Polonicul...

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

prono

Polonicul...

Mesaj de prono »

Ba, cred ca o sa ploua, a inceput Misu sa faca pe prezicatorul... Ce ma iar ti-e foame si-ti ploua in gura, l-a luat la rost Viorel... Imi miroase a ploaie fraierilor si simt la incheieturi... Mie imi miroase a tampit si ma injunghie intre coapse cand ma gandesc la sora-ta, am intervenit si eu uitandu-ma totusi la cer. Cat vedeai cu ochii nici o urma doar spre Dunare se zarea o dara alburie ca un fum.
Chiar nici un pericol de sus si doar faptul ca Mihai sarise peste masa de dimineata si acum aiura de foame, nu putea sa ne strice aventura. Ne aflam pe canal la Manastirea via Oltenita si dupa vre-o 80 de kilometri de condus pe asfalt si inca vre-o 4 pe aratura batatorita de tractoare ne desfatam sub razele soarelui de dimineata cu ochii la 'arme'. Tabara inamica avea ceva pierderi si nu numai la mal unde Misu tabarase pe el la varga dar si in larg, cateva exemplare notabile de caras salbatic venit din Dunare se zbateau in juvelnice.
Viorel si-a scos o lingurita, de neam prost, ruseasca stropita cu buline rosii. Ce dracu faci cu aia, le faci program artistic, l-a atacat Mihai... Pe cine vrei sa prinzi cu polonicul ala mai 'spinistule', l-am luat si eu la rand... Nu te forta prea tare ca omori vreo oaie de vis-a-vis... Vezi sa nu 'pacalesti' liniile de inalta tensiune ca te ducem lu'doamna mata impaiat... Fa-te ca nu esti cu noi ca rade lumea cand vede obiectul si crede ca a venit Circul Globus in oras... Dar Viorel, imperturbabil, continua sa-si monteze 'unealta' si uimindu-ne, fara sa raspunda la provocari. A aruncat chiar langa niste alge ce pluteau in deriva duse de apa ce incepuse sa 'curga' si tocmai cand parea ca a agatat somoiogul de ierburi, lanseta s-a facut arc si firul a inceput sa taie apa catre stanga spre lansetele mele. O lupta scurta si un avat cat toate zilele se zbatea sub ochii nostrii impietriti. Ba asta e prost, uite ce animal a scos, a inceput Misu sa se vaite... Natura ajuta handicapatii am inceput sa plang si eu... Viorel si-a extras 'polonicul' din botul rapitorului si dupa ce l-a pus cu precautie in juvelnic a inceput sa topaie, sa rada si sa-si pupe lanseta. Noi ne uitam unul la altul si faceam semne sugestive la tampla dar viermele geloziei ne cam rodea maruntaiele.
Frate, si ziceai ca mai ai o ligurita din asta minunata, am inceput eu tatonarea... Ce pisaturi din alea aurite si argintate, uite aici scula, delira si Misu, incercand sa-si perie colegul... Mai am un cacat sa-l mancati cu 'polonicul' de care va ranjeati fasolea mai devreme, a fost tot ce-am reusit sa extragem de la razboinicul nostru prieten care a inceput sa arunce iar. Dupa 4-5 lansari in gol un alt avat a muscat mortal. Noi, deja, ne injuram ca nu am luat si 'nalucile' ca nu stii niciodata ce gasesti pe balta. Grasimea ti-a presat creierul si l-a facut cat o nuca, ca nu puteai sa iei si tu cutia aia, deformatule... Bine ca ai luat tu, mi-a raspuns Mihai, ce dracu ai in zdreanta aia de geanta pe care o cari dupa tine ca un bou, chilotii lu'nevasta-ta, ca uite ce face dobitocu... si zvarrrr, nu ajungea la apa ca pestele o lua din zbor, eram bolnavi.
Vantul incepuse sa increteasca suprafata apei care curgea din ce in ce mai tare dinspre Dunare iar albitura nu mai sarea, fugise catre fund. Lansetele care intrasera intr-o perioada de acalmie au inceput, ca la un semn, sa invie si o repriza de pescuit indracit demonstra ca haita de carasi era iar in zona. Am profitat din plin de norcul efemer ce se abatuse pe capul nostru ca sa mai nivelam prapastia ce ne despartea de performanta ligurarului.
Misu, urnindu-si suncile s-a dus sa cotrobaie prin porbagaj... Tipatul lui Winnetou, capetenia pieilor rosii ce ne-a incantat copilaria, s-a auzit de langa masina. Winnetou la patrat interpreta dansul ritual al linguritei fluturand fericit o punga. Ho mai balerinule ca te inregistreaza astia cu seismograful si vino fuguta cu punguta... Ca noi avem lingurite aici nu 'tacamuri'... continuam noi sa ne racorim de focul ce ne ardea ficatii. Viorel a mai scos o marlita si a intrat in greva ca altceva nici n-a mai tras la 'tabla'. Oricat am batut malul de sus in jos n-am avut parte de nici o muscatura. Avatul e un peste nobil care nu trage la toti toparlanii, ne-a anuntat amicul, ranjind cu gura pana la urechi, e greu s-a ai cu ce dar sa nu mai ai cu cine... si a strans 'polonicul' multicolor, l-a pupat pentru ultima data si l-a bagat cu grija in traista.

pescadorul

Avatar utilizator
CATCHER
Mesaje: 55
Membru din: Mar Feb 14, 2006 22:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de CATCHER »

Bai Prostovane , bag-o p'aia cu ala care era visavis de noi de l-a pocnit...si l-am vazut barat pe fata la rata......sau p'aia cu fosta mea cand prindea peste si voi erati visavis...si-ti mai aduc eu aminte ca sunt multe da' esti batran si tampit si nu mai ai aducere aminte...broscoiu cu oile si undita...Ivan cu mielu si ciobanu...si mai sunt cam 10 ....pe putin
Hai baga... :D
MARIUS iONITA
Asociatia Crapul

prono

Mesaj de prono »

Lasa nenica ca le vine randul la toate. Sunt multe si eu am creierul mic. Incet, incet ies ele la lumina...

prono

Mesaj de prono »

Mai poti intra odata, sigur ai pierdut ceva... :lol:

prono

Mesaj de prono »

S-a intamplat iar... daca te-ai plictisit, citeste.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

Spune-o si p-aia cu BICICLETA GALBENA...
Cornel Serbu
Friends Carp Team

prono

Mesaj de prono »

Am avut si o bicicleta dar nu era galbena.

prono

Mesaj de prono »

Concurs pe Branesti, fara taxa, fara arbitrii, fara standuri...

Avatar utilizator
CATCHER
Mesaje: 55
Membru din: Mar Feb 14, 2006 22:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de CATCHER »

Cornele...culmea este ca chiar este o poveste si cu bicicleta asta.
Se intampla acum 25 de ani cand mergeam la Afumati cu tembelu asta de Pescador si iesea noaptea pe furis cu bicicleta din casa sa nu simta nevasta-sa Lilica...sa vezi scandal ce iesea seara...doua saptamani nu mai treceam p'acolo ca ne rupea muta oasele...numai cand iti arunca o privire si te cacai pe tine...intre timp a devenit o scumpa :D :D
Bai polonic vezi ca mai avem unele pe la Gaiesti cand mergeam cu trenu ala tampit de faceam 6 ore pana la Gaiesti si pe urma6 Km pe camp...mai ti minte cu Balea ce pateam pe la Greci ...la cariere ?...ploaie...tu cu tigarea...Eh !
Baga !
MARIUS iONITA
Asociatia Crapul

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

@ Marius

Misto chestia cu bicicleta, dar cred ca ti-ai dat seama ca eu ma refeream la poanta din "operatiunea monstrul"
Cornel Serbu
Friends Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”