revista noua

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

revista noua

Mesaj de cipica »

Ce parere aveti despre aparitia pe piata a unei reviste specializate in pescuitul crapului?
cateva idei si impresii?
Merci mult

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

Cipica, s-a mai dezbatut subiectul. Concluzia a fost ca la noi n-are cine scrie constant atatea articole, piata de desfacere nu e tocmai ce trebuie si, probabil, daca ar fi existat un segment de piata clar dispus sa dea banu' pe o astfel de revista, mai mult ca sigur, Academia Catavencu n-ar fi ratat ocazia. Pe de alta parte, daca vezi volumul retururilor la ALP, te cam sperii.

Malin, sustinea pe un topic asemanator, ca romanu' n-are 5 lei de dat pe revista, ca-si rupe doua bidoane de bere de la gura. Parerea mea e ca romanu' are aia 5 lei, ca oricum nu sta el in doua bidoane de bere/luna, dar pur si simplu ii vede mai cu folos investiti in bere decat in revista.
Sau de 5 lei isi ia o roata de mamaliga si o gura de viermushi si carasheste o zi intreaga.
Pe langa faptul ca daca si-ar lua, sa zicem, revista, ce face pe urma? Ca mentisu' si uaidgheipu' nu se dau la metru sau la bucata pa tarabele din obor. Si nici boiliesu nu sta bine pa acele de la bomba... Si atunci ar zace bietul pescar, trist si necajit pe malu' apei, cu capu' plin de nadiri extinse, farfurii cu mancare, locuri fierbinti (eh, nu alea!) si alte otegeuri, privind deznadajduit la intinderea infinita de stiluri si abordari din fata lui ... daca-ar putea ... sau ar avea cu ce .... phii, ce sansa ...
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

PS
Precizez ca n-am nimic cu pescarii de weekend sau pescarii de orice, care, daca pot, cara tot acasa. Stilul lor, treaba lor.
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

revista

Mesaj de cipica »

Cred ca te-ai gandit prea departe deja. Nu cred ca avem nevoie de o revista "de crap" cum mai exista una pe piata. Pe mine ma intereseaza daca noi, pescarii de crap- putini cati suntem- am cumpara o data la 3 luni o revista high class din toate pct de vedere, la un pret ceva mai piperat decat "Aventuri la pescuit" sa spunem.
In legatura cu articolele: in aproape 3 luni, intervalul de timp dintre 2 aparitii, cred ca putem sa avem pretentia la cate un articol de la Vladeanu, Rosioru, Nitu, Guguianu, Rudeanu, Mateescu si de la multi altii pe care nu ii mentionez aici. Chiar aici pe forum am vazut articole f frumoase. Cred ca fara sa ne chinuim prea mult putem strange 12-15 articole interesante, cu autori romani. Inca 3-4 traduceri din clasici si cred ca e ok. cel putin asa imi imaginez eu.
Am lansat intrebarea aici p forum ca sa vad care sunt reactiile voastre, ale viitorilor cumparatori.

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

E bine ca esti optimist.

Si mie mi-ar place sa avem o revista de crap, ca deocamdata nu avem nici una. Sunt convins ca s-ar gasi cateva sute de cumparatori, chiar la un pret mai piperat. Da' ce te faci cu un asemenea "segment" de piata? Cine se apuca sa faca o revista pt cateva sute de cumparatori?

Din cei enumerati de tine doar Andrei scrie, constant. Daca s-ar aduna trei, patru articole pe trimestru cu autori romani, ar fi mare lucru.

Traduceri ... nu stiu daca mai e vreun autor englez care n-are contract de exclusivitate cu un domn anume, nu spun tzine, persoana importanta :D

Pe urma, la numarul asta de cumparatori, n-ai nevoie de retea de distributie, ni le aduce personal Sorin :D :D
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cipica »

Nu avem inca nici o revista de crap pt ca noi pescarii nu ne implicam. Daca asteptam sa scrie articole despre pescuitul crapului redactorul sfe de la FHM, nu vom avea niciodata o rev a noastra. Tot ceea ce se gaseste intr-o revista de crap trebuie sa fie scris de pescari de crap. Adica de noi.

Crezi tu ca acel domn nu ar vrea sa colaboreze cu noi(pai ce au alta culoare banii nostrii?)? Pescari de crap renumiti mai sunt si prin italia si franta,

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

cipica scrie:Nu avem inca nici o revista de crap pt ca noi pescarii nu ne implicam...
Aici gresesti, Cipica, inca nu avem o revista de crap pt simplul motiv ca e un produs nerentabil pe piata romaneasca. Inca.

Ai vreo propunere concreta legata de aparitia unei reviste?
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

nrntabil/ nerentabil

Mesaj de cipica »

Stii cate activitati sunt nerentabile in tara asta??? Am propunere. Sunt la Tancabesti in seara asta. Daca vrei treci pe acolo.

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

Bre, Cipica, vorbim de revista de pescuit, nu de servicii de igienizare a seriilor consecutive de bancnote :D

Multam de invitatie, nu pot, c-as veni cu placere, dar uite, sunteti (cel putin)trei pescari buni cateva zile pe balta, poate si loviti ceva mare, ce zici, imi dai macar doua articole c-o poza, acolo, sa le pun pe prima pagina? Ca stiu sigur ca un domn anume refuza sa scrie.
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Mircea

nu uita ca tatal lui Cipica are in proprietate una din marile edituri din Romania - ERC PRESS . Poate are vreo propunere pentru tatal sau ! Acum poate ne incearca sa vada cine si cum se baga :lol: :lol: :lol:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”