Scrisoarea unei tinere către premierul Victor Ponta

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Scrisoarea unei tinere către premierul Victor Ponta

Mesaj de gor965 »

Textele de genul asta ar trebui sa inceapa cu :... am votat cu X-ulescu si-acum regret ...sau: n-am votat cu X-ulescu si-mi pare rau ! Oricine are peste 10 clase poate scrie un roman de plangeri, dezamagiri, regrete, ofuscari, refulari, etc.,etc. E plina Romania de oameni ingenunchiati de viata, satui si scarbiti de clasa politica. Aceeasi clasa politica pe care alegatorii o reaseaza pe functii o data la 4 ani. Din cand in cand onorabilii alegatori constata ca au pierdut pariul cu alesii lor, ptr. ca astia nu traiesc in aceeasi lume cu ei si cu genul asta de scrisori deschise ajung sa se stearga la popou. Din pacate toata viata sociala si economica de la noi e subjugata politicului, asa ca putem sa scriem toti scrisorele de genul asta ca nu se va schimba nimic. Pana la urma ce poti sa schimbi cu o lista de constatari personale ? Nu avem nici alternative si nici solutii la genul de camarila dezvoltat de clasa politica autohtona ! Pe cine sa alegi in loc de Ponta, Basescu, Udrea, Tariceanu, etc., pe care se pisha onorabilul consumator de bere ?... sa vina unul sa ne scrie o lista cu solutii de iesire din kkt-ul asta mioritic ... poate-i dam un Like. Ei bine, nu, la noi e apreciat "curajul" de a te plange de ceva si nu e apreciata "cutezanta" de a face si altceva ! Se duc oamenii la vot cu o incredere oarba ca poate poate s-o schimba ceva ... ce sa se schimbe bre, daca politicienii sunt toti hotii aia care te-au furat ieri, te fura si-acum si te vor fura si maine ? Numiti un politician care face politica de dragul poporului ? ... unul care sa fi propus o lege in sprijinul alegatorilor sai, care sa nu faca afaceri cu statul, care sa poarte haine normale, care sa nu aiba nevoie de decontari lunare cat pensia la 200 de pensionari, unul care sa aiba remuscari dupa ce vede un nou extras al contului personal ... vise taica, vise ! Suntem un neam de smecheri ... o parte fura la propriu, cealalata parte face pe dracu in patru sa acopere ce fura primii ... totul in mod absolut "legal" !

p.s.
Eu nu votez de fel ... nu am cu cine, nu am de ce ...
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”