si detureaza cand e cerere de curent mai mare sau mai mica, dar nu pot scade sub turantia de ralanti. Mai precis sunt safe pt scule sensibile la fluctuatii de tensiune gen televizor pentru ca scot un curent pur deparazitat, dar daca pui un telefon la incarcat si un laptop care sug in total 30 watt, sa nu-ti inchipui ca generatorul va cosuma o lingura de benzina pe zi raportat la consum/kw cum da producatorul.

Zici ca vrei pt pescuit, ce cauti cu un open frame (cadru deschis) de 45 kg cum e kge 2500 x ? Dupa juma de ora la 20 de m de el iti tiuie urechile de la un generator neinsonorizat iar asta nu stie sa-si reguleze turatia in functie de consum, merge ca boul chiar daca incarci telefonul sau spargi ziduri cu percutanta in el.

Pe de alta parte daca mergi pe un generator mic cum e IG 1000 si ai sa vrei sa-l folosesti in gospodarie si pt altceva, te vei limita la o bormasina sau polizor de 700 W pentru ca mai mult nu duce si se inneaca. Generatorul e bine sa mearga un pic turat peste ralanti pentru a avea o uzura minima si un consum optim ceea ce ar insemna dupa mine aproximativ 350 W la IG 1000, 800 W la IG 2000 si 1,2 KW la IG 2600 adica 50% din puterea nominala.

Am folosit IG 1000 si am avut IG 2000 si IG 2600 le tineam pt casa si pt rulota, dar le-am vandut pt ca la rulota am panou solar si la casa nu-mi mai trebuie generator. Le-am luat pe rand pentru ca puneam consumatori din ce in ce mai mai mari pe el si lucram in paralel cu mai multi, asa ca am urcat de la unu la altul. Sunt diferente mari intre ele ca si putere, ce poti face usor cu IG 2600 un IG 2000 nu poate. IG 2000 nu putea duce un polizor de 2.300 W, iar pe 2600 am pus doua polizoare de 2.300 W + 1.100 W si nu era turat la maxim, cred ca mai ducea deci isi moduleaza in plus puterea foarte mult peste cea maxima. Trebuie grija sa nu ramana fara ulei, de verificat des nivelul ca senzorul din baie opreste scula cand e deja prea tarziu si deja se uzeaza de la mers fara ulei.

Echivalentul lui IG 2600 este EU 20i de la Honda care desi costa de peste 2 ori mai mult, are o putere maxima de 2KW si nu duce cu mult peste, dar e mult mai fiabil. Honda face generatoare mult mai bune si pe partea de insonorizate si mai ales open frame unde motoarele GX 270 si GX 390 rup norma la categoria +5 KWA trebuie sa recunosc.
In categoria 3 KWA Honda are motoarele GX 160 si GX 200 care au fost montate de multe firme pe open frame, AGT e una din ele care are un pret cinstit si sunt bune (mai bune decat acel Kipor kge 2500 x), asta daca te decizi totusi sa nu mergi pe insonorizat.
Daca mai ai nelamuriri legate de generatoare tipi.
2300%2B1100 %28907 x 850%29.jpg
2300%2B1100 %28907 x 850%29.jpg (146.39 KiB) Vizualizat de 5251 ori
DSC_0269.jpg
DSC_0269.jpg (191.37 KiB) Vizualizat de 5251 ori
Lansez precis la buza stufului si deodata...........

Badx
Mesaje: 137
Membru din: Dum Mai 12, 2013 23:50
Puncte: 0
Localitate: Braila

Parere generator...

Mesaj de Badx »

Da multumesc pt asa o detaliere...:) am zis si cred ca raman spre ig2000.... Pt pescuit e mai mult decat suficient...acuma cat ar putea consuma? Am mai auIt asta cu uleiul si m am gandit ca daca te uiti la fiecare umplere de benzina este safe....


Sent from my iPad using Tapatalk HD

danutlupu
Mesaje: 287
Membru din: Mar Aug 23, 2005 14:11
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Parere generator...

Mesaj de danutlupu »

E o alegere buna pt pescuit, am fost si eu cu el. Un plin a dus mai mult de 10 ore la ralanti avea pe el o lada frigorifica de vreo 300 l ce mergea non stop plina de bere si o gramada de incarcatoare de telefon si acumulatori, adica putin.

Da, e ok sa te uiti la ulei la fiecare plin de benzina si eventual s amai completezi daca consuma, e normal sa pape putin ulei.

Nu sunt sensibile la praf, elementul filtrant e un burete care se spala cu apa calda si dupe ce se usuca se picura cateva picaturi de ulei pe el.

Sa nu pui pe el aparate de sudura ca prajesti instant AVR-ul si e jumate din el ca valoare. Pe cat posibil sa-l transporti in picioare pe amortizoare iar daca l-ai culcat sau zdruncinat serios la tranport il lasi juma de ora sa-i curga uleiul din capul piston dupa care ii dai sfoara. Daca e tare sfoara sa stii ca nu-i bine si mai are ulei, nu forta ca se buleste.
Lansez precis la buza stufului si deodata...........

Badx
Mesaje: 137
Membru din: Dum Mai 12, 2013 23:50
Puncte: 0
Localitate: Braila

Parere generator...

Mesaj de Badx »

Imagine


Ms de sfat nu stiam asta cu sfoara...nu il folosesc in cu aparat de sudura sau destea.....dar mai bine sa fie putin mai mare chiar daca nu cred ca folosesc peste 1 kw .....asta are puterea nominala 1600 w si puterea max 2000 w....

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Parere generator...

Mesaj de popescu59 »

In fine nu ne-ai spus pentru ce ai folosi un generator la pescuit ? Si nu ne-ai spus pentru ce sa dai 20-40 mil pe un generator insonorizat , oare se merita investitia ? Probabil ca faci nunta pe balta altfel nu vad rostul unui generator la pescuit . Pentru iluminat sau tv sunt destule panouri solare care fac toata treaba si ai si 220v . Asa ca daca nu folosesti o lada frigorifica sau AC la pescuit nu ai ce face cu generatorul pe balta .

danutlupu
Mesaje: 287
Membru din: Mar Aug 23, 2005 14:11
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Parere generator...

Mesaj de danutlupu »

Dom Popescu fiecare cu pasarica lui, am luat si eu generator pe balta când stateam mai mult timp si in grup mare si nu aveam rulota cu toate dotarile. E aur in locuri fara curent sa ai la bot o lada frigorifica plina cu bauturi reci pe vreme de arsita, foarte utila la concursuri o astfel de scula. Isi gaseste rostul si la incarcat telefoane, laptopuri, acumulatori de masina pt barca cu motor electric sau cei de pe barcuta de nadit, diverse baterii de la lanterne sau statii, telecomenzi, ect. Cel mai grav e daca iti moare bateria la masina dupa ce folosesti priza de la bricheta, sa zicem pe ladita frigorifica de 12V uitata conectata; IG-ul are iesire de 12 v si scoate 5 Ah, deci iti pune pe picioare rapid bateria masinii.

Daca ai panou + baterie gel + invertor, TV si A.C., automat ai rulota ca la un cort e o tampenie combinatia asta. Sa fiu sincer acum vreo 4 ani vroiam sa-mi pun un afis pe usa cortului la misto "UNITATE DOTATA CU AER CONDITIONAT, VA RUGAM INCHIDETI USA !" :lol:

E relativ usor de carat intr-o mana ca are maner, mai trebuie la el vreo 30-50 m de cablu bun (3*2,5 mm) sa-l duci la dracu in balarii sa nu-l auzi prea tare, o canistra de benzina si un bidonas cu ulei de rezerva. La cate bagaje avem noi ca pescari, nu e de speriat iar ca pret e cat un ansamblu lanseta + mulineta mediu.
Lansez precis la buza stufului si deodata...........

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”