Taxe si concursuri

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
mih_carp
Mesaje: 98
Membru din: Vin Oct 06, 2006 15:38
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de mih_carp »

Oare nu ar putea toate concursurile sa aibe taxa ca cel de la Hobaia? Eu cred ca asa se promoveaza Carp Fishing-ul nu cu taxe exorbitante.
Mantis&Mantis Gold RULES
Mihai Tomi
Pescar de Crap

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

De regula la un concurs pe bani multi sunt si premii f. mari.
Cind te inscrii firesc urmaresti premiul cel mare.
La tragerea locurilor, dupa ce constati ce nr. ai tras, continui sa speri sau iti fuge pamintul de sub picioare.
Torusi participi, ca speranta moare ultima.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

gigi
Mesaje: 21
Membru din: Dum Dec 17, 2006 22:34
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de gigi »

E o tendinta gresita care caracterizeaza tara asta de cacat.Se va ajunge la fel ca in cazul altor probleme specifice natiei noastre. Un revelion sau orice excursie pe la Poiana Brasov o putem face pe bani grei, bani cu care putem vedea MULTE in Spania, Franta,etc La fel cu banii de pe un concurs care este oricum minim 70 la suta loterie putem face un pescuit pe alte balti in Ungaria,Austria sau rauri celebre Po,Ebro,etc Nu va suparati fratilor pe mine dar cred ca am si eu putin mai multa dreptate.Numai bine.

Dani Hentiu
Mesaje: 303
Membru din: Mie Aug 31, 2005 20:02
Puncte: 0
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu »

da , pacat ca sunt astfel de taxe, dar se pare ca aceste concursuri sunt facute numai ca un pariu gras...adik pt bani
nu stiu cati mai participa la concursuri doar de amorul pescuitului
oricum ma mir ca val a semnalizat asemnea fapt pt ca mai demult cind cineva se lega de o problema financiara ii se raspundea ca este frustrat ( no ofence )
eu am speranta ca aceste taxe se vor modifica in timp si astfel concursurile vor ajunge la stadiul lor firesc, si anume la departajarea valorilor in mod real nu pecuniar
numai bine!!!

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

@mih carp
si eu sunt de parere ca se cam exagereaza cu preturile la concursurile din ultimul timp, dar trebuie sa intelegi ca exista si alte satisfactii ..
Exemple sunt nenumarate. Iti pot da unul.
La primul concurs de anul asta , din primavara ,de la Tincabesti, balta pe care n-o prea cunosteam, am picat pe un loc, intr-un colt , cam inchis de vecini, ce mai ,destul de nasol. Intreb in stinga si-n dreapta, normal, poate aflu si eu ceva de locul ala : "ce ati facut , fratilor, prin zona ?" Vine Vladut si-ncepe sa rida : "am picat si noi acolo, in cinci zile n-am luat nici un peste !"...Vine si nea Victor Oana : "aaa, pai anul trecut am picat si eu acolo, si dupa 4 zile am plecat, ca n-am prins nimic.." La asa incurajari, ar fi trebuit sa ma duc direct la Balaceanca, nu? :D E, vreau sa-ti spun ca am luat trei bucati si am mai avut doua rupturi. Crede-ma ca asta a fost o satisfactie extraordinara , pentru pozitia aia..

daiwa2007
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 02, 2007 16:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de daiwa2007 »

Domnule Cornel, sunteti convins ca acele sume puse in joc atrag pescarii la un concurs sau poate spiritul competitional Eu cred de exemplu ca daca la Hobaia in loc de 25-35 echipe,ar fi 40-50 echipe,care ar cotiza intre 800-1500ron ar fi OK si toata lumea ar cistiga,atat dumneavoastra ca reprezentant al APCR,cat si proprietarul lacului. :shock: :shock:

daiwa2007
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 02, 2007 16:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de daiwa2007 »

daiwa2007 scrie:Domnule Cornel, sunteti convins ca acele sume puse in joc atrag pescarii la un concurs sau poate spiritul competitional Eu cred de exemplu ca daca la Hobaia in loc de 25-35 echipe,ar fi 40-50 echipe,care ar cotiza intre 800-1500ron ar fi OK si toata lumea ar cistiga,atat dumneavoastra ca reprezentant al APCR,cat si proprietarul lacului. :shock: :shock:
.Daca s-ar intampla asa cred ca ati putea avea surprize in ceea ce priveste cursul competitional :lol: :lol:

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Cezar Bibu scrie:@mih carp
si eu sunt de parere ca se cam exagereaza cu preturile la concursurile din ultimul timp, dar trebuie sa intelegi ca exista si alte satisfactii ..
Exemple sunt nenumarate. Iti pot da unul.
La primul concurs de anul asta , din primavara ,de la Tincabesti, balta pe care n-o prea cunosteam, am picat pe un loc, intr-un colt , cam inchis de vecini, ce mai ,destul de nasol. Intreb in stinga si-n dreapta, normal, poate aflu si eu ceva de locul ala : "ce ati facut , fratilor, prin zona ?" Vine Vladut si-ncepe sa rida : "am picat si noi acolo, in cinci zile n-am luat nici un peste !"...Vine si nea Victor Oana : "aaa, pai anul trecut am picat si eu acolo, si dupa 4 zile am plecat, ca n-am prins nimic.." La asa incurajari, ar fi trebuit sa ma duc direct la Balaceanca, nu? :D E, vreau sa-ti spun ca am luat trei bucati si am mai avut doua rupturi. Crede-ma ca asta a fost o satisfactie extraordinara , pentru pozitia aia..
Trandafire - te inteleg ce spui dar la 3 capturi si 2 rupturi pe 1000 EUR parca nu iti mai vine satisfactia asa usor . Si incepi sa faci stii tu cum - Tonitza.... , Cuiul....., Japonez ......... :lol: :lol: :lol: :lol:

daiwa2007
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 02, 2007 16:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de daiwa2007 »

Val crezi ca ai putea sa ne spui si noua intr-un sumar ce sa discutat la sedinta de astazi de la sediul APCR :?: :?: Multumesc

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Sa fim intelesi. Nu sunt adeptul concursurilor f. scumpe. O demonstreaza CC, dar particip la ele.
De ce? pt. ca miza e f. mare si-m doresc sa cistig asa un concurs. Cite comcursuri sunt cu asa o miza? 2 din cite stiu eu.
Daca imi permit merg la ambele, daca nu macar la unul.
Ce vreau sa spun? Acum sunt concursuri acceptabile si f. scumpe. Dupa buget merg la cite imi permit.
Ca timpul va hotari, sunt de acord, ca se va ajunge la o uniformitate iar sunt de acord.
Acum la momentul acesta tot ce pot face e sa aleg.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”