S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de iulius_gherase »

Dan Mitranescu scrie:
iulius_gherase scrie: O argumentare buna...chiar daca mi se pare o aplicare a regulamentului putin fortata si putin extensiva...
Ce te faci ca eu aveam doar 3 lansete in apa...si firul in mana...pe firul meu care il tineam cu mana nu erau 2 carlige sau doua monturi...practic in dreptul standului meu erau doar 4 carlige in apa...eu am agatat doar firul cu lanseta mea...mi-am recuperat montura mea si am scos lanseta din apa..pe urma am spus sa vad ce e cu firul asta care misuna prin apa...si erau cred ca vreo 50 m de coloana...si am inceput sa il scot din apa in ideea sa nu ma incurce...nici nu stiam ca are peste doar pe ultimii 10 m...era obosit saracul de cat a carat firul dupa el
Si cu ce ai scos firul ?
Cerceteaza inainte de raspuns, ca prima a fost cu "suspendare". Acum nu mai scapi. :wink: :D
Corect...cu carligul...si atunci pun intrebarea de ce ar fi mai corecta varianta asta,fiindca tot firul a fost agatat cu o lanseta activa in apa si citez pe un alt interlocutor:
Am patit si asta :D
Singura solutie in care ai agatat un fir cu un peste (tranvai) este sa-l aduci pana la mal ,apuci firul si legi firul de alta lanseta fara montura si-l scoti pe mal .Atunci firul cu ,care ai scos peste se considera al tau :D Binentelrs ca nu trebuie sa ai mai mult de 4 lanste active :wink:
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de Dan Mitranescu »

iulius_gherase scrie:Pentru domnul dan...va respect punctul de vedere si cumva pe undeva va dau dreptate intr-o oarecare masura...cu privire la cine a fost pescar dintre cei doi din barca...dar de aici si pana a-i minimaliza,elimina aportul celui care a facut drillul cu pestele si a spune ca nu e captura lui e o interpretare extrema...asa consider eu...si am spus,ma repet:in spiritul si litera regulamentului a procedat corect.. Bravo lui ca speculat aceasta omisiune(chichita) din regulament
Judecand dupa argumentatia dumneavoastra, eu nu pot sa zic ca am prins un peste peste 10 kg fiindca fie eram in concurs si eram in echipa,fie ca m-a ajutat cineva la minciog,chiar daca am facut eu totul,inclusiv drillul exceptand doar ca nu l-am pus eu in minciog
Chiar mai mult nu am prins niciodata un crap fiindca nu am mers singur niciodata la pescuit,chiar daca aveam bateria mea,m-a ajutat totdeauna un prieten,coleg...asa s-a intamplat...de acum daca sare cineva cu minciogul sa ma ajute,il plesnesc...legea se interpreteaza in sensul aplicarii ei nu si in sensul neaplicarii...fiecare avem puncte de vedere diferite pe acest subiect...
Incercand sa dai valoare celui care scoate pestele cu lanseta in fata celorlalti care au contribuit la prinderea lui, cazi fara sa vrei in capcana individualismului. Adica ala care scoate pestele "este al lui" , iar ceilalti nu au niciun merit.

Indiferent care este aportul unui pescar in prinderea unui peste intr-o echipa, are dreptul moral de a se mandri cu captura, oriunde doreste, indiferent ca este in familie sau la un concurs. Fraudare inseamna daca veneau cu acelasi peste de doua ori, cu doua poze diferite.

Atat timp cat nu exista nicio obiectie intre cei care prind pestele, nu are nimeni dreptul din exterior sa decida aportul lor in echipa, decat pe post de chibit.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de petre iulian »

in cazul zis de mine poti demostra ca `firul cu ,care ai prins acel peste este prins pe lanseta in cauza ....
Este firul pe mulineta si pe lanseta ? Este !! Pot demostra asta prin martori ??? DA !! Atunci poate sa se de-a arbitrul cu fundul de pamand ca a vazut faza ca tot nu are ce face :lol:
Ultima oară modificat Sâm Ian 16, 2016 11:47 de către petre iulian, modificat de 2 ori în total.
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de Dan Mitranescu »

iulius_gherase scrie:
Dan Mitranescu scrie:
iulius_gherase scrie: O argumentare buna...chiar daca mi se pare o aplicare a regulamentului putin fortata si putin extensiva...
Ce te faci ca eu aveam doar 3 lansete in apa...si firul in mana...pe firul meu care il tineam cu mana nu erau 2 carlige sau doua monturi...practic in dreptul standului meu erau doar 4 carlige in apa...eu am agatat doar firul cu lanseta mea...mi-am recuperat montura mea si am scos lanseta din apa..pe urma am spus sa vad ce e cu firul asta care misuna prin apa...si erau cred ca vreo 50 m de coloana...si am inceput sa il scot din apa in ideea sa nu ma incurce...nici nu stiam ca are peste doar pe ultimii 10 m...era obosit saracul de cat a carat firul dupa el
Si cu ce ai scos firul ?
Cerceteaza inainte de raspuns, ca prima a fost cu "suspendare". Acum nu mai scapi. :wink: :D
Corect...cu carligul...si atunci pun intrebarea de ce ar fi mai corecta varianta asta,fiindca tot firul a fost agatat cu o lanseta activa in apa si citez pe un alt interlocutor:
Am patit si asta :D
Singura solutie in care ai agatat un fir cu un peste (tranvai) este sa-l aduci pana la mal ,apuci firul si legi firul de alta lanseta fara montura si-l scoti pe mal .Atunci firul cu ,care ai scos peste se considera al tau :D Binentelrs ca nu trebuie sa ai mai mult de 4 lanste active :wink:
Pentru ca oameni vechi in pescuit, trecuti prin multe experiente, cu imensa raspundere morala ( cei care fac regulamentele internationale de pescuit la crap ), au hotarat ca scoaterea unui peste din apa cu lanseta si cu atat de veneratele senzatii ale drilului , nu reprezinta absolut nimic fara ca autorul ( echipa ) sa fi reusit personal sa faca pestele sa se agate de montura.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de petre iulian »

interesant a fost anul trecut la CM -Spania cand nu se puncta pestele daca scoteai pestele cu montura fara plumb :lol: . Cadea plumbul in drill nu se puncta pestele . Un regulament nou s-a introdus in care se specifica asta . Cica sa nu mai polueze apa cu asa multi plumbi lasati in apa de pescari ...

multi nu stiu de aceasta modificare de regulament introdusa la CM -Spania ...
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de petre iulian »

petre iulian scrie:interesant a fost anul trecut la CM -Spania cand nu se puncta pestele daca scoteai pestele cu montura fara plumb :lol: . Cadea plumbul in drill nu se puncta pestele . Un regulament nou s-a introdus in care se specifica asta . Cica sa nu mai polueze apa cu asa multi plumbi lasati in apa de pescari ...

multi nu stiu de aceasta modificare de regulament introdusa la CM -Spania ...
-----------

A iesit mare tam-tam pe balta cu o gramada de contestatii depuse pe aceasta tema . Multi (majoritatea ) habar nu aveau de aceasta modificare de regulament si managerul rusilor care stia asta ,facuse o filmare cu o echipa care scosese pestele fara plumb ... A castigat contestatia si acel peste a fost scos de pe lista chiar daca el fusese cantarit si trecut pe fisa ...
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de iulius_gherase »

petre iulian scrie:in cazul zis de mine poti demostra ca `firul cu ,care ai prins acel peste este prins pe lanseta in cauza ....
Este firul pe mulineta si pe lanseta ? Este !! Pot demostra asta prin martori ??? DA !! Atunci poate sa se de-a arbitrul cu fundul de pamand ca a vazut faza ca tot nu are ce face :lol:
Pai si asta nu inseamna tot ca ai furat potrivit celor afirmate de domnul mitranescu...doar pestele nu e capturat de tine, tu l-ai adus doar la mal,doar ca arbitrul nu poate demonstra...
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de Dan Mitranescu »

petre iulian scrie:interesant a fost anul trecut la CM -Spania cand nu se puncta pestele daca scoteai pestele cu montura fara plumb :lol: . Cadea plumbul in drill nu se puncta pestele . Un regulament nou s-a introdus in care se specifica asta . Cica sa nu mai polueze apa cu asa multi plumbi lasati in apa de pescari ...

multi nu stiu de aceasta modificare de regulament introdusa la CM -Spania ...
Iulica, sa nu stii tu asta :
"Este permis numai pescuitul cu un plumbaj de minim 50 grame" ??? :wink: Si ca zero este mai mic decat 50 ? :D

Eu am vrut sa atrag atentia de mult timp cu "plumbul pierdut" la CN , dar faptul ca vand plumbi mi-a indus o retinere. :D

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de petre iulian »

iulius_gherase scrie:
petre iulian scrie:in cazul zis de mine poti demostra ca `firul cu ,care ai prins acel peste este prins pe lanseta in cauza ....
Este firul pe mulineta si pe lanseta ? Este !! Pot demostra asta prin martori ??? DA !! Atunci poate sa se de-a arbitrul cu fundul de pamand ca a vazut faza ca tot nu are ce face :lol:
Pai si asta nu inseamna tot ca ai furat potrivit celor afirmate de domnul mitranescu...doar pestele nu e capturat de tine, tu l-ai adus doar la mal,doar ca arbitrul nu poate demonstra...
--------

eu vorbeam de peste scos regulamentar ....nu cred ca-i pot spune furt :wink: Sunt doar metode prin care poti scoate un `tranvai regulamentar :D Daca eu stau o ora in drill si la mal se rupe firul, dar reusesc sa-l scot pana la urma si vine arbitrul si-l elibereaza fara sa-l cantareasca eu zic ca-i furt ?

e pestele meu ,mie mi-a tras ,eu l-am scos dar prin alte mijloace care nu sunt permise (agatat de alt fir de-al meu ,scos cu mana , etc) dar totusi nu se cantareste ....
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de iulius_gherase »

Domnule dan de ce alegeri sa imi dati replica doar la anumite chestiuni...tare mult as vrea sa stiu parerea dumneavoastra in litera regulamentului cu aceasta situatie,expusa mai devreme:
intr-o interpretare extensiva si riguroasa a regulamentului ca daca mi se rupe coloana,de la nodul inaintasului, cu pestele la doi metri de mal si apuc sa prind de textil si sa-l trag la minciog,nu pot sa il trec in clasament...sau pestele se elibereaza cand sa-l pun in minciog si totusi apuc sa il prind cu minciogul..situatie reala(tenul s-a eliberat de carlig dar nu si- a dat seama si se zbatea pe loc si am bagat dintr-o miscate capul la minciog sub el si l-am prins)tot nu il pun in clasament ca nu era prins la carlig de fapt,nu avea carligul in gura cand l-am pus pe saltea
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”