PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:Diferenta dintre categoria de drumuri publice se face in functie de marcajul bornelor kilometrice DC,DJ,DN,daca nu ai borna inseamna ca esti pe camp si dai prioritate de dreapta ,asta ca sa sti pe ce drum te afli,iar atunci cand iesi dupa o categorie de drum ai obligatoriu indicator care-ti arata categoria de drum pe care intri (in general este atasata si o localitate spre care se indreapta drumul).

Legat de faptul ca nu stii ce indicator are cel care vine din dreapta intr-o intersectie dirijata prin indicatoare rutiere este eronata,indicatoarele care reglementeaza prioritatea au fost concepute in asa fel in cat sa nu se confunde intre ele chiar daca le privesi din spate sau le vezi partial silueta,deci cand intri in intersectie si ai dubi, te uiti pe primul stalp pe care-l vezi si observi daca are indicator de Oprire sau Cedeaza Trecerea,daca nu are atunci aplici prioritatea de dreapta...bineinteles tot ce am zis este valabil chiar daca se obtureaza vizibilitatea.

Intre blocuri in intersectiile nedirijate se aplica regula prioritatii de dreapta completata tot cu cea a categoriilor de drumuri catalogate in principale = strazi si secundare = aleei (Atentie!!! Strada Aleea Cislau NU este "alee"),diferenta intre ele se face prin indicatoare pe care scrie numele strazii,daca observati,aleeile dintre blocuri nu au denumiri cu indicatoare...bineinteles este valabil chiar daca nu se vede indicatorul.

In completare vin si cu specificatia ca NU este sens giratoriu orice rond cu sau fara panselute nici macar atunci cand are indicatorul "Ocolire prin dreapta",ca sa se aplice regula prioritatii in sensul giratoriu este obligatoriu sa existe indicator "Circulatie in sens giratoriu".Un astfel de ROND este la Dedeman Valea Cascadelor unde mai aveam putin sa ma urc pe un cretin care nici dupa ce i-am explicat NU a inteles !!!
Cu amendamentul ca nu ma obliga nimeni sa stiu cum arata indicatoarele din spate si ca nu intotdeauna exista posibilitatea sa vedem indicatorul de pe strada cu care ne intersectam, in rest toate le consider super bine spuse.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie: Păi pe ce drum merge el, hai să zicem că ştie, dar de unde să ştie ce fel de drum e cel din dreapta? Ce, e Mafalda, sau supercomputer să memoreze zecile de mii de intersecţii? Adică eu, din Ploieşti, mă duc în Timişoara şi trebuie să ghicesc (de fapt, nu să ghicesc, ci să ştiu sigur) la fiecare intersecţie nedirijată cu ce fel de drum mă intersectez?! Să fim serioşi, Dane, cine ţi-a spus chestia asta (poliţist sau nu), şi-a bătut joc de tine! Şi în instanţă nu stă, în nici un caz, în picioare!
Pai si atunci de ce nu iesi in DN de pe o ulita sub pretextul prioritatii de dreapta si al faptului ca nu ai obligatia sa stii ca aia este o strada cu categorie inferioara fata de drumul national in care iesi?
Chiar nu am ce sa zic mai mult...

Am un prieten care a iesit de pe o strada infundata in una cu sens unic si a luat-o pe contrasens.
Nu avea semnul " obligatoriu la ... "
I-au luat permisul.
I-a dat in judecata "ca de unde sa stie el ca aia este strada cu sens unic" ?! A pierdut si la fond si la apel.

Altul este motivul pentru care am retinut cazul.
La fond, onorata instanta a dat solutia spunand ca : pentru ca a trecut pe ROSU :!: :D este firesc sa i se ridice permisul..
S-a dus in apel omul cu procesul verbal in care scria ca a mers pe sens invers si cu ce a spus instanta de fond, iar onorata instanta i-a spus ca se pastreaza sentinta de la fond. :)

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de gabi1 »

Am un prieten care a iesit de pe o strada infundata in una cu sens unic si a luat-o pe contrasens.
Nu avea semnul " obligatoriu la ... "
I-au luat permisul.
I-a dat in judecata "ca de unde sa stie el ca aia este strada cu sens unic" ?! A pierdut si la fond si la apel.
Pe unde a ajuns în strada înfundată dacă are o singură intrare/ieşire?!
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

gabi1 scrie:
Am un prieten care a iesit de pe o strada infundata in una cu sens unic si a luat-o pe contrasens.
Nu avea semnul " obligatoriu la ... "
I-au luat permisul.
I-a dat in judecata "ca de unde sa stie el ca aia este strada cu sens unic" ?! A pierdut si la fond si la apel.
Pe unde a ajuns în strada înfundată dacă are o singură intrare/ieşire?!
Asa i-am spus si eu, asa stia si el, dar a incercat-o ca Ionut. :)

P.S. am retinut cazul pentru solutia data de onorata instanta, in care scria ca a trecut pe culoarea rosie a semaforului, cand el facuse cu totul altceva. Am vazut si procesul verbal cat si motivarea a doua instante.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de gabi1 »

Dan Mitranescu scrie:
gabi1 scrie:
Am un prieten care a iesit de pe o strada infundata in una cu sens unic si a luat-o pe contrasens.
Nu avea semnul " obligatoriu la ... "
I-au luat permisul.
I-a dat in judecata "ca de unde sa stie el ca aia este strada cu sens unic" ?! A pierdut si la fond si la apel.
Pe unde a ajuns în strada înfundată dacă are o singură intrare/ieşire?!
Asa i-am spus si eu, asa stia si el...
"Prietenului" cred că a început să-i placă... :D
:idea: https://www.diseara.ro/ro/fun/bancuri/b ... 12-04.html
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de DumiD »

Dan Mitranescu scrie: P.S. am retinut cazul pentru solutia data de onorata instanta, in care scria ca a trecut pe culoarea rosie a semaforului, cand el facuse cu totul altceva. Am vazut si procesul verbal cat si motivarea a doua instante.
Aici vroiai sa ajungi, la colegii de scoala ai lu' Kovesi :lol:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:
Dan Mitranescu scrie: P.S. am retinut cazul pentru solutia data de onorata instanta, in care scria ca a trecut pe culoarea rosie a semaforului, cand el facuse cu totul altceva. Am vazut si procesul verbal cat si motivarea a doua instante.
Aici vroiai sa ajungi, la colegii de scoala ai lu' Kovesi :lol:
Nu asta, ....-le ...... .. .... . :D
Cu aia am meci separat.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Mitranescu scrie: Nu avea semnul " obligatoriu la ... "
I-au luat permisul.
Mai mult ca sigur avea indicatorul "Accesul interzis" undeva ascuns printr-un copac si nu l-a vazut...in caz contrar trebuia sa se judece direct cu administratorul drumului .
Dan Mitranescu scrie: Altul este motivul pentru care am retinut cazul.
La fond, onorata instanta a dat solutia spunand ca : pentru ca a trecut pe ROSU :!: :D este firesc sa i se ridice permisul..
S-a dus in apel omul cu procesul verbal in care scria ca a mers pe sens invers si cu ce a spus instanta de fond, iar onorata instanta i-a spus ca se pastreaza sentinta de la fond. :)
Ca in orice domeniu nici judecatorii nu mai sunt ce-au fost...mai mult de atat este "o lege nescrisa" sa nu-i dai castig de cauza celui care trebuie sa-ti plateasca salariu si mai este una scrisa care considera ca agentul constatator este de buna credinta si nu are un motiv subiectiv sa-ti dea amenda.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de eugen dragnea »

gabi1 scrie: Pe unde a ajuns în strada înfundată dacă are o singură intrare/ieşire?!
Si daca a venit cu taxiul ?! :lol:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de ionut72 »

Dan Mitranescu scrie:
ionut72 scrie: Păi pe ce drum merge el, hai să zicem că ştie, dar de unde să ştie ce fel de drum e cel din dreapta? Ce, e Mafalda, sau supercomputer să memoreze zecile de mii de intersecţii? Adică eu, din Ploieşti, mă duc în Timişoara şi trebuie să ghicesc (de fapt, nu să ghicesc, ci să ştiu sigur) la fiecare intersecţie nedirijată cu ce fel de drum mă intersectez?! Să fim serioşi, Dane, cine ţi-a spus chestia asta (poliţist sau nu), şi-a bătut joc de tine! Şi în instanţă nu stă, în nici un caz, în picioare!
Pai si atunci de ce nu iesi in DN de pe o ulita sub pretextul prioritatii de dreapta si al faptului ca nu ai obligatia sa stii ca aia este o strada cu categorie inferioara fata de drumul national in care iesi?
Chiar nu am ce sa zic mai mult...

A
Defineşte "uliţă"! Daca este asfaltată, marcată şi la intersecţia cu DN-ul nu am nici un semn, BA DA, ies direct! Şi da, nu sunt obligat să ştiu că drumul în care ies e "superior" celui pe care mă aflu. Repet, nu sunt robot sau computer ambulant.

Eu unul n-am întâlnit, până acum, situaţia asta, toate drumurile secundare ce intersectează DN-ul au semne de oprire sau cedează. Şi se pune întrebarea, oare de ce s-a mai facut risipa asta de material - să pună indicatoarele alea - dacă ar fi valabilă regula enunţată de tine?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”