S-a mai dus un lord!!!

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: S-a mai dus un lord!!!

Mesaj de bogdan5 »

Florin Pata scrie:Lord ??? Cred ca pe undeva e o confuzie !
Asa e, Romania are un singur "lord"...la Jilava.
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
cea mai buna
Mesaje: 193
Membru din: Sâm Dec 19, 2009 23:23

Re: S-a mai dus un lord!!!

Mesaj de cea mai buna »

bogdan5 scrie:
cea mai buna scrie:Lordul PLii!
A plătit un rahat pe toata Petromidia si a vandut-o mai departe cu 2,7 miliarde de dolari!
Sictir, Dinu Patriciu!
Daca erai parte la masa succesorala, astazi comunicai extrasenzorial cu Patriciu pentru a-i cere acordul sa donezi partea ta statului. :D
Deloc.
Eram undeva prin Caraibe, dar fără ipocrizii naive cu lorzi. :twisted:
When nothing is sure, everything is possible.

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: S-a mai dus un lord!!!

Mesaj de bogdan5 »

cea mai buna scrie: fără ipocrizii naive cu lorzi. :twisted:
Si tu acum, ce-ti mai place sa nuantezi :D , daca eu afirm despre G.Dinica ca a fost un lord inseamna ca sunt ipocrit??. Evident ca lorzii in adevaratul sens al cuvantului ii gasim cu precadere in Regatul Unit si/sau in Camera Lorzilor.
Ipocrit as fi daca nu as recunoaste ca mi-ar fi placut sa fac macar 10% din tot ce a facut Patriciu.
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: S-a mai dus un lord!!!

Mesaj de DumiD »

bogdan5 scrie:
Florin Pata scrie:Lord ??? Cred ca pe undeva e o confuzie !
Asa e, Romania are un singur "lord"...la Jilava.
Adevarat ! Eu cand am citit titlul m-am speriat, am crezut ca s-a dus tata Jean :( ....cand colo unii plang c-a mierlit un mare borfas, altii ca a mierlit inainte sa intre la bulau plus ionut care-si da copy+paste la idei cand vine vorba de taxe si stat :lol:

Avatar utilizator
menzoco
Mesaje: 490
Membru din: Mie Iul 07, 2010 17:21
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: S-a mai dus un lord!!!

Mesaj de menzoco »

Cum putea sa intre myaghi iar in discutii......

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: S-a mai dus un lord!!!

Mesaj de gabi1 »

menzoco scrie:Cum putea sa intre myaghi iar in discutii......
menzoco,
Nu stiu daca il cunosti personal pe Cornel, eu il cunosc de vreo 20 ani si te asigur ca este un baiat educat, de mare caracter si purtator de creier :idea: , mai mult decat atat, face parte din categoria celor care spun ce gandesc si nu a celor care gandesc la fel insa prefera sa taca. Nu o lua ca pe un afront, este doar parerea mea.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: S-a mai dus un lord!!!

Mesaj de ionut72 »

la idei cand vine vorba de taxe si stat
La ideile alea esti in stare (esti pe dreacu!) sa aduci un contra argument logic, sau esti in stare doar de sofisme ieftine de genul "ce vrea majoritatatea e bine si legitim"?

Cat despre apelatiul "Lord", in ce ma priveste, Patriciu n-are nici o legatura cu termenul. Nu exclud insa ca, fata de unii, chiar s-o fi comportat ca atare ...
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: S-a mai dus un lord!!!

Mesaj de kelu84 »

Sa nu uitam ca in Ro post 89 s au facut nspe sute de privatizari.... Electroputere Craiova e data ca privatizare de succes-mda.... un centru comercial...Aro, Danubiana, fabrica de zahar de la.Navodari si cate si mai cate. Iar Patriciu a crescut afacerea si a facut-o profitabila... ca a furat, e problema lui, nu a mea, oricum in aceasta tara furtul e virtute. Sa nu uitam ca datorita lui in tot trustul Rompetrol lucreaza mii de romani care pun o paine cinstita familiilor. Patriciu macar a facut ceva. Dar restul bogatilor???

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: S-a mai dus un lord!!!

Mesaj de ionut72 »

Sa nu uitam ca in Ro post 89 s au facut nspe sute de privatizari...
Alea au fost cel mult "privatizari" , nu privatizari reale. Ideea e ca am avut pana in 89 un stat care detinea practic tot. Dupa 89 proprietatea trebuia sa treaca integral (nu asa cum au facut-o romanii) in maini private. Dupa ce criteriu? Dupa 3 criterii (cum am si propus dealtfel la vremea respectiva, dar nu m-a auzit nimeni):

-Primul: criteriul proprietarului de drept sau a urmasilor legitimi ai acestuia + daune pentru perioada cat au fost expropriati. Si, pe cat posibil, restitutie “in integrum” si in natura.

-Al 2-lea, daca proprietarii de drept sau urmasii lor nu mai pot fi identificati, e cel “sindicalist”, fabricile, uzinele, cap-urile etc sa fie date celor ce le-au construit si lucrat in ele (tarani, muncitori, ingineri etc). Dupa cativa ani oricum cei cu preferinta mare de timp, care vor recompensa imediata in salariu in loc sa astepte profitul, ar fi vandut celorlalti. Acesta este si motivul (preferinta mica de timp, sau, pe romaneste, puterea de a risca si a lupta cu incertitudinea si riscul, de a amana rasplata imediata pentru una viitoare considerata subiectiv superior calitativa) pentru care doar 10% din indivizi detin 90% din bogatie la nivel mondial.

-Al 3-lea, daca primele 2 ar fi esuat, era cel “primul venit/doritor” primul servit”. La ce pret? La orice pret. Fie si un ban sau eurocent. Cum de altfel s-a si intamplat peste tot in Europa, nu numai in Romania. Astfel am fi evitat pierderile de miliarde pe care le-am platit ... tot noi.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
cea mai buna
Mesaje: 193
Membru din: Sâm Dec 19, 2009 23:23

Re: S-a mai dus un lord!!!

Mesaj de cea mai buna »

Ti-ar sta bine intr-un partid sau federatie, ca tot e la moda.
Esti bun de gura. :mrgreen:
When nothing is sure, everything is possible.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”