Războiul ne bate la "ușă"

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3769
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de odoctee »

Încercăm și o discuție pe tema aceasta?
Avem colegi pescari în toată țara, poate găsim informații noi și interesante din zonele fierbinți și nu numai.
Mulțumesc!
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de gor965 »

Eu nu-i inteleg pe rusii de rand...aia care de ani de zile il vad pe Putin ca pe Dumnezeu cand de fapt omul e Hitler v2.0. Ce mare kkt or sa castige rusii de rand dupa ce ocupa Ukraina?...vor fi la fel de amarati ca si pana acum! Rusia (prin conducatorii ei) nu da doi bani pe sanctiunile pe care UE si SUA le anunta zilele astea...a avut grija dementul ala de Putin sa-si invete alegatorii sa reziste 10 ani mancand doar cartofi! Doar o izolare completa l-ar ingenunchia pe dictator iar asta nu se va intampla cat timp economia Europei depinde de gazul rusesc. Probabil in viitor asta va fi prima problema care va trebui rezolvata de UE, altfel, oricare tara vecina cu Rusia pote fi urmatoarea victima a KGB-istului asta bolnav. :evil:
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de ilar »

Rusia vrea si incet incet va reusi, sa devina no. 1 in lume. In curand vom avea alt stapan, nu vom mai fi sub umbrela SUA ci a URSS, diferenta dintre cei doi jupani insa este fff mare.

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3769
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de odoctee »

Conflictul va escalada, tabla de șah își mărește miza, nebunul din păcate dictează, nu regele.
Părerea mea, se vor crea noi sfere de influență, Rusia va introduce in joc noi aliați, influenții nucleari, singurii care încă raspund la aport. Sper să mă înșel și doame ajuta să se oprească dar chiar nu văd o soluție diplomatică momentan și la cât orgoliu personal are nu cred că va face concesii.
Repet, discut liber dintr-un punct personal de vedere.
De pe balcon vad Ucraina, sper să treacă cu bine peste, respect pentru tăria de a rezista.
O seară liniștită tuturor.
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de ilar »

Daca nu este oprit acum, nebunul, iar occidentul nu pare ca vrea sa se implice, Ucraina nu va face fata, iar nebunul nu se va opri aici, este clar ca ne asteapta alta oranduire mondiala. Iar diferenta dintre SUA si nebun, este ca SUA a “negociat” cu noi si ne-a facut sa credem ca si noi vrem ce vor ei, ne-a folosit in scopul lor, dar ne-a si oferit ceva la schimb, pe cand nebunul nu va adopta aceeasi politica, nu va fi la fel de bland, va impune. Si nu stiu cati mai sunt printre noi care isi aduc aminte cat de bine ne-a fost sub “aripa protectoare” a URSS. Sper sa ma insel si sa ne fereasca Domnul de mai rau.

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3769
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de odoctee »

Europa din fericire văd că reacționează, poate periculos, dar se implica.
In primul fel SISTEMUL SWIFT, care afectează din păcate ambele părți mai ales civilii din ambele părți si nu numai și mai ales
In rândul doi trimiterea de armament OFICIAL pe surse de către UE.
Aceste acțiuni pot duce la măsuri extreme ale nebunului, o minte bolnavă nu poți estima ce poate face.
Respect din nou Ucraina pentru puterea de a rezista!
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de pescarusull »

Respect Ucraina, respect presedintele lor care nu s-a pus la loc caldut.
Daca lui Putin ii iese figura cu Ucraina, e posibil ca in viitorul apropiat Moldova sa fie urmatoarea lui tinta.
Alegatorii lui tatuca Putin or fi ei invatati sa reziste 10 ani doar cu cartofi, dar sa vedem cat o sa reziste fara twitter, facebook, instagram... .
Chiar si cetatenii rusi traiesc in 2022.
Izolarea economica si sociala vor avea consecinte grave pentru rusi.
Nu stiu cate tari ii vor mai primi pe rusi cu bratele deschise.
Din nou, vor avea de suferit oameni nevinovati.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de Dan Mitranescu »

Am spus ( lund in ras o pandemie in care se moare de pneumonie... ce nici pana acum nu a produs mai multe victime ca in trecut ...) ca o sa se stearga cu buretele toata perioada de restrictii si verificari , cu o simpla pastila. Nu a fost asa. Prea era in bataie de joc. Iesea scandal. Sa fim seriosi, era nevoie de ceva cu mai mult talent.
Nu numai ca se sterge totul cu buretele, dar continua la fel, sub aceleasi scenarii psihologice. Prea mare coincidenta ca sa nu fie luata in calcul.
Sau am uitat ca in urma cu doi ani televiziunile la care ne uitam acum ne aratau oameni care cad pe strada, care mor pe holurile spitalelor, doctori epuizati, hambare cu paturi de spital, gropi comune, .... Haos la granite. Lumea fugea.
Totul se verifica cu arma in mana. Totul era condus de armata.
Victime colaterale pentru intarirea credibilitatii.
Toate guvernele lumii implicate in evenimente.
Restrictii, verificari, circulatia pe planeta diminuata drastic si verificata la sange.
Ce este nou?

A, da. Pana acum toate guvernele erau unite in acutiune, iar acum sunt in razboi.
Razboi cu cate victime din 44 milioane de locuitori?! Parerea mea ca pandemia a fost mai pandemie, in comparatie cu cat este razboiul asta razboi.

P.S. pa globalizare, pa structuri mafiote, pa consum in exces, ... pa instrigatori. Manusa pentru toate guvernele lumii.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de gor965 »

pescarusull scrie:
Dum Feb 27, 2022 1:43
..........
Alegatorii lui tatuca Putin or fi ei invatati sa reziste 10 ani doar cu cartofi, dar sa vedem cat o sa reziste fara twitter, facebook, instagram... .
Chiar si cetatenii rusi traiesc in 2022.
..........
Alegatorii lui Putin nu sunt astia sub 40 de ani care au gustat din placerile occidentului...care mananca la McDonalds si posteaza pe Facebook. Nu, alegatorii lui Putin sunt aia cu mentalitatea veche, care inca mai cred in URSS. Ei nu vor niciodata sa ajunga sa traiasca precum cei din Occident...ei vor mai degraba ca Vestul Europei sa decada si sa ajunga la acelasi nivel cu ei. Asta face Putin acum...daca nu poate ajunge din urma economia Europei, macar s-o traga in jos, ca prea isi luase avant! Problema e ca totusi dobitocul asta a demonstrat lumii intregi ca e in stare de orice, pentru a-si atinge scopul!
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de eugen dragnea »

Putin imi pare bolnav si fizic, nu doar psihic, banuiesc ca are o afectiune oncologica si se afla sub tratament citostatic...fiind imunosuprimat toti trebuie sa stea departe de el ca sa nu poata contacta diversi agenti patogeni de la interlocutori ( vezi in filmari distanta dintre el si ceilalti parteneri la dialog, inclusiv proprii oameni). Plecand de la asta, cand a realizat ca mai are putin de trait face un gest extrem si vrea sa-si indeplineasca visul de a reface Rusia Mare cu orice pret mai ales ca nu mai are zile multe.

90% din armata rusa nu stia ca urmeaza sa invadeze Ucraina, ei credeau ca este doar un exercitiu de intimidare, iar cand au primit ordin nu mai aveau alta varianta pentru ca ar fi fost executati pe loc de proprii superiori pentru neindeplinirea ordinelor.

Directorul adjunct de la Gazprom a fost "sinucis" pentru ca a sabotat aprovizionarea cu combustibil a armatei in spatele frontului si acum armata Rusa abandoneaza fierataniile pe drum.

Armata NATO este inca in Ucraina neoficial si coordoneaza contratacul ucrainienilor inclusiv prin satelitii sai, deaceea nu se mai foloseste aviatia rusa care ar fi trebuit sa sustina foarte bine atacurile de la sol, cad ca mustele pentru ca antiaeriana ucrainiana de rezerva este ghidata direct de NATO.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”