PROBLEMA TRANSPORT FANCOURIER

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PROBLEMA TRANSPORT FANCOURIER

Mesaj de ritesco »

Sti cum as proceda ? As merge la fan curier as vorbii cu sefu sediului de unde ai trimis coletul,as dorii sa citesc "politica firmei",regulamentul propriu zis,Daca coletul a depasit perioada in care trebuia sa ajunga la destinatie.Il rogi sa iti dea o dovada,un act orice pe care sa ateste acest lucru,coletul nu a ajuns la destinatie,nu stim unde ii,l-am pierdut etc,apoi tu te duci la opc si depui o plangere si astepti,nu te intereseaza ce spun cei de la Fan Curier,de acum in colo discuti doar cu OPC si urmezi pasii legali.Daca se ajunge la o hotarare care nu ti se pare normala si te consideri pagubit,cu toate actele,plangere,dovada celor de la fan curier ca pachetul nu a ajuns etc. te duci in instanta.Iar de aici ai drepturi sa ceri despagubiri.

P.S Nu te lasa la mana celor de la Fan care o sa o lungeasca la infinit,iar apoi iti dai seama ca nu ai niciun act valabil care sa iti dea dreptate.Nu te baza doar pe AWB .
Eu bine,Tu ?

doncostel20
Mesaje: 410
Membru din: Dum Aug 21, 2011 12:41
Puncte: 0
Localitate: iasi

Re: PROBLEMA TRANSPORT FANCOURIER

Mesaj de doncostel20 »

ritesco scrie:Sti cum as proceda ? As merge la fan curier as vorbii cu sefu sediului de unde ai trimis coletul,as dorii sa citesc "politica firmei",regulamentul propriu zis,Daca coletul a depasit perioada in care trebuia sa ajunga la destinatie.Il rogi sa iti dea o dovada,un act orice pe care sa ateste acest lucru,coletul nu a ajuns la destinatie,nu stim unde ii,l-am pierdut etc,apoi tu te duci la opc si depui o plangere si astepti,nu te intereseaza ce spun cei de la Fan Curier,de acum in colo discuti doar cu OPC si urmezi pasii legali.Daca se ajunge la o hotarare care nu ti se pare normala si te consideri pagubit,cu toate actele,plangere,dovada celor de la fan curier ca pachetul nu a ajuns etc. te duci in instanta.Iar de aici ai drepturi sa ceri despagubiri.

P.S Nu te lasa la mana celor de la Fan care o sa o lungeasca la infinit,iar apoi iti dai seama ca nu ai niciun act valabil care sa iti dea dreptate.Nu te baza doar pe AWB .
Ok.Merci.

doncostel20
Mesaje: 410
Membru din: Dum Aug 21, 2011 12:41
Puncte: 0
Localitate: iasi

Re: PROBLEMA TRANSPORT FANCOURIER

Mesaj de doncostel20 »

Pana la urma coletul nu s-a mai gasit dar intr-un final am fost despagubit cu intreaga suma de bani!

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PROBLEMA TRANSPORT FANCOURIER

Mesaj de Lao »

Nici nu ma mira ca te a despagubit total. Deja sunt constienti ca se umbla la colete si se fura la greu.
Oricum ma bucur pt happy end.

pilbak levente
Mesaje: 676
Membru din: Mar Sep 21, 2010 20:37
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: PROBLEMA TRANSPORT FANCOURIER

Mesaj de pilbak levente »

Poate i-au placut curierului mulinetele si le-a cumparat el :)))
Oricum ma bucur ca nu ai ramas cu paguba.

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PROBLEMA TRANSPORT FANCOURIER

Mesaj de Lao »

Deci poti spune ca le-ai vandut fancurierului. :lol: :lol:

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PROBLEMA TRANSPORT FANCOURIER

Mesaj de ritesco »

Ma bucur ca ai rezolvat problema pe cale pasnica, sper sa nu mai aiba careva ghinionul tau :D
Eu bine,Tu ?

Avatar utilizator
andrei0001
Mesaje: 420
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 17:30
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: PROBLEMA TRANSPORT FANCOURIER

Mesaj de andrei0001 »

Eu anul trecut am comandat de la un magazin de top din capitala si pe langa coletul meu, curierul mi-a dat si o lanseta. L-am intrebat sigur este pentru mine? A zis ca da, bun, am crezut ca este un cadou oferit de magazin dupa nenumaratele comenzi date (ma gandeam ca o sa fie o panarama de lanseta sincer...). Am desfacut lanseta si m-am trezit cu o okuma epix v2 de 3.9 m. Clar a fost o greseala, am sunat la magazin au zis ca au gresit, am chemat curierul si cam asta a fost. Mai mult ca sigur acea lanseta avea alt destinatar. Asa ca ....poate un bun samaritean s-a trezit cu un set de mulinete cadou....

Alexandru.B
Mesaje: 94
Membru din: Dum Aug 30, 2015 10:32
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: PROBLEMA TRANSPORT FANCOURIER

Mesaj de Alexandru.B »

andrei0001 scrie: Asa ca ....poate un bun samaritean s-a trezit cu un set de mulinete cadou....
Cine accepta sa plateasca rambursul pentru un colet care nu-i era destinat?
Admitand ca asa ar sta lucrurile, expeditorul ar fi trebuit sa primeasca contravaloarea coletului fara tam- tam.
If time is money, I'll spend my money on time.

Avatar utilizator
andrei0001
Mesaje: 420
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 17:30
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: PROBLEMA TRANSPORT FANCOURIER

Mesaj de andrei0001 »

Eu am primit lanseta ,,atasata'' la colet sa zic asa....am platit doar contravaloarea coletului meu. Pe lanseta era lipita acea foaie de parcurs (sau cum se numeste) cu numele meu, adresa si cam atat. Acum nu cred ca cei de la magazin au vazut in comanda mea si o okuma epix. Clar lanseta avea alt destinatar! Eu zic ca este o varianta posibila..

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”