PRE-REFERENDUM MAIDANEZI

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Esti de acord cu eutanasierea maidanezilor?

DA
85
79%
NU
23
21%
 
Voturi totale: 108

sebyy
Mesaje: 277
Membru din: Sâm Oct 16, 2010 13:17
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: PRE-REFERENDUM MAIDANEZI

Mesaj de sebyy »

Daca am inteles eu bine se va da posibilitatea primarului sau împuternictului să ţină câinele la padoc cât timp există resurse şi loc. Daca nu se poate, sa fie dati spre adoptie iar dupa termenul de 7-14 zile sau cat o fi, sa fie eutanasiati. Mi se pare cea mai buna varianta. Da sa nu mai vina iar cutzu cutzu si madam bardot ca`i iau ei pe semnatura ca am vazut cum i-au rezolvat si pe cei de pana acum. Desi am caine si mi-e mila de ei , tot mai mila mi-e de copilul meu sau de mine.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: PRE-REFERENDUM MAIDANEZI

Mesaj de ionut72 »

Mi se pare cea mai buna varianta.
Din pacate nu, este doar o varianta din categoria celor simptomatice (trateaza efectele si nu cauza). Daca ne limitam doar la eutanasierea "maidanezilor" si nu pedepsim drastic abandonul si lipsa de interes si de reactie a autoritatilor locale, in cativa ani (5 maxim zic eu), vom fi exact in aceeasi situatie.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PRE-REFERENDUM MAIDANEZI

Mesaj de Albert »

ionut72 scrie:nu pedepsim drastic abandonul
Ei flori.Multe mai vrei si tu..n-ai auzit-o pe "iubitoarea" aia de la asociatia care a semnat pentru maidanezu' cu sange pe bot?Se mai intampla si accidente, ce mama dreq.
Io-s tare curios cum va decurge hinghereala.Tare mi-e ca iar va fi un foc de paie cu niste batalii epice intre hingheri si babe si apoi liniste si pace..rosia montana,adrian severin, bianca, leo...cacaturi.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: PRE-REFERENDUM MAIDANEZI

Mesaj de ionut72 »

Albert scrie:
ionut72 scrie:nu pedepsim drastic abandonul
Ei flori.Multe mai vrei si tu..n-ai auzit-o pe "iubitoarea" aia de la asociatia care a semnat pentru maidanezu' cu sange pe bot?Se mai intampla si accidente, ce mama dreq.
Io-s tare curios cum va decurge hinghereala.Tare mi-e ca iar va fi un foc de paie cu niste batalii epice intre hingheri si babe si apoi liniste si pace..rosia montana,adrian severin, bianca, leo...cacaturi.
Ce sa mai zic, declaratia aia e atat de tembela, incat respectiva chiar ar merita o hinghereala pe bune! Din greseala, bineinteles! :D

P.S. Ca si bunica lui Ionut (care mare minune daca, in loc sa aiba grija de nepot, nu era ocupata sa hraneasca fo' ceata de maidanezi).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PRE-REFERENDUM MAIDANEZI

Mesaj de freespirit »

gor965 scrie:Nu ! Asa cum e pusa intrebarea, raspunsul meu e NU ! Eutanasiati va rog si caini cu stapani care musca ! Eutanasiati si violatorii si pedofilii ! Eutanasiati si traficantii de droguri ! ...eutanasiati tot, ca ptr. mine a acelasi lucru ! Mai periculosi decat maidanezii de pe strada sunt maidanezii cu doua picioare care ne conduc...si aia trebuiesc eutanasiati ! Ptr. o varianta in care cainii sa aiba sansa sa fie adoptati inainte sa fie eutanasiati, as vota DA ! Am si eu un copil, am si caini maidanezi in parc si sunt constient ca exista riscul ca oricand sa fiu protagonistul unei tragedii, dar ma repet, responsabil de problema asta cu cainii sunt bulangii aia cu doua picioare si cu factor de decizie. Inainte sa omor un caine vinovat de vre-o agresiune asupra mea sau a familiei mele, o sa ma asigur ca-i crap capul aluia care trebuia sa se asigure ca maidanezii sa fie ori intr-un padoc, ori intr-o familie apartinatoare ori intr-o groapa comuna !
Subscriu, impreuna cu cei care arunca animalele pe strada!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PRE-REFERENDUM MAIDANEZI

Mesaj de freespirit »

Vladut Mateianu scrie:SUNT SI CATEVA VOTURI CARE NU SUNT DE ACORD, AS VREA SA-I VAD SI POSTAND MOTIVELE PE CEI IN CAUZA....DAR MA TEM CA NU AU CURAJ, CUM NU AU NICI COPIII SAU FEMEILE NOPATEA PE STRAZI DIN CAUZA FAVORITILOR LOR ! :evil:
Principalul motiv pentru a spune "NU" este prostia generala!
P.S. Ca si completare personala a citatului din Socrate:"si iau decizii care sa combata cauzele, nu efectul", insa ca in toate actiunile sau ideile made in Romania, si in acest caz se pocedeaza la fel!
P.P.S. Pentru vitejii care se bat cu pumnul in piept, daca ar iesi in urma referendum-ului eutanasiere in unanimitate, ar iesi in strada daca nu s-ar respecta? Probabil la fel ca si in cazul referendum-ului trecut! Ne-am rromanizat destul, numai "unii" procedeaza asa, cand sunt multi, sunt tari impotriva unuia/unora slab/i, sau cand e numai unul, urla ca din gura de sarpe si vin restul, tot asa si aici, unde nu sunt in stare, tac din gura, unde e loc si se poate, sunt viteji!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: PRE-REFERENDUM MAIDANEZI

Mesaj de pharaoh »

Marius Sârbu

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: PRE-REFERENDUM MAIDANEZI

Mesaj de doru_croc »

pharaoh scrie:"Tampitii" de la Times New Roman :) :http://www.timesnewroman.ro/sport/10360 ... elibereaza
Tare :lol:
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

florinw
Mesaje: 105
Membru din: Vin Noi 17, 2006 22:39
Puncte: 0

Re: PRE-REFERENDUM MAIDANEZI

Mesaj de florinw »

se impune o noua federatie.alo popescu e pe faza? :D

Avatar utilizator
sandu marian
Mesaje: 570
Membru din: Joi Apr 02, 2009 0:12
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: PRE-REFERENDUM MAIDANEZI

Mesaj de sandu marian »

NU...Problema nu este a cainilor...problema este a oamenilor....cei care administreaza toata afacerea asta...acolo trebuie sa eutanasiem...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”