TANCABESTI

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Daniel Costache
Mesaje: 122
Membru din: Vin Ian 14, 2005 20:10
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache »

Asta cu gardul e prea putin aplicabila in Romania. Pe de alta parte faza cu Siutghiolul este departe de a fii rezolvabila macar pentru ca pe malul baltii si-au facut casute numai rechinii. Dar daca tu esti asa de increzator in forta coercitiva a legii eu te rog sa incerci sa pescuiesti langa Scandinavia si ai sa vezi pe pielea ta ce inseamna legea in tara noastra. Vara trecuta daca nu-mi unflam muschii mai tare (nu ca as avea :twisted: ) decat jegosii aia care imi deschideau usa in cel mai serviabil mod cu cateva zile inainte ma trezeam si fara scule si aruncat in balta numai pentru ca pescuiam LANGA GARDUL LOR. Asa ca daca nu ai telefonul la tine si mai ales daca nu ai pe lcine sa suni nu incerca sa te contrazici cu OAMENII CU GARDURI MARI. 8)
Fire intinse!

Avatar utilizator
Caaron
Mesaje: 102
Membru din: Dum Ian 09, 2005 16:45

Mesaj de Caaron »

:D :D :D :D Pamantul la tancabesti, pe malul lacului se vindea anul trecut cu 10-15 euro/m patrat ( nu din auzite!). Va inchipuiti ce ar insemna sa cumpere 5-6 m in jurul lacului?! Nea Cornele , eu zic ca este f f tarziu!
Eu stiam ca toate baltile concesionate, au un perimetru de 5 m de pamant de la mal, tocmai pt a putea avea o cale de acces. Mi se pare mai mult decat logic! Insa tot la fel am auzit si ca orice proprietar de teren cu iesire la apa, are dreptul la 20 m de luciu de apa (asta o stiu de la cineva care a avut teren pe malul Sarulestiului). Am inteles ca la Sarulesti Raduta ar fi fost nevoit sa cumpere din motivul asta teren de la proprietari la un pret mult mai mare decat pretul normal in zona.

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

daniel
ai dreptate, dar repet, IN MOD NORMAL...
oricum, am vorbit cu vlad, si-au rezolvat problema.
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
musaro adriano
Mesaje: 154
Membru din: Lun Ian 10, 2005 21:14
Puncte: 0
Localitate: torino/ploiesti

Mesaj de musaro adriano »

@ cristy: Ciao, anul acest peste cel mai mare crap care am prinsa fost un crap de 22 de kg(cu relativ premiu si...martori). (fara saltea si cu cantar tarat). Amur de 26 kg. lam vazut cu ochi mei, cantarit regolamentar, dar nu acest este punctul: DENSITATE DE PESTE MARE ESTE IMPRESIONANTA: tot anul acest am mai luat mai multe bucate de 21/20 kg. si 19/17 kg. o gramada. Nici nu vorbesc de crapi de la 10 pana in 16 kg. ca sunt la ordine zilei. Ce sa zic de salau care este espus la museu de 6,8 (luat anul acest de maier cristi) sau de stiuci care te dau bataia de cap. Vorbim si de somn? Mai bine nu , cred ca stie toata lume ca acolo somn de peste 40 de kg. nu lipseste. Ce vrei mai mult frate de la o balta? Balta este un paradis , cu stufuri, agataturi subaquatiche, plaur, copaci in apa, niste canale ascunse unde pot sa te submergi in natura la un pescuit de placere cuu resultate mari si pontoane pentru cine vrea sa sta curat.. De seriositate aministratie cred ca este subjectiv, cine se lamentaza, cine este fericit...Eu personal nu am nicio traba cu aministratie:platesc abonament si merg la pescuit, nu am traba cu baieti, care oricum cu mine se poarta frumos: te am zis cristy este un factoare subjectiv care nu poate sa influenteze un pescar la valutarea potentialul balti. Un ultimu lucru vrea sa spun, devine din ce in ce mai dificil sa se prinde crapul mare acolo. este o consecinta de c&r, care pentru mine personal nu ma deranjaza deloc, mai bine zis, meciul devine mai interesant. Ciao
RESPECT, Musaro Adriano

Radu Ursacescu
Mesaje: 11
Membru din: Mie Ian 12, 2005 10:09

Mesaj de Radu Ursacescu »

Zona de protectie de 5 m in jurul unui lac exista si nu trebuie cumparata.
Problema la Tancabesti si Sarulesti este ca drumul de acces in jurul baltii nu se incadreaza pe toata circumferinta in cei 5 m.La Tancabesti,asa cum a scris si Nea Cornel(pe care il salut cu ocazia asta),problema este pe parte cu livada unde drumul de acces este destul de departe de lac si traverseaza proprietatile unora.Aici e problema...

Avatar utilizator
Caaron
Mesaje: 102
Membru din: Dum Ian 09, 2005 16:45

Mesaj de Caaron »

Radu, drumul asfaltat de pe partea cu motelul intra in cei 5 m?

Radu Ursacescu
Mesaje: 11
Membru din: Mie Ian 12, 2005 10:09

Mesaj de Radu Ursacescu »

Zona de protectie este pana in drum,drumul cred ca e public,iar pe dreapta sant loturi de teren proprietate privata.

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Asa e Radu(Te salut si eu.) Aia e partea cu problema. Acolo spuneam ca ar putea cumpara Vlad. Aproape tot terenul acela e de vinzare.

Radu Ursacescu
Mesaje: 11
Membru din: Mie Ian 12, 2005 10:09

Mesaj de Radu Ursacescu »

Nea Cornele crezi ca terenul de linga balta poate fi cumparat cu abonamente? :D :D :D

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

:lol: :lol: :lol: din pacate numai cu bani...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”