Regele bugetarilor

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Regele bugetarilor

Mesaj de doru_croc »

Regele bugetarilor. Preafericitul Daniel câștigă un salariu uriaș
Preafericitul Daniel, patriarhul Bisericii Ortodoxe din România, câștigă un salariu uriaș de la stat: 22.901 lei NET lunar, potrivit informațiilor publicate de Comisarul.ro.

Potrivit sursei citate, Înalt Preafericitul Daniel este Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, egal în rang de salarizare cu preşedintele ţării, şi primeşte pentru serviciile aduse statului un salariu lunar de 8.124 de lei. Dar asta nu este tot. ÎPF Daniel este şi arhiepiscop şi mitropolit al Mitropoliei Munteniei şi Dobrogei. Ca mitropolit mai primeşte 7.567 de lei, iar ca arhiepiscop încă 7.120 de lei. În total, veniturile lunare ale Patriarhului se ridică la suma de 22.901 de lei (net), plătiţi integral de către statul român.

Numai personalul din Administraţia Patriarhală ia de la stat salarii în valoare de 557.442 de lei net lunar, cam cât 300 de profesori universitari.
Fişiere ataşate
patriarh.jpg
patriarh.jpg (143.63 KiB) Vizualizat de 1809 ori
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Regele bugetarilor

Mesaj de gabi1 »

Trebuie sa traiasca si ei cumva, nu sunt "popi" cu parohii care cununa, boteaza, inmormanteaza, citesc acatiste, fac molifte si moshmoande etc, cu plata pe loc si fara retineri ca la loz in plic... :wink: :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Regele bugetarilor

Mesaj de DumiD »

Dorule ce ti se pare anormal? Intr-o tara de cretini credinciosi care au nevoie de niste betivi care sa intermedieze relatia prostului cu divinitatea mi se pare normal ca intermediarul sa traiasca bine pentru ca fara ei nu am mai avea linie telefonica directa catre dumnezeu !

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Regele bugetarilor

Mesaj de Vladut Mateianu »

DumiD scrie: Intr-o tara de cretini credinciosi care au nevoie de niste betivi care sa intermedieze relatia prostului cu divinitatea mi se pare normal ca intermediarul sa traiasca bine pentru ca fara ei nu am mai avea linie telefonica directa catre dumnezeu !
:wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: Regele bugetarilor

Mesaj de doru_croc »

DumiD scrie:Dorule ce ti se pare anormal? Intr-o tara de cretini credinciosi care au nevoie de niste betivi care sa intermedieze relatia prostului cu divinitatea mi se pare normal ca intermediarul sa traiasca bine pentru ca fara ei nu am mai avea linie telefonica directa catre dumnezeu !
Eu prefer fără intermediar. Au comisionul cam mare. Ieri am făcut un business cu uml mai mic si m-a taxat corespunzator. Nu puteam sa-l las pe socrate neplantat.
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

Iacob Cristian
Mesaje: 369
Membru din: Lun Apr 23, 2012 16:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Regele bugetarilor

Mesaj de Iacob Cristian »

Si asta e doar salariul.Iti dai seama ce spaga incaseaza porcii astia pentru "serviciile" prestate :numiri in functii,campanii electorale.........

mircea62
Mesaje: 920
Membru din: Vin Sep 04, 2009 9:32
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Regele bugetarilor

Mesaj de mircea62 »

cam cat o lua comision din toate activitatile de pupat moaste?
Mircea B.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Regele bugetarilor

Mesaj de DumiD »

mircea62 scrie:cam cat o lua comision din toate activitatile de pupat moaste?
1 milion de coco deimpozabili au scos doar cu moastele sfintei Parascheva. D-aia ma atac, ca dintre toate institutiile ei sunt singurii care efectiv se lafaie in bani si au neobrazarea sa ceara salarii la stat. Pai de ce sunt eu obligat sa platesc pentru salariile unor neispraviti care oricum se plimba cu ultimile modele de Bentley? Nu mai zic ca daca ai vre-un necaz te lasa cu mortul pe masa daca nu scoti banul ! Mai grav e ca populatia e atat de indobitocita ca vezi prin sondaje ca biserica e institutia cu cel mai mare grad de incredere. O tara de prosti, taxati inclusiv pe credinta ! Cand o sa renunte la banii primiti de la stat si la toate taxele pe nunti, botezuri, inmormantari,pomeni,molifte, sfintit masini si alte cacaturi pe care le taxeaza si o sa-si concentreze resursele pe ajutat saraci, alfabetizarea imbecililor si alte cauze demne o sa intru si eu in biserica sa-i strang mana unui popa, ca de rugat daca voi simti nevoia vreodata o fac si acasa.

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: Regele bugetarilor

Mesaj de doru_croc »

DumiD scrie:1 milion de coco deimpozabili au scos doar cu moastele sfintei Parascheva. D-aia ma atac, ca dintre toate institutiile ei sunt singurii care efectiv se lafaie in bani si au neobrazarea sa ceara salarii la stat. Pai de ce sunt eu obligat sa platesc pentru salariile unor neispraviti care oricum se plimba cu ultimile modele de Bentley? Nu mai zic ca daca ai vre-un necaz te lasa cu mortul pe masa daca nu scoti banul ! Mai grav e ca populatia e atat de indobitocita ca vezi prin sondaje ca biserica e institutia cu cel mai mare grad de incredere. O tara de prosti, taxati inclusiv pe credinta ! Cand o sa renunte la banii primiti de la stat si la toate taxele pe nunti, botezuri, inmormantari,pomeni,molifte, sfintit masini si alte cacaturi pe care le taxeaza si o sa-si concentreze resursele pe ajutat saraci, alfabetizarea imbecililor si alte cauze demne o sa intru si eu in biserica sa-i strang mana unui popa, ca de rugat daca voi simti nevoia vreodata o fac si acasa.
Patriarhul Daniel spune că în această perioadă trebuie să fim înţelegători cu aceia dintre noi care nu au fost binecuvântaţi de Dumnezeu cu atâţia bani câţi are Biserica, unul din aceşti săraci fiind şi Moş Nicolae. Patriarhul a mărturisit că nu stă el să-i aducă Moşu’ lucruri, şi şi-a cumpărat singur ce avea nevoie, din banii “milioanelor de fraieri care dau la biserică”, după cum recunoaşte chiar Patriarhul. :lol: :lol: :lol:
Din păcate, Patriarhul spune că îi vine foarte uşor să se bucure de averile pe care le-a strâns, mai ales când vede sutele de mii de milogi, pe lângă care trece în fiecare zi cu limuzina, stropindu-i în timp ce aceştia se înghesuie pe trotuare.

“Când mă gândesc că sunt fix fraierii care îmi dau mereu bani, ori direct, ori din taxe, şi că votează fix pe ăla care dă mai mult la Biserică, mă întreb de ce vor atâţia să plece din ţara asta, binecuvântată de Dumnezeu cu atâtea milioane de idioţi”, a mai declarat Patriarhul.
(Dupa Times New Roman)
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

Avatar utilizator
Digital
Pescar de competitie
Mesaje: 1102
Membru din: Lun Iun 09, 2008 9:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Regele bugetarilor

Mesaj de Digital »

doru_croc scrie:Regele bugetarilor. Preafericitul Daniel câștigă un salariu uriaș
Nenea Doru,
Pai daca era sarac se numea preatristul Daniel ......si il confundau cu Darie (Zaharia Stancu)....plus de asta nu dedea bine la enoriasi :lol: :lol: :lol: :lol:
Stima
Victor Conta
ROMANIA
Tara in care ingerii nu calca

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”