Raspuns topic "Echipa Big Fish"

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Caaron
Mesaje: 102
Membru din: Dum Ian 09, 2005 16:45

Raspuns topic "Echipa Big Fish"

Mesaj de Caaron »

Am vazut prea tarziu ca ai inchis topicul, dupa ce apucasem sa scriu raspunsul, asa ca nu mi-a venit sa sterg mesajul. Deci:
Val, e bine ca reprezint un tipar! Gandeste-te la un nume pt noul curent! :D :D
Nu vreau sa ma bag, si nici nu vreau sa jignesc, dar daca tot ai facut un misto ( FIN ) de numele meu , am sa indraznesc sa spun si parerea mea. Asadar , mie mi se pare ca intre pescari sunt doar cativa care au voie sa faca "caterinca de calitate". Daca in schimb apare un "putzoi" (care evident nu stie masura calitatii mistoului, pt ca inca nu a fost initiat) si incearca sa faca caterinca (scuzati cacofonia) , imediat se schimba macazul! Sincer, eu nu stiu cine a creat regula asta cu dreptul la cuvant doar atunci cand ai aprobarea forului batranilor. M-am intalnit si cu Vladut la Peris (scuze Vladut daca te deranjeaza aducerea numelui tau in discutie) si mi-a spus, de altfel, ca si tine la chinezesc (iti aduci aminte?), ca exista o anumita relatie intre voi ca pescari, presupun ca prietenie o numiti , care va permite sa faceti misto atat intre voi, cat si de altii. Asta inseamna ca pt a face misto trebuie sa ne chinuim, noi ca pescari de ieri, sa va castigam prietenia? Sau respectul? De ce nu e valabila si reciproca? Daca nu ma intereseaza prietenia ta - nu o lua personal- (sau respectul competitional) , atunci nu mai ramane decat bunul simt, care ne opreste sa facem caterinca unul de altul.
Intr-o alta ordine de idei , se vede clar o sensibilizare devenita acuta a celor " care au avut rezultate la concursuri" atunci cand vine vb de luat peste picior de catre un incepator ( cu toate ca el practic, poate, pescuieste de ani de zile, numai ca nu l-au interesat competitiile) Cine a zis ca scara valorica se opreste la titlul mondial? De ce nu s-ar opri la recordul mondial de greutate al unui singur exemplar? Sau poate la inventarea unui lucru revolutionar pt pescuitul crapului? Sau poate la impartasirea a cat mai multa experienta altora, de orice natura ar fi ea ( ca o chestie personala, de asta ii voi considera pe Adriano si pe Vlad Pavlovici, cei mai mari pescari de crap din Romania, pt faptul ca atunci cand am avut nevoie, de la ei am invatat , lor le-am citit articolele prin reviste si pe net; cu ce ma ajuta pe mine ,si pe multi altii care sunt la inceput, un titlu mondial? stii si tu Val ca fara impartasirea neconditionata- aici ramane de discutat- a experientelor tale nu ramane decat marketing).
Ca sa concluzionez :D , respectul cred ca il dobandim in primul rand ca oameni, nu suntem inca nici unul dintre noi in postura de a impune ierarhii valorice si opiniile personale, raman tot opinii, oricat de dureroase ar fi.

PS: Mai adu vb si de mine din cand in cand, ca altfel n-am curaj sa ma bag in seama. :D :D :D
Salutari pline de respect!

Magazin online pescuit

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Vezi tu Mariane de aia nu ma pot supara pe tine . Tu ai si minte bai baiete - colegii tai mai au de invatat bunul simt si respectul . Dar de asta ma asigur eu ca il vor capata in scurt timp !

Avatar utilizator
Caaron
Mesaje: 102
Membru din: Dum Ian 09, 2005 16:45

Mesaj de Caaron »

Sunt baieti buni Val, dar nu i-ai cunoscut tu! :D

Magazin online pescuit

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

@mareane,
in limba romana nu exista verbul "a concluziona"!
se zice "a conchide"...
The One Team

Avatar utilizator
Roger
Mesaje: 114
Membru din: Mie Ian 19, 2005 11:57

Mesaj de Roger »

Sunt sinonime.
Alexandru Marcu

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

NU SUNT DELOC SINONIME!
substantiv - concluzie
verb - a conchide
sursa - DEX
The One Team

Avatar utilizator
Roger
Mesaje: 114
Membru din: Mie Ian 19, 2005 11:57

Mesaj de Roger »

CONCLUZIONÁ, concluzionez, vb. I. Intranz. 1. A trage concluzii. 2. (Fam.) A ĂŽncheia discuĂžia. [Pr.: -zi-o-] – Din concluzie.
Sursa: DEX '98

CONCHÍDE, conchĂ­d, vb. III. Tranz Âşi intranz. A trage o concluzie, a ĂŽncheia o expunere, o cercetare etc. [Perf. s. conchisei, part. conchis] – Din lat. concludere (dupĂŁ ĂŽnchide).
Sursa: DEX '98

Q.E.D.
Alexandru Marcu

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

eu asa stiam...
The One Team

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

Roger ai taiat ceva din dictionarul online:
CONCLUZIONÁ, concluzionez, vb. I. Intranz. 1. A trage concluzii. 2. (Fam.) A ĂŽncheia discuĂžia. [Pr.: -zi-o-] – Din concluzie.
Trimis de LauraGellner, 28/07/2004. Sursa: DEX '98
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
Roger
Mesaje: 114
Membru din: Mie Ian 19, 2005 11:57

Mesaj de Roger »

mirceaef scrie:Roger ai taiat ceva
Ai si vreo parere pe subiect ?
Alexandru Marcu

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”