Studiu privind percepția românilor față de pescuitul sportiv

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

walter
Mesaje: 22
Membru din: Vin Apr 05, 2013 16:37
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Studiu privind percepția românilor față de pescuitul spo

Mesaj de walter »

Am venit cu rezultatul studilui putin cam tarziu dar acuma am avut si eu timp sa intru pe forum. La acest studiu au partcipat 100 de persoane. Pe aceasta cale as vrea sa va multumesc din suflet. Am avut o lucrare de licenta de nota 10 si toti profesorii au fost foarte interesati de aceasta tema si hobby.

În România, aproximativ 69% dintre respondenți au răspuns că sunt pescari sportivi și doar 24% dintre pescari sunt amatori, 7% dintre ei fiind profesioniști. Pescarii din România vizitează cel mai des lacurile private (60%) și de foarte multe ori se practică metoda de pescuit prinde & eliberează - Catch & Release, 83% dintre respondenți. Pescarii care folosesc această metodă sunt de obicei pescari de crap, un motiv important pentru care se practică această metodă ar fi gustul nu prea plăcut a acestei specii care depășește greutatea de 3 kilograme. Așa cum ne-am fi așteptat, apele sunt foarte poluate în România, 60% din respondenți au menționat acest minus, dar există ceva șanse de îmbunătățire a mediului înconjurător, prin amplasarea unor coșuri de gunoi lângă locurile de pescuit. Pescarii din România, pescuiesc în medie cu 3,57 lansete pe persoană și merg la pescuit de aproximativ 22 de ori pe an. Pescarul român merge la pescuit cel mai mult vara atunci când condițiile atmosferice sunt plăcute și în general pescuiește 12 ore pe zi (50% dintre pescari). Numai de cinci ori pe an merg în medie pescarii din România la o partidă de pescuit de 48 de ore și doar 10% dintre pescari au fost anul trecut cel puțin o dată mai mult de 48 de ore la pescuit. În acest domeniu echipamentul este foarte important iar din studiul nostru reiese faptul că un pescar din România a cheltuit anul trecut în medie 2.236 RON pentru achiziționare a echipamentului nou. Pentru momeli vii și artificiale un pescar a cheltuit în medie anul trecut aproximativ 1.700 RON. Pescarii din România sunt dispuși să parcurgă 65 km pentru o partidă de pescuit de 12 ore. Pentru 90% dintre respondenți acest sport le aduce un nivel ridicat de relaxare și joacă un rol important în viața lor. Pescarii din România au găsit acest sport ca fiind unul foarte satisfăcător, provocator și util.

Acesta este doar un rezumat al rezultatului, o idee asupra conceptiei pescuitului a pescarilor din Romania.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Studiu privind percepția românilor față de pescuitul spo

Mesaj de DumiD »

felicitari pentru 10 ! daca eram eu profesorul tau aveai 4, concluziile tale nu au treaba cu realitatea

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2693
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Studiu privind percepția românilor față de pescuitul sportiv

Mesaj de PallBogdan »

DumiD scrie:felicitari pentru 10 ! daca eram eu profesorul tau aveai 4, concluziile tale nu au treaba cu realitatea
E bine venit si un punct de-al dumneavoastra de vedere...de 10!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Studiu privind percepția românilor față de pescuitul spo

Mesaj de gabi1 »

daca eram eu profesorul tau aveai 4, concluziile tale nu au treaba cu realitatea
A avut noroc, profesorul nu este pescar si nici suficient de relaxat financiar incat sa refuze o mica atentie(dar popular). :wink:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Studiu privind percepția românilor față de pescuitul spo

Mesaj de DumiD »

PallBogdan scrie:
DumiD scrie:felicitari pentru 10 ! daca eram eu profesorul tau aveai 4, concluziile tale nu au treaba cu realitatea
E bine venit si un punct de-al dumneavoastra de vedere...de 10!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ok. In primul rand nu poti intreba pescarii daca sunt amatori sau sportivi. De ce? Pentru ca toti pescarii sunt sportivi. Pescuitul conform legii se imparte in pescuit industrial si pescuit sportiv, toti cei care nu detin o licenta si nu pescuiesc la scara industriala sunt pescari sportivi, chiar daca nu au acel permis de pescuit sportiv emis de anpa. Deci toti sunt pescari sportivi, pe care-i imparti in amatori si pescari de competitie, nu in amatori si profesionisti pentru ca profesionisti pot fi si unii si altii, sunt o gramada de pescari sportivi amatori care din asta isi castiga traiul si n-au calcat la vre-un concurs in viata lor. Continuam cu pescuitul c&r cu care a dat cel mai tare chix. 83% pescati c&r in Romania cand mai mult de jumatate din balti nici macar n-au taxe de c&r...la asta am ras cel mai tare. Era suficient sa intrebe un administrator de la orice balta cam care-i ponderea de pescari c&r si vedea ca are date fundamental gresite. Uite, poate ne raspunde Vladut cam cati pescari de c&r vin la Sulimanu din totalul pescarilor. In afara de 2-3 balti unde se pescuieste preponderent c&r restul sunt cu portbagajul, stai linistit. Continuam cu cele 22 de partide anuale facute de romani :lol: :lol: :lol: ..no comment, suntem o tara de pensionari care stam cate 1 luna pe an pe balta si terminam cu cei 4000 de lei cheltuiti in medie de romani pe scule si rame cand 50% dintre ei castiga 10000 pe an. Baiatul a avut intentii bune insa chestionarul este irelevant in primul rand pentru ca este un esantion prea mic si in al doilea rand pentru ca multi care l-au completat au provenit de pe crapmania, un loc in care exsista intradevar multi pescari de c&r, care isi permit sa dea 2-3 mii de euro pe an pe diverse si care in general au timp liber insa acesti pescari nu sunt nici 5% din totalul pescarilor care defapt cheltuie maxim 1000 de ron pe an, fac in medie 4-5 partide de pescuit de 12 ore si baga si obletii in portbagaj.

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2693
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Studiu privind percepția românilor față de pescuitul sportiv

Mesaj de PallBogdan »

Multumim pentru punctul dumneavoastra de vedere!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
adisefu
Mesaje: 288
Membru din: Joi Dec 08, 2011 12:30
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: Studiu privind percepția românilor față de pescuitul spo

Mesaj de adisefu »

DumiD scrie:
PallBogdan scrie:
DumiD scrie:felicitari pentru 10 ! daca eram eu profesorul tau aveai 4, concluziile tale nu au treaba cu realitatea
E bine venit si un punct de-al dumneavoastra de vedere...de 10!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ok. In primul rand nu poti intreba pescarii daca sunt amatori sau sportivi. De ce? Pentru ca toti pescarii sunt sportivi. Pescuitul conform legii se imparte in pescuit industrial si pescuit sportiv, toti cei care nu detin o licenta si nu pescuiesc la scara industriala sunt pescari sportivi, chiar daca nu au acel permis de pescuit sportiv emis de anpa. Deci toti sunt pescari sportivi, pe care-i imparti in amatori si pescari de competitie, nu in amatori si profesionisti pentru ca profesionisti pot fi si unii si altii, sunt o gramada de pescari sportivi amatori care din asta isi castiga traiul si n-au calcat la vre-un concurs in viata lor. Continuam cu pescuitul c&r cu care a dat cel mai tare chix. 83% pescati c&r in Romania cand mai mult de jumatate din balti nici macar n-au taxe de c&r...la asta am ras cel mai tare. Era suficient sa intrebe un administrator de la orice balta cam care-i ponderea de pescari c&r si vedea ca are date fundamental gresite. Uite, poate ne raspunde Vladut cam cati pescari de c&r vin la Sulimanu din totalul pescarilor. In afara de 2-3 balti unde se pescuieste preponderent c&r restul sunt cu portbagajul, stai linistit. Continuam cu cele 22 de partide anuale facute de romani :lol: :lol: :lol: ..no comment, suntem o tara de pensionari care stam cate 1 luna pe an pe balta si terminam cu cei 4000 de lei cheltuiti in medie de romani pe scule si rame cand 50% dintre ei castiga 10000 pe an. Baiatul a avut intentii bune insa chestionarul este irelevant in primul rand pentru ca este un esantion prea mic si in al doilea rand pentru ca multi care l-au completat au provenit de pe crapmania, un loc in care exsista intradevar multi pescari de c&r, care isi permit sa dea 2-3 mii de euro pe an pe diverse si care in general au timp liber insa acesti pescari nu sunt nici 5% din totalul pescarilor care defapt cheltuie maxim 1000 de ron pe an, fac in medie 4-5 partide de pescuit de 12 ore si baga si obletii in portbagaj.
Corect mai putin partea cu rosu! Acestia fac de multe ori cel putin o partida de 12 ore/ saptamana incepand primavara devreme si pana toamna tarziu, ca au timp si foamea e mare! :!:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”