PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

Alta:
Art. 135. – Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si în urmatoarele situatii:
a) la intersectia nedirijata atunci când patrunde pe un drum national venind de pe un drum judetean, comunal sau local;
b) la intersectia nedirijata atunci când patrunde pe un drum judetean venind de pe un drum comunal sau local;
c) la intersectia nedirijata atunci când patrunde pe un drum comunal venind de pe un drum local;


Si de aici se deduce regula de prioritate intre drumuri cu categorii diferite .

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de gor965 »

bogdanpesc scrie:INTEGRAL: Codul Rutier 2018 - OUG 195/2002, actualizata 2018

Asta este codul rutier valabil 2018....nu zice nicaieri de drum secundar/ principal....zice de drum public sau nu
In celelalte cazuri trebuiesc puse indicatoare......poate sunt mai multe coduri/legi de circulatie si nu stiu eu
Acum na, poate n-o mai scrie dar eu asa am invatat acum 10-11 ani la cursurile de legislatie. In mod normal daca toate sunt drumuri publice, drumurile pricipale au indicator de drum cu prioritate, altfel, iese un rahat...pai, stai sa opresti la orice intersectie cu drumuri comunale, ca sa dai prioritate de dreapta la nu stiu ce caruta (ca n-are stop si e pe drum public)... ?!
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 698
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Simu Alexandru »

bogdan5 scrie:
Sigi scrie:Eu stiu ca prima regula a prioritatii e ca cel ce iese are prioritate fata de cel ce intra. Asa ca poti veni din dreapta, dar daca celalalt autovehicul este deja in intersectie nu te poti baga peste el, trebuie sa astepti sa iasa. Nu stiu daca am fost inteles... adica daca m-am exprimat eu corect.
:idea: Cele patru auto ajung simultan in intersectie si doresc sa-si continue drumul pe directia inainte!
la mica intelegere :wink:
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

CAPITOLUL V
Reguli de circulaţie

SECŢIUNEA a 3-a
Reguli pentru circulaţia vehiculelor
Art. 134
La ieşirea din zonele rezidenţiale sau pietonale, conducătorii de vehicule sunt obligaţi să acorde prioritate de trecere tuturor vehiculelor cu care se intersectează.


Acelasi lucru. Nu se aplica regula de dreapta .

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Alexandru Mihai »

bogdan5 scrie:
Sigi scrie:Eu stiu ca prima regula a prioritatii e ca cel ce iese are prioritate fata de cel ce intra. Asa ca poti veni din dreapta, dar daca celalalt autovehicul este deja in intersectie nu te poti baga peste el, trebuie sa astepti sa iasa. Nu stiu daca am fost inteles... adica daca m-am exprimat eu corect.
:idea: Cele patru auto ajung simultan in intersectie si doresc sa-si continue drumul pe directia inainte!
BMW-ul are întotdeauna prioritate si trece întotdeauna primul.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de ionut72 »

Dan Mitranescu scrie:Alta:
Art. 135. – Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si în urmatoarele situatii:
a) la intersectia nedirijata atunci când patrunde pe un drum national venind de pe un drum judetean, comunal sau local;
b) la intersectia nedirijata atunci când patrunde pe un drum judetean venind de pe un drum comunal sau local;
c) la intersectia nedirijata atunci când patrunde pe un drum comunal venind de pe un drum local;


Si de aici se deduce regula de prioritate intre drumuri cu categorii diferite .

Cum îţi dai seama cu ce fel de drum te intersectezi, într-o intersectie nedirijată, ca să ştii dacă trebuie să dai prioritate sau nu?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de ionut72 »

gor965 scrie:
bogdanpesc scrie:INTEGRAL: Codul Rutier 2018 - OUG 195/2002, actualizata 2018

Asta este codul rutier valabil 2018....nu zice nicaieri de drum secundar/ principal....zice de drum public sau nu
In celelalte cazuri trebuiesc puse indicatoare......poate sunt mai multe coduri/legi de circulatie si nu stiu eu
Acum na, poate n-o mai scrie dar eu asa am invatat acum 10-11 ani la cursurile de legislatie. In mod normal daca toate sunt drumuri publice, drumurile pricipale au indicator de drum cu prioritate, altfel, iese un rahat...pai, stai sa opresti la orice intersectie cu drumuri comunale, ca sa dai prioritate de dreapta la nu stiu ce caruta (ca n-are stop si e pe drum public)... ?!

Păi nu stai să opreşti la fiecare, pentru că, 99% dintre ele, sunt dirijate prin indicatoare. Altfel, te întreb şi pe tine, cum îţi dai seama cu ce fel de drum te intesectezi în lipsa indicatoarelor/semafoarelor, ca să ştii ce fel de prioritate se aplică?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
Dan Mitranescu scrie:Alta:
Art. 135. – Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si în urmatoarele situatii:
a) la intersectia nedirijata atunci când patrunde pe un drum national venind de pe un drum judetean, comunal sau local;
b) la intersectia nedirijata atunci când patrunde pe un drum judetean venind de pe un drum comunal sau local;
c) la intersectia nedirijata atunci când patrunde pe un drum comunal venind de pe un drum local;


Si de aici se deduce regula de prioritate intre drumuri cu categorii diferite .

Cum îţi dai seama cu ce fel de drum te intersectezi, într-o intersectie nedirijată, ca să ştii dacă trebuie să dai prioritate sau nu?
Dar cand intri intr-o intersectie in care nu ai niciun semn, iar cei care vin din dreapta au semnul "cedeaza" sau "stop" ( pe care tu nu ai cum sa il vezi ), ce faci ? Opresti si le dai prioritate ? Sunt sute de exemple de astfel de intersectii.

Ideea este sa cunosti zona prin care conduci, iar daca nu o cunosti, sa mergi cu atentie sporita. Cam asta este si logica unui mod de a conduce prudent implementata prin aceste reguli.
Inclusiv limitele prioritatii de dreapta, prin categoria drumurilor care se intersecteaza, o sa te faca sa fii putin mai atent in intersectiile in care intri si nu ai niciun semn.
Ca asa poti sa intri de pe o ulita in soseaua nationala ( cand venim noi de pe garle ... :) ) si daca nu ai niciun semn, sa te asiguri ca nu vine nimic din dreapta si sa te bagi. In caz de belea, nu o sa te vaieti in nicio instanta ca nu stiai ca aia este ulita si cealalta sosea nationala, ca-ti iei si amenda pentru sfidarea onoratei instante.

In plus , O.U. din 25.12.2006 prin Art. 53 Par. 12 spune clar : In cazul intersectiilor nedirijate, mai bine sa te injure ala din spate ca incetinesti ca prostul, in loc sa intri cu viteza ca boul. :)

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de gor965 »

ionut72 scrie: Păi nu stai să opreşti la fiecare, pentru că, 99% dintre ele, sunt dirijate prin indicatoare. Altfel, te întreb şi pe tine, cum îţi dai seama cu ce fel de drum te intesectezi în lipsa indicatoarelor/semafoarelor, ca să ştii ce fel de prioritate se aplică?
Nu opresti de obicei ptr. ca, desi intersectia nu e semnalizata, drumul pe care mergi e cu prioritate. Asa e in 99% din cazuri...ai undeva un semn de drum cu prioritate ori de intersectie cu drum secundar. Cand nu ai indicatoarele astea si nici in intersectie nu sunt semne de cedare sau stop, mergi pe prioritate de dreapta.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de pescarusull »

3 pagini despre prioritate.
Asa greu e ?
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”